Neler Yeni

Neden hâlâ Atatürk'ü sevmeyen var?

Sora

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Gökhan
Çünkü bizim milletin komplo teorisi ve dedikodu severliği+ birilerinin bilmediğini biliyormuş gibi görünme çabası+ cehaleti yüzünden Kadir popcorn gibi sözde islamcı ama özde ingiliz sevici herifler türedi, iyi prim yapıyorlar.
Bu arada aranızda "Yazılı olmayan tarih" gibi bir zırvalığa inanan varsa bende peygamberliğimi ilan edeyim ona da inanın. Belge olmadan, yazı olmadan, hatıratlar olmadan ki hatıratlar 1.derece tarihi belge sayılmaz bile tarih konuşulamaz.
İngiliz yalayıcı arapları hoş göstermek, kendilerine mürid toplamak için din bahanesiyle Atatürk düşmanlığı yapmak, Müslümanlık kisvesi altında insanlara yalan uydurmak ve bu ülke için savaşmış, can alıp can vermiş kişileri karalamak en büyük olaylarıdır. Tek dertleri primdir, bölücülüktür.
Bu kadirin yalanlarına çok basit örnekler vereyimde sizde gülün:
1500'lü senelerde yaşamış dünyaca ünlü İNGİLİZ yazar William Shakespeare için: "Asıl adı Şeyh Piir'dir, gizli bir Müslümandır" dedi.😂😂😂
2.Dünya savaşında Rusların Almanlara karşı galip gelmesi hakkına "Ruslar kumlara Ayet'el Kürsi okuyarak Alman tanklarına attılar ve tanklar durdu" dedi.
Adam ingiliz prensine müslümandır dedi kdhdksjsbsmls ya daha tarih kitaplarında yazdığı olayların tarihi bile doğru değil tabi bizim millet bunun gibi bağırarak ite anlatır gibi anlatan adamları seviyor, başka kaynak aramıyor, söylediklerini araştırmıyor.

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Abdurrahman
Fatih dışındakileri sordum çünkü.

Peki saydığınız isimleri sırasıyla kat be kat daha üstün kılan maddeler nedir? Ayrıca bu atalarımızın yanlış eleştirildiğini mi düşünüyorsunuz?
Devlet için herdaim can verebilecek eğlencelerde kutlamalarda değil devlet için sadece yaşamaları yeni savaştığı ve ülkesinde katliam yapmış adamı ülkede ağırlamaması ( 100 yıl önce venizelosun ülkeye cağılirmasi hatta inonunün karisini adamın koluna vermesi vbvb )
sırf teknolojide üstünlerin diye karşı tarafın düşmanın kültürünü değil bilimini almaları önemlidir başlıca
yanlış eleştirildiklerini değil hiç konuşulmadıklarını düşünüyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Fatih Durak
tarihimin pek iyi olduğu söylenemez ama bir kesinlik var ki atatürk devletimiz icin cok iyi şeyler yapmıstır
bazı insanlar atatürk dinsiz, ingilizlerin kölesi, osmanlıyı yıktı küçücük ülke bıraktı falan diyor neden insanlar böyle düşünüyo kucukken kuzenimle aramda sohbet olmustu alkol ictigi icin ataturku sevmedigini söylüyodu ama suan kendisi baya alkol icen biri.

Son düzenleme:

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Abdurrahman
ben hafızım ve atatürke sonsuz saygım var şuan yaşıyorsam onun sayesinde yaşadığımı biliyorum.
Hafızsan bu cümleyi kurmaman gerektiği bilmen lazım Yaşatan ALLAH tir
Mustafa Kemal olmasa daha mı iyi olurdu veya daha mı kötü olurdu orasını bilemem

