Neler Yeni

Oyunlarda neden türkçe dil desteği yok

Adem Türk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
647
İsim
Adem Türk
beyler sorum açık ve net Oyunlarda neden türkçe dil desteği yok firmalar o yamanın ücretinin kaç ve kaçını kazanıyorlar uğraşmamak için deseler harhangibi bir amatör çeviri ekibine türkiyede 3000 TL ateşleseler kabul edilir zaten bunlar bu işi keyfine yapmıyor mu hem keyif alacağım hem para düşüncesiyle direkt girişirler bu işe dublajında çok maliyeti olduğunu düşünmüyorum profösyönel bir dublaj ekibine max 50K verseler türkiyede hangi ekip yapmaz bunu?
konu şöyle aklıma geldi epıck games controlu verdi,bende ingilizcesi olan birisi değilim yazdım tr yama indir diye indirdim o an kafama geldi bu soru tekrardan
bana söyleyin dostlar bu adamlar 100binlerce satmıyormu oyunları tr dil getirseler ne kaybederler belki 100bin olan satışları 200-300 bile olabilir
bir parantez açayım diyelim kar etmedikleri için getirmiyorlar peki getiren nasıl getiriyor cdprojekt red,riot games,epik games,şimdi saymayayım ama birsürü firma var oyunlarına türkçe getiren
bir sorum daha olacak firmaları türAlıntıyı görüntülekçe dil getirmeleri için nasıl ikna edebiliriz?
biz kimiz ki onlar için öncelikli müşteri olarak görülmeyebiliriz bu pazarda bir çok ülkede de yok dil desteği paraya bakar

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Ülkede 1 oyuna 400 TL verecek çok az olduğundan "Olum Türkiye'de satmıyor bu oyun. Fiyatını düşürsek alırlar mı acaba?" demek yerine "O zaman Türkçe yapmakla uğraşmayalım." diyorlar.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Hayır firmaya kâr değil aksine zarar olur.

LenKys

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,594
İsim
Osman Trifilli
Instagram
trifilli_osman
Ülkede 1 oyuna 400 TL verecek çok az olduğundan "Olum Türkiye'de satmıyor bu oyun. Fiyatını düşürsek alırlar mı acaba?" demek yerine "O zaman Türkçe yapmakla uğraşmayalım." diyorlar.
kanka firmayı ilgilendirmez yani adamlar global de 60 dolara satıyorlar oyunu her ülkede dolar 8 birim değil yine az çok fiyatı indiren firmalar oluyor hakkını yemeyelim

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
kanka firmayı ilgilendirmez yani adamlar global de 60 dolara satıyorlar oyunu her ülkede dolar 8 birim değil yine az çok fiyatı indiren firmalar oluyor hakkını yemeyelim
Yapmayanlar da söylenmesin ozaman neden Türkiye'de satmıyor diye.

Gerçi diyorlar mı bilmiyorum ama nys.

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
Ben ve benim gibi crack tercih eden cesur kardeşlerim oldukça Tr dil seçeneği biraz zor gelir😉

LahmatsuDcr

80+ Silver
hocam olay tamamen kazan kazan durumu ingilizce pazarı alabildiği kadarıyla avrupaya çıkan oyunlarda her avrupa dili olması lazım yani bu pazarlar büyük ama trdeki sorunlar madde madde gidelim:
1-Oyun oynayan nufus azlığı (diğer devletlere oranla)
2-Oyunların değerini görmemesi (örnek: orjinal alınmaması ama bu olgu oluşuyor yani orjinal oyun alımı artıyor)
3- Fiyatlar uçukluğu ve alım gücü azlığı (Bu sebepten dolayı korsana yöneliyorlar)
4-Oyuna ulaşamama (reklam) (buda oyuncu azlığıyla alakalı)
Bu yüzden trde çok satan oyunların yeni versiyonlarında tr dil desteği geliyor Örnek: Witcher 3 Dying Light Fifa serisi Ets2 Detroid become human ( heavy rainden beri)
Ama diğer oyun firmaları önemli bir pazar görmediği için dil desteği olmuyor. Sonuç: Başaramadık Abi
Şu da var bir firmanın trde reklam yapması ve resmi olarak bulunması çok masraflı oluyor. Adamın oyunları satın alınmayacak, üstüne bir de milyonlarca lira harcayıp beyan falan verecek cart curt bir sürü evrak işi falan... Hangi firma uğraşır? Rockstar games olsam ben de yapmam türkçe.

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,455
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
beyler sorum açık ve net Oyunlarda neden türkçe dil desteği yok firmalar o yamanın ücretinin kaç ve kaçını kazanıyorlar uğraşmamak için deseler harhangibi bir amatör çeviri ekibine türkiyede 3000 TL ateşleseler kabul edilir zaten bunlar bu işi keyfine yapmıyor mu hem keyif alacağım hem para düşüncesiyle direkt girişirler bu işe dublajında çok maliyeti olduğunu düşünmüyorum profösyönel bir dublaj ekibine max 50K verseler türkiyede hangi ekip yapmaz bunu?
konu şöyle aklıma geldi epıck games controlu verdi,bende ingilizcesi olan birisi değilim yazdım tr yama indir diye indirdim o an kafama geldi bu soru tekrardan
bana söyleyin dostlar bu adamlar 100binlerce satmıyormu oyunları tr dil getirseler ne kaybederler belki 100bin olan satışları 200-300 bile olabilir
bir parantez açayım diyelim kar etmedikleri için getirmiyorlar peki getiren nasıl getiriyor cdprojekt red,riot games,epik games,şimdi saymayayım ama birsürü firma var oyunlarına türkçe getiren
bir sorum daha olacak firmaları türAlıntıyı görüntülekçe dil getirmeleri için nasıl ikna edebiliriz?
Nedenini açıklayayım. Oyunlar aslında global de pahalı değil. Biz TL nin değerini düşürüyoruz ve mantıken dolar artmış oluyor. Yayıncılar da kur üzerinden satış yapıyorlar. Bölgesel fiyatlandırma yapmıyorlar. Oyunlar da haliyle pahalı oluyor ve Türkiye den alan olmuyor. Alan olmayınca da oyun Türkiye de ilgi görmüş olmuyor ve Tr dil desteği çıkarmıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben ve benim gibi crack tercih eden cesur kardeşlerim oldukça Tr dil seçeneği biraz zor gelir😉
Dostum Peki bundan sonra oyunlarda online bağlantıyı zorunlu tutarlarsa veya bazı cod oyunları gibi cracklenemeyen oyunlar cikarirlarsa ne yapacaksın? İleri de çoğu oyun böyle olucak.

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
Dostum Peki bundan sonra oyunlarda online bağlantıyı zorunlu tutarlarsa veya bazı cod oyunları gibi cracklenemeyen oyunlar cikarirlarsa ne yapacaksın? İleri de çoğu oyun böyle olucak.
Online bağlantı işi steam crack ile çözülür, bir şekilde oynarız. Tüm oyun yapımcıları COD serisi gibi yapamaz kolay değil.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5

Goxaria

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Murat Yılmaz
Övünerek söylüyor ya bir de matah bir şey yapıyormuş gibi.

Forum kurallarına uymak adına laf etmiyorum ama umarım içimden söylediklerimi duyuyorsundur emek düşmanı hırsız kardeş.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,205
Üyeler
157,209
Son üye
mikail isik
Top Bottom