Neler Yeni

Oyunlarda Anlık Donma

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Oğuz Uz
Komut istemindeki bu değerlerle ilgili bilgisi olan var mı? Oyunlardaki FPS dropları, anlık donmaları, Latency'i etkiliyormuş.

Dısable hpet - bcdedit /deletevalue useplatformclock = bunu yaparak performans artışı sağladım yani uzun zamandır kullanıyorum.

Dısable dynamıc tıck - bcdedit /set disabledynamictick yes = bunun ne olduğunu halen anlamadım latoplardaki güç tüketimiyle ilgiliymiş ama masaüstü bilgisayarlar için de kapatın diyorlar, neden?

Dısable synthetıc tımers -bcdedit /set useplatformtick yes = bunu kapatmanın veya açmanın ne gibi artısı veya eksisi var?

Bcdedit /set useplatformtick yes = yazınca disable oluyorsa tam tersi no yazınca mı enable olur

Tolga Samet

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
High Precision Event Timer (HPET) kapatmak gecikmeyi düşürebilir, ayriyeten ona artık ihtiyaç yok diyebiliriz. Herhangi bir probleme sebebiyet vermeyecektir. BIOS üzerinden kapatmak daha mantıklı. Dynamic Ticks dediğin de aslında masaüstü sistemler için gereksiz, güç tasarrufu amaçlı diyebilirim. "useplatformtick" dediğin de OS üzerinden HPET ayarını yapmanı sağlar. Yaşadığın sorun bunlardan farklı olabilir. Yani HPET kapatmakla çözülen bir problem görmedim. Sistemin nedir ve herhangi bir problem mi yaşıyorsun?

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Oğuz Uz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
High Precision Event Timer (HPET) kapatmak gecikmeyi düşürebilir, ayriyeten ona artık ihtiyaç yok diyebiliriz. Herhangi bir probleme sebebiyet vermeyecektir. BIOS üzerinden kapatmak daha mantıklı. Dynamic Ticks dediğin de aslında masaüstü sistemler için gereksiz, güç tasarrufu amaçlı diyebilirim. "useplatformtick" dediğin de OS üzerinden HPET ayarını yapmanı sağlar. Yaşadığın sorun bunlardan farklı olabilir. Yani HPET kapatmakla çözülen bir problem görmedim. Sistemin nedir ve herhangi bir problem mi yaşıyorsun?
Öncellikle zaman ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. 2.si ben oyunlarda anlık takılma sorunu yaşıyorum stuttering denilen olayı özellikle eski oyunlarda. Resident Evil 2 remake ve resident evil 3 te güncel oyunlar daha az ancak böyle 2010 - 2013 eski oyunlarda çok oluyor. Örnek oyunlar Bulletstorom, Bioshock, bazı platform oyunları, black mesa gibi. Hpet'i kapatırsan düzelir dediler bende useplatformtick yes yaptım birde deletevalue yapıp hpet'i kapattım, disable dynamictick yes yaptım ancak öyle yüzde yüzde çözmedi, hattı artı denebilir eski oyunlarda. Ancak emin değilim yani bcdedit set useplatformtick yes yapınca bir şey nasıl disable oluyor anlamadım onu ben şimdi bcdedit set useplatformtick no yapınca mı enable oluyor sanki hpet i kapatıp onu açınca perforamans arttı. Ancak ikisinide kapatınca daha çok takılma oluyor. Sizce ne yapmalıyım öneriniz nedir?

Tolga Samet

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Nasıl en iyi sonucu verirse öyle yapın. HPET yerine OS zamanlayıcısını kullanmış oluyorsunuz yazdığınıza göre.

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Oğuz Uz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Nasıl en iyi sonucu verirse öyle yapın. HPET yerine OS zamanlayıcısını kullanmış oluyorsunuz yazdığınıza göre.
Peki bu useplatformtick normalde windows temiz kurulum yapınca default kapalı mı oluyor. Bu uyarı açık yapmak istiyorum hangi komutu girmeliyim sonuna yes yazınca kapanıyormuş ne enteresan, false yazsam aynı komutu açılır mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bcdedit /enum yazınca tablo aşağıdaki gibi
useplatformclok yes
useplatformtick no
disabledynamictick yes
=useplatformclok açtım ama biostan kapalı yaptım, dynamictick açmış oldum sanırsam useplatformtickide açmış oldum sanırsam. İyi mi böyle olması.

Ekler

• IMG_20201108_231422.jpg
    IMG_20201108_231422.jpg
    2.7 MB · Hit: 342
Son düzenleme:

Tolga Samet

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
True veya Yes yazdığında HPET tamamen kapanmıyor. BIOS üzerinden kapatman gerek. Burada OS üzerinden devre dışı bırakıyorsun. Donanımsal olarak devre dışı kalırsa komuta gerek yok açıkçası. En iyi sonuca değeri silerek veya false yaparak ve BIOS üzerinden HPET'i kapatarak ulaşabilmen gerekiyor. "bcdedit /deletevalue useplatformclock" komutunu kullan ve BIOS üzerinden HPET kapat. Ardından sonuçları paylaş. Tick olan ayarlar ile oynamana gerek yok aslında. Ben de net bir şey diyemem, yüksek ihtimal artı sağlamaz sana. Windows mühendisi değilim sonuçta :) İnternetten bu terimle alakalı sonuçlara göz atabilirsin.

Top Bottom