Neler Yeni

🔥İndirim MSI A320M-A PRO 1679 TL

fspdrop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
145
İsim
ibrahim
ddr4 sistemlerde sıfır sistem toplanıyor artık b450 yatırım olmaması lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sirf m2 olmadigi icin almazdim ben.
hatta tek m2 yuvası olan bile alınmaz artık m2 ucuza denk düşerebiliyorken

Luxier

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Mehmet K
Beslemeleri iyi değil sanırım yani 5600 hem kendi ısınıyor hem de o elektriği çekerken anakartı ısıtıyor çok mecbur değilsen 5600 ü bunla kullanma bir zahmet hem m2 girisi yok 5600lü sistemde m2 siz anakart da çok lazım değil bence çok acilsen aradaki farkı hiç ödeyemezsen power core boostdu galiba onu kapatıp voltaj düsürürsen idare eder belki
M2 yok pcı express ek genişleme yuva yok ekran kartı için olanında sürümü eski vrm kapasitesi zayıf o.c desteği yok gibi gibi ...
msi a 320m pro max var bende 5600 ile kullanıyorum ondan sordum

ghnn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Gökhan
M2 yoksa hiç bulaşmaya değmez

pci 4.0 desteği anakartta yoksa cpu nasıl destek sağlıyor ki
Screenshot_20240308_211321_Chrome.jpg

5000 serisi 24 tane pcie4 kanalına sahiptir.
bunun 16sı en üst pcie bağlantısına
4ü ilk m2 ssd bağlantısına
geri kalan 4ü de chipsete bağlanır (b550, x570 vs.)
geri kalan bütün bağlantılardan chipset sorumludur usbsinden satasına diğer pcie portlarına ve diğer m2 portlarına kadar.
burada ekran kartını taktığımız port ve ilk m2 portu işlemciye direk bağlıdır ve anakartın işlemciyi kabloyla bu portları bağlama dışında bir işlevi yoktur.
b550 aslında pci4 desteklemez ve işlemciye pcie3 hızında bağlanır. hatta bu yüzden bandwidth sıkıntıları yaşanmakta m2 slotunu kullanınca birkaç sata portunun çalışmaması veya pcie portlarının çalışmaması vs gibi resim olarak da gigabyte b550 aorus modelinin özelliklerini ekliyorum bandwidth limitinden bahsediyor kendi sitesinde de bu marka farketmez asus olsun msi olsun hepsinde var
Screenshot_20240308_212727_Chrome.jpg

öbür tarafta da x570 chipseti pcie4 destekler ve bu anakartlarda diğer m2 ve pcie portları da bu sayede pcie4 destekler ve bandwidth sıkıntıları yoktur. bu açıdan düşününce herşeyi işlemci hallediyor zaten kaliteli pcbye sahip bir b450 anakart pcie4 açabilir ve hatta asus bunu daha önce bios güncellemesi ile yaptı ama bunu amd onaylamıyor ve kendince haklı(!) sebepleri var.

fspdrop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
145
İsim
ibrahim
Alıntıyı görüntüle
5000 serisi 24 tane pcie4 kanalına sahiptir.
bunun 16sı en üst pcie bağlantısına
4ü ilk m2 ssd bağlantısına
geri kalan 4ü de chipsete bağlanır (b550, x570 vs.)
geri kalan bütün bağlantılardan chipset sorumludur usbsinden satasına diğer pcie portlarına ve diğer m2 portlarına kadar.
burada ekran kartını taktığımız port ve ilk m2 portu işlemciye direk bağlıdır ve anakartın işlemciyi kabloyla bu portları bağlama dışında bir işlevi yoktur.
b550 aslında pci4 desteklemez ve işlemciye pcie3 hızında bağlanır. hatta bu yüzden bandwidth sıkıntıları yaşanmakta m2 slotunu kullanınca birkaç sata portunun çalışmaması veya pcie portlarının çalışmaması vs gibi resim olarak da gigabyte b550 aorus modelinin özelliklerini ekliyorum bandwidth limitinden bahsediyor kendi sitesinde de bu marka farketmez asus olsun msi olsun hepsinde var
Alıntıyı görüntüle
öbür tarafta da x570 chipseti pcie4 destekler ve bu anakartlarda diğer m2 ve pcie portları da bu sayede pcie4 destekler ve bandwidth sıkıntıları yoktur. bu açıdan düşününce herşeyi işlemci hallediyor zaten kaliteli pcbye sahip bir b450 anakart pcie4 açabilir ve hatta asus bunu daha önce bios güncellemesi ile yaptı ama bunu amd onaylamıyor ve kendince haklı(!) sebepleri var.
b450 anakart aldık diyelim.

gpu 4.0 hızında çalışacak mı veya m2 4.0 hızında çalışacak mı çalışmıyorsa 5600 takınca 4.0 nimetlerinden faydalanmıyoruz

eğer böyle olay varsa biz neden boşuna b550 fazladan ücret ödüyoruz o kısmı pek anlamadım

ghnn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Gökhan
b450 anakart aldık diyelim.

gpu 4.0 hızında çalışacak mı veya m2 4.0 hızında çalışacak mı çalışmıyorsa 5600 takınca 4.0 nimetlerinden faydalanmıyoruz

eğer böyle olay varsa biz neden boşuna b550 fazladan ücret ödüyoruz o kısmı pek anlamadım
anlatmaya çalıştığım şey b550 anakartlardaki pcie4 desteğinin b550 çipiyle uzaktan yakından alakası yok. zaten b450 ile b550 çipleri oldukça benzerler. sadece b450 anakartların biosuna pcie4 seçeneği ekleseler kaliteli anakartlarda çalışacak bir özellik ki bunu asus yaptı ama amd yüzünden bios updatesini geri çekti şuanda hiçbir b450de pcie4 çalışmıyor.

fspdrop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
145
İsim
ibrahim
anlatmaya çalıştığım şey b550 anakartlardaki pcie4 desteğinin b550 çipiyle uzaktan yakından alakası yok. zaten b450 ile b550 çipleri oldukça benzerler. sadece b450 anakartların biosuna pcie4 seçeneği ekleseler kaliteli anakartlarda çalışacak bir özellik ki bunu asus yaptı ama amd yüzünden bios updatesini geri çekti şuanda hiçbir b450de pcie4 çalışmıyor.
kısaca yeni anakart satma politikası

Top Bottom