Neler Yeni

Yardım Oyun ve film için IPS vs VA panel monitör

Hangi monitör alınmalı?

• AOC C24G2U (VA)

Oylar: 8 18.6%
  • MSI MAG 245R (IPS)

Oylar: 35 81.4%

• Oy kullanan toplam üye
    43

MehmetV2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mehmet emre börekçi
Hocam aşağı yukarı 2000. C24G2U hoşuma gitmişti açıkçası ama ghosting yorumları beni IPS'e itti yoksa kavisi ve siyahları ben de çok seviyorum hocam.
Va panel ghostingi ile ünlüdür ama her model değil Ben de ghosting sorunu olduğu söylenen
samsung lc24rg50fqmxuf modelini kullanıyorum çok memnunum

DracheN

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,197
İsim
.
Va panel ghostingi ile ünlüdür ama her model değil Ben de ghosting sorunu olduğu söylenen
samsung lc24rg50fqmxuf modelini kullanıyorum çok memnunum
Hocam C24G2U nasıldır sizce?

MehmetV2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
Mehmet emre börekçi
Hocam C24G2U nasıldır sizce?
Yabancı forumlarda f/p olarak nitelendirilmiş yorumları iyi
Ghosting sorunu yaşayan olmamış
Ancak türkiye tarafında IPS PanEl eN iYi pANeL algısı olduğu için mönitörü yerden yere vurmaya çalışmışlar

DracheN

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,197
İsim
.
Yabancı forumlarda f/p olarak nitelendirilmiş yorumları iyi
Ghosting sorunu yaşayan olmamış
Ancak türkiye tarafında IPS PanEl eN iYi pANeL algısı olduğu için mönitörü yerden yere vurmaya çalışmışlar
Hocam katılıyorum size. VA'yı çok kötü konumuna sokuyorlar ama kontrast oranını kavisi unutuyorlar. Siyahları gri gibi görmek ve glow sorunların en büyüğü bana kalırsa.

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han
ben şahsen ips kullanıyorum. ancak siyahların gri gibi olmasından ve glowdan rahatsızım. ancak görüş açısının daha dar olması sebebiyle VA almadım. benim için görüş açısı daha önemli. o yüzden kendine göre karar vermen lazım.
Usta biraz görüş açısını açıklar mısın? Bende VA panel kullanıyorum kavisli olması yüzünden her tarafı daha iyi görüyorum göz yormadan. Oyunu içine alıyor resmen. Sizin dar dediğinizden kastınız nedir örnekleyerek anlatır mısınız?

DracheN

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,197
İsim
.
Usta biraz görüş açısını açıklar mısın? Bende VA panel kullanıyorum kavisli olması yüzünden her tarafı daha iyi görüyorum göz yormadan. Oyunu içine alıyor resmen. Sizin dar dediğinizden kastınız nedir örnekleyerek anlatır mısınız?
Hocam benim TUF VG24VQ'da sağdan soldan bakınca görüntüde grileşme oluyordu. Sizin panelde böyle bir durum var mı?

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
ekrana sürekli tam dik olarak bakıyorsan senin için görüş açısı önemli değil demektir. ben koltukta yayılıyorum. yandan, aşağıdan bakarak film izlediğim oluyor. va panelde farklı açından bakınca görüntü daha fazla bozuluyor. ips panelde neredeyse 170 derecede bile aynı renkleri görüyorsun. bu ekran teknolojisiyle, pixel yapılarıyla alakalı. internette şöyle bir konu buldum güzel anlatmış ve fotoğrafla örneklemiş. va panelin 45 derecede bile ne kadar değiştiğini göstermiş. yorumlarda ips panel de paylaşan olmuş onlara da bakabilirsin. https://tavsiyeforumu.com/konu/va-panel-ips-panel-aci-farki-testi.1599/

@xDracheNx bu bir sorun değil panel yapısı ile alakalı. bütün va'larda aynısı olur.

DracheN

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,197
İsim
.
ekrana sürekli tam dik olarak bakıyorsan senin için görüş açısı önemli değil demektir. ben koltukta yayılıyorum. yandan, aşağıdan bakarak film izlediğim oluyor. va panelde farklı açından bakınca görüntü daha fazla bozuluyor. ips panelde neredeyse 170 derecede bile aynı renkleri görüyorsun. bu ekran teknolojisiyle, pixel yapılarıyla alakalı. internette şöyle bir konu buldum güzel anlatmış ve fotoğrafla örneklemiş. va panelin 45 derecede bile ne kadar değiştiğini göstermiş. yorumlarda ips panel de paylaşan olmuş onlara da bakabilirsin. https://tavsiyeforumu.com/konu/va-panel-ips-panel-aci-farki-testi.1599/

@xDracheNx bu bir sorun değil panel yapısı ile alakalı. bütün va'larda aynısı olur.
AOC C24G2U'da da mı aynı görüş açısı olur hocam? sRGB Adobe RGB oranı ile falan alakası yok değil mi hiç?

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han

Anladım böyle sorunlar olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim. Şu zamana kadar hiç denk gelmedim. Genelde televizyonlarda olmuş. Oyuncu adam için pek sorun teşkil etmez bence sonuçta çoğu kullanıcı sandalye ve gaming koltukla dik açıyla baktığı için fark etmiyordur bile. Ben yandan izlemeyi sevmiyorum şahsen. O açıyla izlemek pek tercihim değil.

DracheN

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,197
İsim
.
Anladım böyle sorunlar olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim. Şu zamana kadar hiç denk gelmedim. Genelde televizyonlarda olmuş. Oyuncu adam için pek sorun teşkil etmez bence sonuçta çoğu kullanıcı sandalye ve gaming koltukla dik açıyla baktığı için fark etmiyordur bile. Ben yandan izlemeyi sevmiyorum şahsen. O açıyla izlemek pek tercihim değil.
Hocam gamepad ile yayıla yayıla oyun oynadığınızda etkiliyor mesela. Biraz sağ sol yaptığımda grileşme görüyordum renkler bozuluyordu.

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han

DracheN

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,197
İsim
.

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han
Hocam gamepad ile yayıla yayıla oyun oynadığınızda etkiliyor mesela. Biraz sağ sol yaptığımda grileşme görüyordum renkler bozuluyordu.
Bende oynuyorum gamepad ile birkaç kere eğildiğim geri sarktığım oldu. Görüntüde bir değişiklik fark etmedim. Bir dahakine faha dikkatli bakarım o zaman söylerim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
967,930
Üyeler
152,978
Son üye
cerbito
Top Bottom