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Mustafa Kerem Korkmaz
tarihimin pek iyi olduğu söylenemez ama bir kesinlik var ki atatürk devletimiz icin cok iyi şeyler yapmıstır
bazı insanlar atatürk dinsiz, ingilizlerin kölesi, osmanlıyı yıktı küçücük ülke bıraktı falan diyor neden insanlar böyle düşünüyo kucukken kuzenimle aramda sohbet olmustu alkol ictigi icin ataturku sevmedigini söylüyodu ama suan kendisi baya alkol icen biri.
Forumda siyaset yapmasak daha iyi olabilir çünkü siyasete başladığında iki taraf da -özellikle muhafazakâr taraf yani Atatürkçüler ve onların tam zıddı olanlar- çok kaynaksız ve gerçek dışı uydurma bilgilere başvuruyorlar.
Soruna gelecek olursak akıllı bir adamın Atatürkü tamamen sevmesi imkansız ancak beğendiği ve beğenmediği yönleri olabilir kişinin kendisine bağlı.
Benim fikrime gelecek olursak: Çocuklar ülkemizde açlıktan ölürken ülkenin dört bir tarafına heykellerini yaptıran ve bunlara tonlarca altın harcayan bir insanı en azından siyaset alanında sevmemi benden kimse bekleyemez.Ayrıca M.Kemal Türkiyede ciddi manâda ilahlaştırıldığından dolayı benim gözümde "Halktaki Atatürk Figürü"nün lat uzza gibi arap putlarından pek bir farkı yoktur.Bir Müslümanın Atatürkü sevmesi için hiçbir sebebi yoktur.Ancak askeri yönden ülkemize katkılar yaptığı söylenen ve yazılan bir insandır(Bizzat şahit olmadığım için söylenen diyorum).Bu yönüyle beğenilebilir.
Sonuç olarak milletimize hizmet etmiş herkese müteşekkirim.
İnsanları hem hatalarıyla hem de doğrularıyla görmek gerek.

Devlet için herdaim can verebilecek eğlencelerde kutlamalarda değil devlet için sadece yaşamaları yeni savaştığı ve ülkesinde katliam yapmış adamı ülkede ağırlamaması ( 100 yıl önce venizelosun ülkeye cağılirmasi hatta inonunün karisini adamın koluna vermesi vbvb )
sırf teknolojide üstünlerin diye karşı tarafın düşmanın kültürünü değil bilimini almaları önemlidir başlıca
yanlış eleştirildiklerini değil hiç konuşulmadıklarını düşünüyorum
Sanki yaptıkları iyi şeyleri minimal seviyede tutup daha çok Atatürk'ün beğenmediğiniz yönlerini saymışsınız.

Peki sizce de gündeme daha yakın olan liderin daha çok konuşulması normal değil midir?

Atatürk'ün iyi yaptığı işleri benimsemek, belirli işler bakımından minnettar olmak Metehan'a yapılan bir saygısızlık mıdır sizce aynı zamanda? Anlamadığım kısım neden Ata ayrımı yapmamız gerektiği hususu. Bu insanları görmedik neticede, bize iyi ya da kötü davranacaklarını da bilemiyoruz ama bugün güzel olan şeyler için her birine borçlu olduğumuz yönler varsa bu durumda bu işler bakımından minnet duymak yanlış mıdır?

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Abdurrahman
Sanki yaptıkları iyi şeyleri minimal seviyede tutup daha çok Atatürk'ün beğenmediğiniz yönlerini saymışsınız.

Peki sizce de gündeme daha yakın olan liderin daha çok konuşulması normal değil midir?

Atatürk'ün iyi yaptığı işleri benimsemek, belirli işler bakımından minnettar olmak Metehan'a yapılan bir saygısızlık mıdır sizce aynı zamanda? Anlamadığım kısım neden Ata ayrımı yapmamız gerektiği hususu. Bu insanları görmedik neticede, bize iyi ya da kötü davranacaklarını da bilemiyoruz ama bugün güzel olan şeyler için her birine borçlu olduğumuz yönler varsa bu durumda bu işler bakımından minnet duymak yanlış mıdır?
Mustafa Kemale minnet duyulması yanlış değil ama onuda görmedin birebir şekilde görselde öncekileri bilemeyeceğim anlamına gelmez iyi iş varsa benimsenir ama kötü oiş olduğunda bu söylenildiğinde kıyameti koparmak o asla yanlış yapmaz gibi bir dusuncedeyseniz çok yanlış düşünüyorsunuz mesela harf devrimi yanlış yapıldı önce kelimelerin Türkçe halini bulacaktik yada uyduracaktik ardından Alfabe değişikliği olabilirdi ama sadece alfabe değiştirdik ve dilimizden yabancı kelime sayısı azalmadı hatta arttı yanlışa yanlış diyebiliyorsanız sıkıntı yok

