Neler Yeni

Oyundayken Si̇stemden Cızırtı Geli̇yor

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
Bilgisayari alalı 3 4 hafta oldu 2 3 gün kullandıktan sonra başka şehre gitmiştim ve dün döndüm sorunsuzdu bilgisayar bugünde akşama kadar sorunsuzdu 2 kez tam açıldıktan sonra kapanıp tekrar acildi sorun değil dedim ama sonra oyunda bir cızırtı duydum ve oyunu ve bilgisayarı kapattım sonra açmayı denediğimde 6 7 kez kapanıp açıldı sonra da bir hata gostermedi bile sonra tekrar oyunu açtım ve bu sefer daha yüksek bir cızırtı gelmeye başladı. Acaba sıcaktan fanlar mi yapiyo dedim sistemi yük testine soktum hiç bir cızırtı sorun yok ama oyunu açınca bir cızırtı basliyo lütfen yardim edin napabilirim işlemcinin core performans boostunu da kapattım devam ediyo daha yeni aldım uzun yıllar kullanacağım bir sistemi cızırtılı kullanmak istemiyorum yarın incehesabi da ariyicam
Sistem Özellikleri:
AMD Ryzen 5 5600
XFX Swift 210 Rx 6700 xt
Asus B450M K 2
Corsair Spec Delta kasa ve psu
500GB M2 ssd

halil22

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
halil kaan
Bilgisayari alalı 3 4 hafta oldu 2 3 gün kullandıktan sonra başka şehre gitmiştim ve dün döndüm sorunsuzdu bilgisayar bugünde akşama kadar sorunsuzdu 2 kez tam açıldıktan sonra kapanıp tekrar acildi sorun değil dedim ama sonra oyunda bir cızırtı duydum ve oyunu ve bilgisayarı kapattım sonra açmayı denediğimde 6 7 kez kapanıp açıldı sonra da bir hata gostermedi bile sonra tekrar oyunu açtım ve bu sefer daha yüksek bir cızırtı gelmeye başladı. Acaba sıcaktan fanlar mi yapiyo dedim sistemi yük testine soktum hiç bir cızırtı sorun yok ama oyunu açınca bir cızırtı basliyo lütfen yardim edin napabilirim işlemcinin core performans boostunu da kapattım devam ediyo daha yeni aldım uzun yıllar kullanacağım bir sistemi cızırtılı kullanmak istemiyorum yarın incehesabi da ariyicam
Sistem Özellikleri:
AMD Ryzen 5 5600
XFX Swift 210 Rx 6700 xt
Asus B450M K 2
Corsair Spec Delta kasa ve psu
500GB M2 ssd
hocam ekran kartına kulağınızı yaklaştırıp oyun açıkken ses geliyormu diye bakarmısın eğer tiz bir ses geliyorsa coil whine dir

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam ekran kartına kulağınızı yaklaştırıp oyun açıkken ses geliyormu diye bakarmısın eğer tiz bir ses geliyorsa coil whine dir
Yaptım bir ses geliyo ama ekran kartı fanından mi yoksa işlemci fanı mi anlamadım fan ayarını yükselttim düşürdüm falan ama anlamadım yine de eğer ekran kartı coil whineyse napabilirim incehesabi arasam ilgilenirler mi teknik servis ilgilenir mi ve bugün MSI aftetburnerdan undervolt yaptım sonra çok fark olmadı dedim boşver ve geri normal ayarlara çekip afterburnerı kaldırdım acaba yaptığım işlemler sebep olmuş olabilir mi

halil22

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
halil kaan
Yaptım bir ses geliyo ama ekran kartı fanından mi yoksa işlemci fanı mi anlamadım fan ayarını yükselttim düşürdüm falan ama anlamadım yine de eğer ekran kartı coil whineyse napabilirim incehesabi arasam ilgilenirler mi teknik servis ilgilenir mi ve bugün MSI aftetburnerdan undervolt yaptım sonra çok fark olmadı dedim boşver ve geri normal ayarlara çekip afterburnerı kaldırdım acaba yaptığım işlemler sebep olmuş olabilir mi
undervolt yapmak böyle bir probleme neden olmaz ince hesaptan msi rtx 2060 aldım bende maalesef coil whine problemi çıktı garantiye yolladım ve problem olmadığını söyleyerek geri yolladılar coilwhine zararlı bir şey değil sesi fazla kafana takma sadece bobinlerden ses geliyor

