Neler Yeni

Oyuna girince PC kitleniyor

Mit34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mustafa
Merhaba. Apex Legends gibi oyunlarda sorun olmazken. RDR 2, Valhalla, RE Village gibi oyunlarda oyuna girdikten 5-10 dk sonra sistem kilitleniyor. Darboğaz demeyin RTX 2060'la denedim sorun aynı. Dün OCCT CPU testi yaptım ve 11 dk sonra crashler yedim. Sonra PC görüntü kesti, klavye ışıkları söndü ve kilitlendi. PSU yeni değiştirdim.

Sistem özelliklerim:
  • INNO ichill X4 3070
  • 8x2 16 GB RAM 3200 MHz
  • B450M Anakart
  • Ryzen 2600 (Değiştireceğim. RTX 2060 varken de aynı sorun vardı.)
  • Gigabyte 650W 80 Plus PSU

Ekler

• 1685914802934.png
    1685914802934.png
    506.1 KB · Hit: 42
Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Rıfat Toklu
occt testindede crash yediysen yüksek ihtimal işlemciden problem. belkide işlemci aşırı ısınıyordur kontrol ettin mi

Mit34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mustafa
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yardımcı olabilirseniz sevinirim arkadaşlar. Ona göre işlemci alcam.

Alakasız olabilir ama ramleri 2933 MHz de çalıştırıp deneyebilir misiniz. Bende b-350 prime plus anakart vardı lolde ekran donuyordu işlem yapamıyordum . Ramleri MHz indirdiğimden beri sorun yok hocam . Tabi arada bir kaç parça daha değiştim , sorun tam olarak MHz ile alakalı mıydı bilmiyorum.

Mit34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mustafa
Alakasız olabilir ama ramleri 2933 MHz de çalıştırıp deneyebilir misiniz. Bende b-350 prime plus anakart vardı lolde ekran donuyordu işlem yapamıyordum . Ramleri MHz indirdiğimden beri sorun yok hocam . Tabi arada bir kaç parça daha değiştim , sorun tam olarak MHz ile alakalı mıydı bilmiyorum.
Denemediğim şey kalmadı. Ramleri de test ettim sıkıntı çıkmadı dün sadece işlemci de sıkıntı çıktı.

Strangersupuk

80+ Bronze
B450M anakartlarda 2.nesil işlemciler pbo açıkken böyle problem yaratabiliyor Biostan PBO(presicion boost overclock) kapatın öyle deneyin, ayrıca arkadaşın dediği gibi işlemciniz ısınıyor olabilir cinebench veya prime95 ile test yapmanızı öneririm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Attığınız occt testini dikkatli inceleyince fark ettim, Fanınız testin başında bile yani boşta 2000rpm'de dönüyor 2700 ile maxlanıyor zaten, 1 dakika sonra problem başlamış bariz işlemciniz ısınıyor 74 derece yazdığına bakmayın anlık ısı artışları 90 dereceyi bile buluyor olabilir 800ghz'e düştüğü için 74 yazıyor orada :D
Termal macun yenileyin fan doğru sokete takılı mı kontrol edin.

Son düzenleme:

Mit34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mustafa
B450M anakartlarda 2.nesil işlemciler pbo açıkken böyle problem yaratabiliyor Biostan PBO(presicion boost overclock) kapatın öyle deneyin, ayrıca arkadaşın dediği gibi işlemciniz ısınıyor olabilir cinebench veya prime95 ile test yapmanızı öneririm.
Kapatıp denemiştim. Gene sorun devam etti. İşten sonra Prime95 ile test ederim ama occt de CPU arızası vermesi sorunun direk CPU dan kaynaklı olduğunu düşündüm. 5600 alıcam ama sorun devam eder diye düşünmüyo değilim.

Attığınız occt testini dikkatli inceleyince fark ettim, Fanınız testin başında bile yani boşta 2000rpm'de dönüyor 2700 ile maxlanıyor zaten, 1 dakika sonra problem başlamış bariz işlemciniz ısınıyor 74 derece yazdığına bakmayın anlık ısı artışları 90 dereceyi bile buluyor olabilir 800ghz'e düştüğü için 74 yazıyor orada :D
Termal macun yenileyin fan doğru sokete takılı mı kontrol edin.
Macunu daha yeni değiştirdim. Fanlar aktif çalışıyor.

Strangersupuk

80+ Bronze
Kasanız nasıl bir şey macun olarak ne kullandınız

ve Biosu tamamen orjinal ayarlarına, Default'a alıp (XMP bile açmadan) tekrar test yapmayı dener misiniz?

Mit34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mustafa
Kasa pek iyi değil ama yanlar açık şekilde.Gayet serin. Termal macun cooler master kullandım.

ve Biosu tamamen orjinal ayarlarına, Default'a alıp (XMP bile açmadan) tekrar test yapmayı dener misiniz?
Bios pili söküp sıfırladım. Default ayarlardada denedim sorun devam ediyor. İşlemci kaynaklı olduğunu bilsem direk alıcam.

Strangersupuk

80+ Bronze
Kasa pek iyi değil ama yanlar açık şekilde.Gayet serin. Termal macun cooler master kullandım.

Bios pili söküp sıfırladım. Default ayarlardada denedim sorun devam ediyor. İşlemci kaynaklı olduğunu bilsem direk alıcam.
Hocam valla bir şekilde İşlemcine yeterli voltajın bir şekilde gitmediğini düşünüyorum bu yüzden
psu kaynaklı bile olabilir işlemciler bu şekilde ve bu kadar kolay bozulan parçalar değiller.
anakartında da problem olabilir, deneyecek parçan yoksa hazır aldıysan aldığın yere veya servise göndermen en iyisi,
kendin topladıysan mahalle bilgisayarcısı.

Mit34

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mustafa
Hocam valla bir şekilde İşlemcine yeterli voltajın bir şekilde gitmediğini düşünüyorum bu yüzden
psu kaynaklı bile olabilir işlemciler bu şekilde ve bu kadar kolay bozulan parçalar değiller.
anakartında da problem olabilir, deneyecek parçan yoksa hazır aldıysan aldığın yere veya servise göndermen en iyisi,
kendin topladıysan mahalle bilgisayarcısı.
PSU yeni değiştirdim hocam. İlk aklıma gelen oydu. Sonra ekran kartını değiştirdim gene aynı. Anlam veremedim bir türlü.En kötü mahalle bilgisayarcısına gidicem.Elimde parça yok.

Strangersupuk

80+ Bronze
Bios güncellemeyi denedin mi pek sanmıyorum ama belki problemini çözebilir, başka aklıma gelen bir şey yok üzgünüm :(

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
973,386
Üyeler
153,876
Son üye
SkorpTR
Top Bottom