Neler Yeni

Oyun oynarken işlemcinin kendi hızını düşürmesi sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Kerem
İlgilendiği Kategoriler
araba, araba motorları, bilgisayarlar
Öncelikle iyi günler.

İşlemcim İntel i5-10210U 1.60ghz 4.20 boost. oyun oynarken 1.60 veriyor bununla ilgili bir sorunum yok, ancak paşam arada naz yapıp kendi hızını 0.4ghz'e sabitliyor. sıcaklıkla alakası yok çünkü zaten 85 90 gibi değerlerdeyken 0.4e düşünce oyundan çıkıp sıcaklığı takip ediyorum 60a kadar düştükten sonra hızının hala 0.4 olması bence sorunun farklı bir yerde olduğunu gösterir. Misal Valorant oynuyorum ekran 60hz ve fps'i 60a sabitledim gayette 60 sabit oynarken paşam nazlanıp hızını 0.4ghz'e çekiyor. En yaygın valorantta oluyor ama hemen hemen her oyunda oluyor. bilgisayar yeni zaten 2020 yılında alındı ve LAPTOP , altında soğutucu var gayette iyi soğutuyor. sorunu kendim çözemedim internette de bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adsız.png
Bir de sadece bende mi bu kadar çok seçenek var ya? Bunları nasıl yapmamız lazım

Son düzenleme:

YunusOZ

80+ Bronze
Öncelikle iyi günler.

İşlemcim İntel i5-10210U 1.60ghz 4.20 boost. oyun oynarken 1.60 veriyor bununla ilgili bir sorunum yok, ancak paşam arada naz yapıp kendi hızını 0.4ghz'e sabitliyor. sıcaklıkla alakası yok çünkü zaten 85 90 gibi değerlerdeyken 0.4e düşünce oyundan çıkıp sıcaklığı takip ediyorum 60a kadar düştükten sonra hızının hala 0.4 olması bence sorunun farklı bir yerde olduğunu gösterir. Misal Valorant oynuyorum ekran 60hz ve fps'i 60a sabitledim gayette 60 sabit oynarken paşam nazlanıp hızını 0.4ghz'e çekiyor. En yaygın valorantta oluyor ama hemen hemen her oyunda oluyor. bilgisayar yeni zaten 2020 yılında alındı ve LAPTOP , altında soğutucu var gayette iyi soğutuyor. sorunu kendim çözemedim internette de bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...

Alıntıyı görüntüleBir de sadece bende mi bu kadar çok seçenek var ya? Bunları nasıl yapmamız lazım
İşlemciniz sıcaklığı çok yükseliyor otomatik hızını düşürüyor. İşlemcinizin termal macununu eskiyse değiştirmelisiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Kerem
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemciniz sıcaklığı çok yükseliyor otomatik hızını düşürüyor. İşlemcinizin termal macununu eskiyse değiştirmelisiniz.
bilgisayar daha 18 aylık hiç açılmadı termal macunun eskidiğini, kuruduğunu sanmıyorum

Ahmet Sevinç

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,159
İsim
Ahmet Sevinç
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Serkan ateş
Yanlış Bilgilendirme
Termal macunu değiştirmelisiniz

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
Öncelikle iyi günler.

Alıntıyı görüntüleBir de sadece bende mi bu kadar çok seçenek var ya? Bunları nasıl yapmamız lazım
laptop un modeli nedir? prime 95 indirip bir stres testi yapmayı deneyebilirsin.

seniyazdim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
325
İsim
Ali Arslan
bilgisayarı ilk aldığınız zaman değiştirmelisiniz ondan sonra her 6 ayda 1

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Kerem
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
termal macun işini halletmeye çalışırım,
laptop un modeli nedir? prime 95 indirip bir stres testi yapmayı deneyebilirsin.
Prime95'i kahvaltıya gitmeden önce açtım bıraktım 45dk testi yaptım geri geldiğimde işlemci kendi hızını 1,20ghz'e sabitlemiş sıcaklıkta stabil şekilde 90 derece idi ki 90 biz laptop kullanıcıları için hiçbir şey :) ama 0.4e sabitlememiş kendini..

HP 15-DA2084NT Intel Core i5 10210U 8GB 512GB SSD MX110​

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,887
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
10210U throttle stop destekler mi bilmiyorum ama indir eğer çalışırsa BD Prochot ayarını kapat. Lakin bu ayarı kapattıktan sonra sıcaklıkları takip etmek ZORUNDASIN. Dönüş yaparsın sıcaklıklara bakıp.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Kerem
İlgilendiği Kategoriler
10210U throttle stop destekler mi bilmiyorum ama indir eğer çalışırsa BD Prochot ayarını kapat. Lakin bu ayarı kapattıktan sonra sıcaklıkları takip etmek ZORUNDASIN. Dönüş yaparsın sıcaklıklara bakıp.
Thortle Stop'u kapattıktan sonra bile devam edecek şekilde işlemcinin ayarlarında herhangi bir değişiklik yapıyor mu acaba? kısaca kapattıktan sonra bilgisayar eski haline dönüyor mu ? duymuştum o programı , biraz korkutmuşlardı beni. şahsen bilgisayarı hızlandıracağını iddia eden programlara çok inanmam

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,887
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Thortle Stop'u kapattıktan sonra bile devam edecek şekilde işlemcinin ayarlarında herhangi bir değişiklik yapıyor mu acaba? kısaca kapattıktan sonra bilgisayar eski haline dönüyor mu ? duymuştum o programı , biraz korkutmuşlardı beni. şahsen bilgisayarı hızlandıracağını iddia eden programlara çok inanmam
Onu bilmiyorum siz bi deneyin sorunu çözecek mi bakalım. Throttlestop basit bir uygulama değil. Kurcalamayın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Kerem
İlgilendiği Kategoriler
normalde valorant oynarken discord , spotify ve valorant açık olurdu. tek başıma oynadığım yani discord kapalıyken 0,4ghz'e sabitleme mevzusu olmuyordu. sorunun öylece thortle stopsuz çözüldüğünü sanmışken ertesi gün yine bu üçlü açıkken oynadığımda yine bu sorun yaşandı. dün akşam 4 saat falan oynadım arkadaşımla ancak spotify kullanmak yerine şarkıları indirip "Groove Music"'ten şarkıları dinledim normalde spotify %10 işlemci falan kullanır, Groove %1 bile kullanmıyordu ve sorunu yaşamadım inşallah böyle devam eder.. benim gibi bu sorunu yaşayanlar aynı anda çok program açık olmasın bilgisayar rahat çalışır..

Top Bottom