Gündeme yakın kişiler daha akılda kalıcı olabilir ama tek kişi varmış gibi bir tarih anlatımı var okullarda , internette Mesela İstanbulu Fethinin Kutlanılmamasi Bayram edilmemesi bana garip geliyor Yada Malazgirt Zaferinin Hepsini tabii ki bayram , kutlama yapamayız yıl yetmez ama sadece cumhuriyet tarihinin kutlanması bana göre doğru değil

Düşman değiliz ikimizde bu Vatanın evlatlarıyiz sadece farklı fikirlerimiz var bunu belirtmek istedim.

kıyameti koparmak o asla yanlış yapmaz gibi bir dusuncedeyseniz çok yanlış düşünüyorsunuz
Değilim, gördüğünüz gibi açık fikirli bir şekilde ne düşündüğünüzü size sordum. Atalarımızı bağrımıza basıp onların savunuculuğunu yapmayı doğru bulmuyorum. Her zaman doğruya doğru, yanlışa yanlış demekten yanayım.

Atatürk'ün diğer Atalarımızdan ayrılan özelliği kılavuz olma konusuna epey ağırlık vermiş olması.

Her insanın güzel düşünceleri olduğu gibi her insanın hataları da olabilir. O an onların içinde bulunduğu psikolojiyi bilmek mümkün değil.

Ben Atatürk'ün bu vatanın evlatlarına olabildiğince sahip çıktığı kanaatindeyim. Atatürk düşmanlığının da taraflı bir dolduruştan geldiğini düşünüyorum. Özellikle dindar kesim bazı konularda çok daha sinirli olabiliyor ancak daha biz de çok yeni tarihte tehlikeli olan bir tarikata, bizi dinimizle yönetmek isteyenlere cephe almadık mı? Neden Atatürk de zamanında dinle yönetimi etkilemek isteyenlere cephe almış diye kızarız ki bunu anlamam. Atatürk'ü takdir edince diğer atalarımızı görmezden gelmiş olmuyoruz. Manipüle edilmememizi istemiş olması kızılacak değil aksine takdir edilecek bir husus. Kendim öğrenmemden daha faydalı ne olabilir ki?

Şahsınıza zarar vermediyse bence herkes elini vicdanına koyup bir noktada Atatürk'ü takdir etmeyi bilmeli. Atatürk nefreti kınanmalı. Bu ülkede her kesimden vatan evladı benimsenmiştir, dini yaşamak isteyenler için elde edilebilecek en güzel şey özgürlüktür. İyi ki bu vatan ellere verilmedi, mücadele edildi de bu özgürlüğümüz elimizden alınmadı.

cumhuriyet tarihinin kutlanması bana göre doğru değil
Bunun yaşadığımız rejimle ilgili olduğu kanaatindeyim. Bundan 200-300 yıl sonra bu bayramlar da değişecek. Yıllar yıllar sonra Atatürk de belki bir gün yalnızca bir "Ragnar", "İskender" gibi anılacak. Yıllar geçtikçe etki kesinlikle azalacak. Dünyanın birçok yerinde bu böyle. O yüzden kızmayın, bu bayramlarda istediğiniz duyguyu kutlayabilirsiniz. Cumhuriyet bu topraklarda sadece Atatürk'ün başarılarından ötürü kutlanmıyor, bugünlere Osmanlı'dan itibaren her bir vatan evladının başarıları sayesinde geldik. Cumhuriyet sadece ulusun egemen olması gibi bir güzelliği bizlere getirdi. Topraklarımızı başka Atamıza, egemenliği başka Atamıza borçluyuz, bunda yanlış hiçbir şey yok.

Aykut D.

80+ Gold
Osmanlıyı Atatürk mü yıktı kim o tarihi 0 arkadaşın konuşma bidaha bu konuları onla :ROFLMAO: Osmanlı arap din ümmet kardeşlerimiz sırtımızdan vurunca yıkıldı. Atatürk din düşmanı değil şuan ki fetö gibi cemaatler o zaman da vardı o tür dini kullanarak ülkeyi sömürenleri astı sonra bu türler daha türemesin diye laikliği getirdi. Laiklik : Devlete dini sokmadan herkes kişisel kendi dinini kendi halinde özgürce yaşamaktır. Yani böyle bi insanı sevmemek cahil kesimin beynini yıkamaktan oluyor çünkü cahillerin en hassas konusu dindir.
Kürtlerin Atatürkle olan derdi nedir peki ?

