Neler Yeni

Rehber Neden UPS Cihazı Almalıyız ? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Merhaba arkadaşlar,
Faydalı olabileceğini düşündüğüm bir rehber ile karşınızdayım. Biliyorsunuz ki ülkemizde yıl 2021 olsa dahi elektrik kesintileri oldukça yaygın. Elektrik kesildiğinde bilgisayarımızda bir iş yaparken aniden kapanması çok can sıkıcı olabiliyor. Hele akım korumalı prize sahip değilseniz bu durum bilgisayarınıza bile zarar verebilir. İşte bu duruma karşı geliştirilen UPS cihazları sayesinde bilgisayarlarımız kapanmaktan kurtuluyor, işlemlerimize kaldığımız yerden bir süreliğine de olsa devam edebiliyoruz. Bu doğrudan masaüstü bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiriyor. Laptop kullanıcılarının böyle bir derdi yok.

1- UPS Cihazı Nedir ?

İngilizce açılımı Uninterruptible Power Supply. Türkçe anlamı "Kesintisiz Güç Kaynağı" olan bu cihaz üzerinde bağlı bulunan sistemlerin korunması ve elektrik kesilmesi durumunda sistemin beslenmesinin bir süre daha devam ettirilmesidir. Akü olarak da düşünebiliriz bu cihazları. UPS cihazları 3 çeşide ayrılır;

OnLine UPS,
Line Interactive UPS,
Off Line UPS.

tabii ki bunları detaylandırıp kafanızı teknik detaylar ile bulandırmayacağım. Kısaca bahsedeğim.

OnLine UPS: Şebekede enerji olsun ya da olmasın yük sürekli olarak evirici üzerinden beslenir. Şebekede enerji olduğu sürece hem aküler şarj edilir, hem de şebeke ile aynı frekansta çalışan evirici yardımıyla yük beslenir. Şebekede kesinti olması durumunda aküden aldığı enerjiyi yüke aktarır. Yükün bu biçimde beslenmesi sırasında şebekeden veya aküden besleniyor olması UPS çıkış gerilim kalitesi ve sürekliliğini değiştirmemektedir. En güncel teknoloji de OnLine UPS cihazlarıdır. Evlerde kullanım için üretilmemişlerdir. Diğerlerine göre oldukça pahalıdırlar.

Line Interactive UPS: Şebeke gerilimi varsa ve belli sınırlar içindeyse bu gerilimi ayarlayarak çıkışına verir. Şebeke konumunda aynı zamanda akülerini de şarj eder. Şebeke konumundayken gerilimin belirlenen sınırların dışında gelmesi durumunda girişteki enerjiyi ayarlayarak çıkışına verirler. Piyasada yaygın ve ucuzdurlar. Ev kullanımı için de uygundur. Bu nedenle çok tercih edilirler.

OffLine UPS: Eski teknoloji olduğundan mütevellit bahsetmeye gerek duymuyorum.

2- Neden UPS Alınmalı Bunu Vakalar İle Örneklendirelim

Vaka 1: Arkadaşlarınızla veya ailenizle güzel bir akşam toplanmışsınız ve bilgisayardan film açıp izliyorsunuz. O da nesi birden elektrikler kesildi. Tüm seyir zevkiniz uçup gitti akşam keyfinize balta vuruldu. Çok can sıkıcı olmalı değil mi ?

Vaka 2: Yarına yetiştirmeniz gereken bir ödeviniz var diyelim. Sayfalarca Word'de yazdınız veya PowerPoint'te çizdiniz. Hop birden elektrikler kesildi. Hay aksi kaydetmeyi de unuttunuz. Elektriklerin geri gelmesini beklemekten başka çareniz yok. Elektrikler geldiğinde de en baştan başlayacaksınız. Ne kadar can sıkıcı öyle değil mi ?

Vaka 3: Açtınız bilgisayarınızı oyun oynuyorsunuz. Tam oyunun en güzel yerinde elektrikler kesildi ve oyun kapandı. Belki de çok uzak bir noktada save aldınız. Oyun zevkinizin bölünmesine mi yanarsınız yoksa aynı yerleri baştan oynamanıza mı. Bu da çok san sıkıcı öyle değil mi ?

