Neler Yeni

Monitör tepki süresi ayarı

daro33

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Adar
arkadaşlar msı optix g241modelini kullanıyorum kendi ekran menüsünden ayar yapılabiliyor Ayarlara baktığımda ''HDCR" diye bir seçenek var. Birde "Hareket Bulanıklığı Önle" diye bir seçenek var. Ve son olarak "tepki süresi : normal, hızlı, en hızlı" olarak üçe ayrılıyor en hızlı yaptığımda ekran parlaklığı düşüyor. Bana bunların hepsinin ne anlama geldiğini açıklayabilecek biri varmı Özellikle tepki süresi ve Hdcr ne anlama geliyor. Normalde monitör 144hz 1 ms windostan ayarını yaptım 144hz oldu ama tepki süresi derken 1ms den mi bahsediyor acaba ve hızlıda 1ms en hızlıda 0,5 ms mi oluyor yada hızlıda 2-3-4ms en hızlıda 1ms mi oluyor cevap verirseniz sevinirim

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
- HDCR, Yüksek Dinamik Kontrast Aralığı anlamına gelir. Doğru kontrastı ayarlamak için otomatik yardım sağlar, böylece parlak bir ortamda oyun oynarken monitörünüze ışık vuran noktaları daha iyi görebilirsiniz.

-Tepkime süresi monitöre giden komut süresi ile alakalıdır, FPS oyunlarında büyük önem taşır. Ne kadar düşük o kadar iyi.

- Hareket Bulanıklığı önleme nedir ?
Bir örnekle anlatmak gerekirse ;
Forza Horizon, Need for Speed gibi oyunlarda hızlı hareket ederken kamera çok hızlı yer değiştiren nesnelere / yola odaklanamıyor ve bulanık (blurlu) görüntü ortaya çıkıyor. Anti Motion Blur yani "hareket bulanıklığı önleme" özelliği bu noktada devreye giriyor. Bulanık olan nesneler için net bir görüntü sunuyor yani oyun içinde nasıl aracınız net ise aynı şekilde yollar ve hızlı hareket eden diğer nesneler de net olmuş oluyor.

Ek not : Hareket bulanıklığı önleme açıldığında "Tepkime süresi", "Parlaklık", "HDCR" ayarlarını değiştiremezsiniz.

Mesajımı yararlı bulduysanız raporlayarak "En iyi cevap" olarak seçebilirsiniz, teşekkürler.

daro33

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Adar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
- HDCR, Yüksek Dinamik Kontrast Aralığı anlamına gelir. Doğru kontrastı ayarlamak için otomatik yardım sağlar, böylece parlak bir ortamda oyun oynarken monitörünüze ışık vuran noktaları daha iyi görebilirsiniz.

-Tepkime süresi monitöre giden komut süresi ile alakalıdır, FPS oyunlarında büyük önem taşır. Ne kadar düşük o kadar iyi.

- Hareket Bulanıklığı önleme nedir ?
Bir örnekle anlatmak gerekirse ;
Forza Horizon, Need for Speed gibi oyunlarda hızlı hareket ederken kamera çok hızlı yer değiştiren nesnelere / yola odaklanamıyor ve bulanık (blurlu) görüntü ortaya çıkıyor. Anti Motion Blur yani "hareket bulanıklığı önleme" özelliği bu noktada devreye giriyor. Bulanık olan nesneler için net bir görüntü sunuyor yani oyun içinde nasıl aracınız net ise aynı şekilde yollar ve hızlı hareket eden diğer nesneler de net olmuş oluyor.

Ek not : Hareket bulanıklığı önleme açıldığında "Tepkime süresi", "Parlaklık", "HDCR" ayarlarını değiştiremezsiniz.

Mesajımı yararlı bulduysanız raporlayarak "En iyi cevap" olarak seçebilirsiniz, teşekkürler.
hocam peki tepkime süresini en hızlıya mı çekeyim monitörden

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
hocam peki tepkime süresini en hızlıya mı çekeyim monitörden
Evet, yazıda belirttiğim gibi ne kadar hızlı o kadar iyi. Bu seni FPS oyunlarında bir adım öne taşır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,229
Üyeler
141,262
Son üye
laros
Top Bottom