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
undervolt yapmak böyle bir probleme neden olmaz ince hesaptan msi rtx 2060 aldım bende maalesef coil whine problemi çıktı garantiye yolladım ve problem olmadığını söyleyerek geri yolladılar coilwhine zararlı bir şey değil sesi fazla kafana takma sadece bobinlerden ses geliyor
Hocam bildiğim kadariyla bu sorun ekran kartında normalde var olan bir sorun yani ben nasıl fark edemedim o kadar o sesi ben bugün olduğunu düşünüyorum sistemin 2 3 kez masaüstünde kendini kapatıp açmasından dolayı bugün yaptığım bir şeyden şüphe ediyorum kasanın yan camını açmıştım anakart yerinden oynamış olabilir mi yani ben uzun yıllar boyunca o cızırtıyla oynamak istemiyorum kulakliktayken tamam sorun yok da kulaklık takılı değilken çok ses var ayrıca birisi OYUNDAYKEN alt tab yaptığınızda ses gidiyorsa coil whinedir demiş de bende oyun açıkken alt tab yapsam da gitmiyo anca oyunu kapatıyorum o zaman gidiyo ses

TahinPekmez

80+ Silver

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
Bu sözlerine istinaden kartını garantiye göndermeni tavsiye ediyorum. Şu da var tam yükte kapanıp açılması PSU dan da olabilir.
Tam yükte hiç bir sorun yok açılırken kapanıp tekrar acildi sadece ve ekran kartıyla işlemci aynı anda tam yukteyken hiç bir sorun olmamasına rağmen oyuna girince geliyo bu cızırtı

TahinPekmez

80+ Silver
PC kapalıyken ve güç kaynağı da kapalıyken, güç kaynağına giren güç kablosu gevşemiş olabilir mi? iyice yerleşsin.

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege

TahinPekmez

80+ Silver
oyuna girince geliyo bu cızırtı
çekirdek hızı tavan yaptımı yapıyor cızırtı bende de ayni. ama bu olay çok karta yüklenen oyunlarda bazı kısımlarda olur. gösterdiğim yerden çekirdek hızını düşür bakalım. voltaj ile alakalı değil bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu benim oyunlardaki ayarım sıcaklık 75 den 67 ye düştü. FPS den kaybım 5 FPS. çızırdı duymuyorum

Ekler

• 444444.PNG
    444444.PNG
    316.1 KB · Hit: 66

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
çekirdek hızı tavan yaptımı yapıyor cızırtı bende de ayni. ama bu olay çok karta yüklenen oyunlarda bazı kısımlarda olur. gösterdiğim yerden çekirdek hızını düşür bakalım. voltaj ile alakalı değil bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu benim oyunlardaki ayarım sıcaklık 75 den 67 ye düştü. FPS den kaybım 5 FPS. çızırdı duymuyorum
Hocam ekran kartını çıkarıp taktım ve sanırsam ses azaldı ama oyunun menüsünde hala çok fazla ses çıkıyo ama oyun içi ses azaldı ve FPS düştükçe ses de dusuyo sanırım coil whine var yani FPS 30kilitledigimde hiç ses yok ama performans da çok dusuyo yani muhtemelen şuan ben abartiyorum yarın daha sakin şekilde bakicam oyunun menusnde bu kadar ses çıkmasa hiç sorun etmiyicem mesela furmark testinde de hiç ses yok

TahinPekmez

80+ Silver
bende furmark yaptım ses yok. ama bazen çızzz diye ses duyduğum oluyor. yük bindiğinde yapıyor. bayadır duymuyorum. yükleme menülerinde oluyordu benimde hatırladığım kadarıyla ama rahatısız yada takıntı yapmıyorum, sende yüksek galiba bu ses.

Ege1641

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
865
İsim
Yahya Ege
bende furmark yaptım ses yok. ama bazen çızzz diye ses duyduğum oluyor. yük bindiğinde yapıyor. bayadır duymuyorum. yükleme menülerinde oluyordu benimde hatırladığım kadarıyla ama rahatısız yada takıntı yapmıyorum, sende yüksek galiba bu ses.
Menülerde çok rahatsız edici ama oyunda kulaklıkda takınca sorun olmuyo

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
980,691
Üyeler
155,149
Son üye
İsmaile
Top Bottom