Neler Yeni

özel okuldan açığa geçmek mümkünmü

Receb İvedik

80+ Bronze
özeldeyim şuan ama memnun değilim kaydımı silersem açığa geçebilir miyim

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,725
İsim
göksel yurtcan

Hipermario

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
337
İsim
Berat
İlgilendiği Kategoriler
Kişisel Gelişim,Teknoloji,Otomobiller
Instagram
beratcankaya58
Okuldan atılman lazım ama tek hakkın var.
Madde: Örgün eğitim hakkını kaybetmiş olanlar.

BGSGP

80+ Bronze
@Hipermario dediği gibi 2 kez okuldan kalırsanız (ard arda olmasına gerek yok, öğretim hayatı boyunca 2 kez) zorunlu açığa geçiyorsunuz. Ama pişman olursanız tekrar okula gidemiyorsunuz. 2 yıl harcamaya değer mi? 9. Sınıf öğrencisi olarak bence hayır değmez. 11. sınıf falansan, YKS'de derece yapıcam diyorsan emin değilim, o konuda net bir şey diyemem.

Hipermario

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
337
İsim
Berat
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
beratcankaya58
@Hipermario dediği gibi 2 kez okuldan kalırsanız (ard arda olmasına gerek yok, öğretim hayatı boyunca 2 kez) zorunlu açığa geçiyorsunuz. Ama pişman olursanız tekrar okula gidemiyorsunuz. 2 yıl harcamaya değer mi? 9. Sınıf öğrencisi olarak bence hayır değmez. 11. sınıf falansan, YKS'de derece yapıcam diyorsan emin değilim, o konuda net bir şey diyemem.
Lgs de iyi bir puan yapamadım ailemin özele veya dershaneye yollayacak durumu yok okuldaki insanlarin arasından iyi bir derece yapmamda zor (Zaten dersler verimsiz geçiyor).

BGSGP

80+ Bronze
Lgs de iyi bir puan yapamadım ailemin özele veya dershaneye yollayacak durumu yok okuldaki insanlarin arasından iyi bir derece yapmamda zor (Zaten dersler verimsiz geçiyor).
Öneri istiyorsanız; Hiç üniversite hedefin yoksa, yalandan üniversite okur bitiririm diyorsan, bence meslek lisesinde AMP (Anadolu Meslek Programı) ile sevdiğiniz bir mesleği okuyun. Okulun son 2 yılı stajlardan falan biraz yorulabilirsin, ancak stajda asgari ücretin %30'unu aylık alır, maddi olarak çok az da olsa daha az sorunun olur. (Döner ekmek arası gibi f/p şeyler yiyorsan çok düşünmeden alabilirsin mesela.)

AMP'de 11. Sınıfta 2 gün staj 3 gün kültür dersleri, 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün kültür dersleri görürsün. Dolayısıyla üniversiteyi unutman gerekmiş oluyor.

Yine de üniversiteye karşı bir umudum var, orta dereceli üniye giderim diyorsan ATP (Anadolu Teknik Programı) deneyebilirsin. Her sınıfta haftada sadece 1 gün bölüm dersi görürsün, stajı da yaz tatilinde 40 gün olarak tamamlarsın. Bu şekilde kültür derslerinden daha az geride kalmış oluyorsun, üniye biraz daha şansın oluyor.

Ancak ATP için LGS puanı gerekiyor. Bilişim istiyorsan (bizim okulda) 350 küsur puan isteniyor, ancak mobilya için 200 küsür isteniyor. (Okuldan okula değişmektedir, bizde bu ikisi böyle, diğerlerinden emin değilim.)

Ekleme: öneri isteyip istemediğinizi sormadım, eğer zaten bildiklerinizi anlattıysam kusura bakmayın.

Hipermario

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
337
İsim
Berat
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
beratcankaya58
Öneri istiyorsanız; Hiç üniversite hedefin yoksa, yalandan üniversite okur bitiririm diyorsan, bence meslek lisesinde AMP (Anadolu Meslek Programı) ile sevdiğiniz bir mesleği okuyun. Okulun son 2 yılı stajlardan falan biraz yorulabilirsin, ancak stajda asgari ücretin %30'unu aylık alır, maddi olarak çok az da olsa daha az sorunun olur. (Döner ekmek arası gibi f/p şeyler yiyorsan çok düşünmeden alabilirsin mesela.)

AMP'de 11. Sınıfta 2 gün staj 3 gün kültür dersleri, 12. sınıfta 3 gün staj 2 gün kültür dersleri görürsün. Dolayısıyla üniversiteyi unutman gerekmiş oluyor.

Yine de üniversiteye karşı bir umudum var, orta dereceli üniye giderim diyorsan ATP (Anadolu Teknik Programı) deneyebilirsin. Her sınıfta haftada sadece 1 gün bölüm dersi görürsün, stajı da yaz tatilinde 40 gün olarak tamamlarsın. Bu şekilde kültür derslerinden daha az geride kalmış oluyorsun, üniye biraz daha şansın oluyor.

Ancak ATP için LGS puanı gerekiyor. Bilişim istiyorsan (bizim okulda) 350 küsur puan isteniyor, ancak mobilya için 200 küsür isteniyor. (Okuldan okula değişmektedir, bizde bu ikisi böyle, diğerlerinden emin değilim.)

Ekleme: öneri isteyip istemediğinizi sormadım, eğer zaten bildiklerinizi anlattıysam kusura bakmayın.
Öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim akıl akıldan üstündür öneri vermeniz iyi oldu bunlarıda bilmiyordum ancak benim hedeflerim bilgisayar mühendisliği , öğretmenlik , lojistik veya polislik olduğu için anadolu lisesi okumak istedim. Açığa geçme sebebim ise okuldaki dersler verimli geçmiyor ve bazı insanlardan dolayı kendi işimede bakamıyorum. Yani hedefim üni için ilk 100k zaten şehrimde okumak istiyorum (Bursa) .

BGSGP

80+ Bronze
hocam yurt dışı ilede izin vermiyorlardı galiba şartlardan biri evlenmek ona başvurabilirsin :d
Ciddi ciddi açığa geçme gerekçeler arasında "evlenmek" mi yazıyor? Büyük ihtimal o gerekçeyi verenleri içeri alıyorlar ya da bizimle dalga geçiyolar :d

Ensar1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
EnsarTelli
Ciddi ciddi mümkün olan gerekçeler arasında "evlenmek" mi yazıyor? Büyük ihtimal o gerekçeyi verenleri içeri alıyorlar galiba ya da bizimle dalga geçiyolar :d
hocam eğer genç yaşta bir evlilik varsa evet cidden evlilik nedeni ile açığa geçebiliyosun bunu kullanan bikaç kız öğrenci duymuştum :d 12. sınıf öğrencileri

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,727
Üyeler
142,166
Son üye
Rmznsvn
Top Bottom