Neler Yeni

“PAT” Sesinin Kaynağı PSU mu Yoksa Yüksek Akım mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Aydın Yılmaz
Bugün başıma gelen ilginç olayı anlatıyorum. Gta 5 grafik ayarlarını test ediyordum sürekli değiştirip, oyundan çıkmaya yakın İlk önce ufak bir çıt sesi birkaç dakika arayla kendini düşük seviyede tekrarladı. Ve bazılarında sanki hafif elektriklenme hissettim vücudumda.
Sonuncusunda psu patlamasına benzer güçlü bir ses çıktı ama pc kapanmadı. Statik elektrik mi oluşturdum kendimce diye kafam çok karıştı. Direk kapatıp fişini çektim. Aldığım gibi götürdüm ve açtılar baktılar. Sistem hiçbir şey yokmuş gibi çalışıyor ve işliyor. Hatta ne o ses anında ne de sesten sonraki ilk çalışmada vs. koku bile olmadı. Özellikle hem yanık hem koku vs. var mı diye her parçayı tek tek kontrol ettim / yetkili kişiler de baktı. Eski bilgisayarımın da psu su 3 sene sonunda patlamıştı. Evdeki prizde ani voltaj / yüksek gerilim vs. olabileceğini ve tesisatı kontrol ettirmemi istediler. Ondan kaynaklanabilir dediler bende akım dahil her türlü koruma içeren bir grup priz aldım. Kasa sorunsuz çalışıyor şuan ve çok şaşkınım bu duruma.

Sizce bir parça böylesine yüksek bir sesle gümlese bu kadar stabil çalışmaya devam eder mi? Bu kadar yüksek ses kondansatör patladığında çıkar diye biliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Aydın Yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet sanırım anlık akım oldu. Ben yinede dediğim gibi prize kadar her şeyi sağlama aldım. PSU markası Corsair VS650. Araştırdığımda 2 modeli çıkıyor. Biri kronik ses hatalı, diğeri ise stabil olan. Şansıma sorunsuz olanı almışım. Umarım daha problem olmaz.

BugraSamet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
904
İsim
Buğra Samet
Evet sanırım anlık akım oldu. Ben yinede dediğim gibi prize kadar her şeyi sağlama aldım. PSU markası Corsair VS650. Araştırdığımda 2 modeli çıkıyor. Biri kronik ses hatalı, diğeri ise stabil olan. Şansıma sorunsuz olanı almışım. Umarım daha problem olmaz.
PSU gayet iyi.Elektrik yönünden bir sıkıntı var.

Dolar Bey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,218
İsim
Mehmet Alp Uzun
İlgilendiği Kategoriler
Dizüstü Bilgisayar
Discord
Dolar#9411
Kaliteli PSU ve priz kullanın. Şebekeyi kontrol ettirin. Fazla akım veya kaçak akım olabilir. Elektriklenme hissetmişsiniz.
grafif ayarlarıyla 2 de bir oynarsanız psu hasar görür 80+ burda önemli olur bronze gold falanda yanlış anlama kızmıyorum : )

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Aydın Yılmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
80+ sadece verimliliği simgeler. Korumalara bir faydası olmaz. PSU seçerken korumalara bakın. 80+ çok da önemli değil.
Koruma olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Yıllar boyunca laptop kullandım, o yüzden başıma böylr bir şey gelince çok tedirgin oldum, kullanım anında kendimi patlamaya hazır hissediyorum resmen.

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Koruma olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Yıllar boyunca laptop kullandım, o yüzden başıma böylr bir şey gelince çok tedirgin oldum, kullanım anında kendimi patlamaya hazır hissediyorum resmen.
Çeşitli siteler var. PSU'yu aratırsan hangi korumalara sahip olduğunu bulabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Aydın Yılmaz
Teşekkürler arkadaşlar

Son düzenleme:
Top Bottom