Aykut D.

80+ Gold
Bir çoğunluğu Şeyh Said ile ilgili ancak her ne kadar eleştiriye açık olsa da olayın içine girip de araştırdıktan sonra belki haksızmış ama yapılması gerekeni yapmış diyen çok Kürt arkadaşım oldu.
Hocam daha çok nefret değilde düşmanlık görüyorum ben . Adıyamanda yaşıyorum kürtlerin bir çoğu Ataturke düşman gibi . 100. Yılı kutlamayan kutlamayabilir ama saygı dahi duymuyorlar. Türk kürt ayrımı var . Türk'lere sıcak degiller. Türk olduğumu dile getirmiyorum bundan dolayı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kürtlerden çok türklerin derdi var
Nasil yanı hocam?

abdurrahman!

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Abdurrahman
Değilim, gördüğünüz gibi açık fikirli bir şekilde ne düşündüğünüzü size sordum. Atalarımızı bağrımıza basıp onların savunuculuğunu yapmayı doğru bulmuyorum. Her zaman doğruya doğru, yanlışa yanlış demekten yanayım.

Atatürk'ün diğer Atalarımızdan ayrılan özelliği kılavuz olma konusuna epey ağırlık vermiş olması.

Her insanın güzel düşünceleri olduğu gibi her insanın hataları da olabilir. O an onların içinde bulunduğu psikolojiyi bilmek mümkün değil.

Ben Atatürk'ün bu vatanın evlatlarına olabildiğince sahip çıktığı kanaatindeyim. Atatürk düşmanlığının da taraflı bir dolduruştan geldiğini düşünüyorum. Özellikle dindar kesim bazı konularda çok daha sinirli olabiliyor ancak daha biz de çok yeni tarihte tehlikeli olan bir tarikata, bizi dinimizle yönetmek isteyenlere cephe almadık mı? Neden Atatürk de zamanında dinle yönetimi etkilemek isteyenlere cephe almış diye kızarız ki bunu anlamam. Atatürk'ü takdir edince diğer atalarımızı görmezden gelmiş olmuyoruz. Manipüle edilmememizi istemiş olması kızılacak değil aksine takdir edilecek bir husus. Kendim öğrenmemden daha faydalı ne olabilir ki?

Şahsınıza zarar vermediyse bence herkes elini vicdanına koyup bir noktada Atatürk'ü takdir etmeyi bilmeli. Atatürk nefreti kınanmalı. Bu ülkede her kesimden vatan evladı benimsenmiştir, dini yaşamak isteyenler için elde edilebilecek en güzel şey özgürlüktür. İyi ki bu vatan ellere verilmedi, mücadele edildi de bu özgürlüğümüz elimizden alınmadı.

Bunun yaşadığımız rejimle ilgili olduğu kanaatindeyim. Bundan 200-300 yıl sonra bu bayramlar da değişecek. Yıllar yıllar sonra Atatürk de belki bir gün yalnızca bir "Ragnar", "İskender" gibi anılacak. Yıllar geçtikçe etki kesinlikle azalacak. Dünyanın birçok yerinde bu böyle. O yüzden kızmayın, bu bayramlarda istediğiniz duyguyu kutlayabilirsiniz. Cumhuriyet bu topraklarda sadece Atatürk'ün başarılarından ötürü kutlanmıyor, bugünlere Osmanlı'dan itibaren her bir vatan evladının başarıları sayesinde geldik. Cumhuriyet sadece ulusun egemen olması gibi bir güzelliği bizlere getirdi. Topraklarımızı başka Atamıza, egemenliği başka Atamıza borçluyuz, bunda yanlış hiçbir şey yok.
Ben Mustafa Kemale düşman değilim ama hatasız veya en iyisi gibi gösterilmesi sadece garip ve anlamsız geliyor yaptığı her şey kötüdür demiyorum tarikatlar konusunda kapatılmamalıydı ama isyan edenin başı ezilmeli tabii ki
şuandada fazla olanlar olduğu gibi.
Birde yanlış bir algı var sanki Osmanlı'dan dinlere saygı yokmuş gibi bir düşünce var Sadece Cumhuriyetle gelmiş birşeymiş gibi
Ama farketmez Şuan biz varız bu devleti ya biz yükselteceğiz yada biz batıracağız.

Top Bottom