Vaka 4: BIOS güncellemesi yapmayı düşündünüz. Tam güncellerken elektrikler gitti. Eskiden böyle olunca o anakart çöp olurdu zor kurtarılırdı. Yeni anakart almak zorunda kalırdı insanlar. Bu da cebe zarardı. Şimdi belki o sorunu çözmüşlerdir bilmiyorum. İşte bu gibi örnekleri kendimiz de çoğaltabiliriz. Neden alınması gerektiğini anlamış olduğunuzu düşünüyorum :)

3- UPS Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

UPS seçerken karşınıza en çok çıkacak ve bilmeniz gereken terim VA (Volt Amper) değeridir. VA değeri, Watt değerine her zaman eşit veya daha fazla olmasına rağmen, bilgisayarlar ve UPS cihazlarının Watt ve VA değerleri önemli ölçüde farklılık gösterir. Buna göre PSU'nun Watt değerinden en az %20-25 daha fazla VA değeri olan UPS cihazını tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde UPS yetmeyecektir. Çok fazla teknik ve matematiksel konu var hiçbirine girmiyorum bilmeniz gerekmiyor. Sadece bunu bilmeniz yeterli. Aşağıdaki tabloya bakarak hangi VA değerince UPS seçeceğinizi anlayabilirsiniz.
  • 390Watt a kadar tüketim için 650VA UPS yeterli olacaktır.
  • 500Watt a kadar tüketim için 850VA UPS yeterli olacaktır.
  • 600Watt a kadar tüketim için 1000VA UPS yeterli olacaktır.
  • 700Watt a kadar tüketim için 1200VA UPS yeterli olacaktır.
  • 900Watt a kadar tüketim için 1500VA UPS yeterli olacaktır.
  • 1200Watt a kadar tüketim için 2000VA UPS yeterli olacaktır.

Alınabilecek bazı UPS cihazları:

Umarım faydalı olmuştur. Biliyorum çok sade oldu ama çok teknik detay var olabildiğince sadeleştirmeye çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Ups elektrik kesilince bilgisayarı kullanmak için değil elektrik gittiğinde bilgisayarı güvenle kapatabilmek içindir. Akim korumalı priz ile ups farklı görevleri görür.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ups elektrik kesilince bilgisayarı kullanmak için değil elektrik gittiğinde bilgisayarı güvenle kapatabilmek içindir. Akim korumalı priz ile ups farklı görevleri görür.
Kullanmaya da yarıyor. Akım korumalı prizlerin aynı işi gördüğünü söylemedim hocam zaten.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Peki 1000va ups alsam elektrik gidince 200W tüketen bir pc'i tahmini ne kadar ayakta tutar?

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
İyi bir PSU ile UPS olmadan sistemi korumak mümkün değil mi?

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Amaç korumaktan ziyade bilgisayarın aniden kapanmasını engellemek. tabii ki iyi PSU ile de korursun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki 1000va ups alsam elektrik gidince 200W tüketen bir pc'i tahmini ne kadar ayakta tutar?
O konuyu bilerek ele almadım çünkü kullanımdan kullanıma fark edecektir. Ben eski çalıştığım yerde 45 DK kadar kullanabiliyordum 650VA UPS ile. Tabi sadece otel programı açıktı işlemleri yapıyordum. Ayrıca cihaza modem ve yazıcı da bağlıydı.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
O konuyu bilerek ele almadım çünkü kullanımdan kullanıma fark edecektir. Ben eski çalıştığım yerde 45 DK kadar kullanabiliyordum 650VA UPS ile. Tabi sadece otel programı açıktı işlemleri yapıyordum. Ayrıca cihaza modem ve yazıcı da bağlıydı.
Bunu hesaplayabileceğimiz bir formül-site filan var mı?

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Bir yere kadar mümkün. En garantisi UPS ile kullanmaktır.

Kullanmaya da yarıyor. Akım korumalı prizlerin aynı işi gördüğünü söylemedim hocam zaten.
N'apacaksın elektrik kesilince UPS ile film izlemeye devam mı edeceksin? Jeneratör değil bu. akü + invertör.
2. si ben böyle bir şey dediğini söylemedim.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Bir yere kadar mümkün. En garantisi UPS ile kullanmaktır.

N'apacaksın elektrik kesilince UPS ile film izlemeye devam mı edeceksin? Jeneratör değil bu. akü + invertör.
2. si ben böyle bir şey dediğini söylemedim.
Valla izlediğim oldu :D Bir kere elektrik kesildi film devam etti 20 dk sonra elektrik geldi kesintisiz izledim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,364
Üyeler
155,559
Son üye
whipofjustice
Top Bottom