Neler Yeni

Monitörüm Harici Gpu yu Kullanıyor

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
Merhaba yeni laptop aldım Ryzen 7 7840hs işlemci 4060 ekran kartı var harici monitör ile kullanıyorum fakat oyun oynamıyorken dahili gpu yu değil harici gpu yu kullanıyor monitörle kullanırken, kendi ekranıyla kullanırken sadece dahili gpu yu kullanıyor yani kendi ekranıyla kullanırken bir sorun yaşamıyorum nvidia denetim masasından düzeltmeyi denedim fakat 4060 dışında seçenek karşıma çıkmadı ss leri ekledim
Ekran görüntüsü 2024-05-02 151107.png

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,627
İsim
Orkun
Merhaba yeni laptop aldım Ryzen 7 7840hs işlemci 4060 ekran kartı var harici monitör ile kullanıyorum fakat oyun oynamıyorken dahili gpu yu değil harici gpu yu kullanıyor monitörle kullanırken kendi ekranıyla kullanırken sadece dahili gpu yu kullanıyor yani kendi ekranıyla kullanırken bir sorun yaşamıyorum nvidia denetim masasından düzeltmeyi denemedim fakat 4060 dışında seçenek karşıma çıkmadı ss leri ekledimAlıntıyı görüntüle
Bu nasıl bir sorun teşkil ediyor ki senin için?
Bu özelliğe Nvidia Optimus deniyor. Monitör bağladığında harici ekran kartından görüntü vermesini sağlıyor. Aynı masaüstü bilgisayarlarda ekran kartına bağlayıp direkt o şekilde görüntü almak gibi.
Bu durum da oluşabilecek gecikmeleri en düşüğe çekip performansı da en yükseğe taşıyor.
Yani 1080p laptop ekranında bir oyunda 100 FPS alıyorsan 1080p bir monitör bağladığında aynı oyunda 120 FPS gibi değerler görebilirsin.

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu nasıl bir sorun teşkil ediyor ki senin için?
Bu özelliğe Nvidia Optimus deniyor. Monitör bağladığında harici ekran kartından görüntü vermesini sağlıyor. Aynı masaüstü bilgisayarlarda ekran kartına bağlayıp direkt o şekilde görüntü almak gibi.
Bu durum da oluşabilecek gecikmeleri en düşüğe çekip performansı da en yükseğe taşıyor.
Yani 1080p laptop ekranında bir oyunda 100 FPS alıyorsan 1080p bir monitör bağladığında aynı oyunda 120 FPS gibi değerler görebilirsin.
sayın hocam oyun oynamadığım zaman dahi sürekli fan çalıştırıyor sessiz ortam oluyor rahatsız ediyor beni

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,627
İsim
Orkun
sayın hocam oyun oynamadığım zaman dahi sürekli fan çalıştırıyor sessiz ortam oluyor rahatsız ediyor beni
Arama yerine grafik ayarları yazıp açılan yerden göz at diyerek uygulama seçip güç tasarrufu modunda çalıştır yapabilirsin.
Zaten grafik ayarları kısmına kullandığın uygulamalar otomatik olarak geliyor.
Güç tasarrufu modunda çalıştırdığında görüntüyü harici ekran kartın üzerinden verir ama işlemcinin dahili grafik biriminden çıkar.

şahin doğan

80+ Platinum
Olması gereken bu.

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
Arama yerine grafik ayarları yazıp açılan yerden göz at diyerek uygulama seçip güç tasarrufu modunda çalıştır yapabilirsin.
Zaten grafik ayarları kısmına kullandığın uygulamalar otomatik olarak geliyor.
Güç tasarrufu modunda çalıştırdığında görüntüyü harici ekran kartın üzerinden verir ama işlemcinin dahili grafik biriminden çıkar.
hocam ikinci bir laptop var bende onda bu şekilde değil dahili gpu da seçenekler arasında gözüküyor ve gücü ondan alıyor bir tek o laptop ta bu şekil nedeni nedir acaba

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-05-02 152113.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-02 152113.png
    21.5 KB · Hit: 9

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,627
İsim
Orkun
hocam ikinci bir laptop var bende onda bu şekilde değil dahili gpu da seçenekler arasında gözüküyor ve gücü ondan alıyor bir tek o laptop ta bu şekil nedeni nedir acaba
Bu attığın fotoğraftaki bilgisayar için demiyorum, diğeri için diyorum:
Bilgisayarında MUX Switch olabilir. MUX Switch işlemcinin dahili grafik birimini devre dışı bırakmaya yarayan bir özellik.
BIOS ayarlarından bir bak bu özellik varsa oradan ayarı kapatıp hem dahili grafik birimini hem harici ekran kartını bir arada kullanabilirsin ama bunu yaptığın zaman performansta farkedilebilir kayıplar yaşayabilirsin.
İnsanlar bilgisayarında senin fan açıyor diye şikayet ettiğin özellik olsun diye fazladan para ödüyorlar.
Oyun oynamıyorken ekran kartı yükte değilken fanın bu kadar ses yapmaması gerek. Bilgisayarının bakıma ihtiyacı olabilir. Fanları tozlanmıştır, macun tam verimli şekilde işlevini yerine getiremiyor olabilir. Bu yüzden genelde fanlar daha gürültülü sesli çalışır ve yüksek devirde çalışır.

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
Bu attığın fotoğraftaki bilgisayar için demiyorum, diğeri için diyorum:
Bilgisayarında MUX Switch olabilir. MUX Switch işlemcinin dahili grafik birimini devre dışı bırakmaya yarayan bir özellik.
BIOS ayarlarından bir bak bu özellik varsa oradan ayarı kapatıp hem dahili grafik birimini hem harici ekran kartını bir arada kullanabilirsin ama bunu yaptığın zaman performansta farkedilebilir kayıplar yaşayabilirsin.
İnsanlar bilgisayarında senin fan açıyor diye şikayet ettiğin özellik olsun diye fazladan para ödüyorlar.
Oyun oynamıyorken ekran kartı yükte değilken fanın bu kadar ses yapmaması gerek. Bilgisayarının bakıma ihtiyacı olabilir. Fanları tozlanmıştır, macun tam verimli şekilde işlevini yerine getiremiyor olabilir. Bu yüzden genelde fanlar daha gürültülü sesli çalışır ve yüksek devirde çalışır.
pc de mux switch var ve kapalı
fan kendi monitöründe iken hiç dönmüyor min dönme hızıda 2000 rpm sürekli 2000 rpm rahatsız ediyor yoksa 5000 rpm dönmüyor zaten

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
Çözüm bilen var mı arkadaşlar

hilas0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
Salih
Laptoptaki hdmi çıkışı harici gpu dan gelir dolayısıyla monitör bağlıyken 4060ı kullanmak zorundasın. 4060ın kullanılmaması gibi bir seçenek olsa monitöre görüntü gelmez

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
Laptoptaki hdmi çıkışı harici gpu dan gelir dolayısıyla monitör bağlıyken 4060ı kullanmak zorundasın. 4060ın kullanılmaması gibi bir seçenek olsa monitöre görüntü gelmez
hocam diğer laptopta geliyor ama

zazaabi31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Özgür Öter
Diğer laptopta geliyor derken
hocam bende ikinci bir laptop var onuda hdmi ile bağlıyorum o dahili gpu yu kullanıyor sadece yeni aldığım laptopta harici gpu kullanılıyor

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-05-02 152113.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-02 152113.png
    21.5 KB · Hit: 4
Top Bottom