Neler Yeni

Pc açılması uzun sürüyor, W11 açılış ekranı ve bios görülmeden masaüstü geliyor

GHoT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Cihad Karadutlu
Merhabalar, yeni topladığım bilgisayarımda ufak bir problem yaşıyorum. Güç tuşuna basıp pc'yi açtığımda bios menüsüne girme ekranı ve windows açılış ekranı gelmeden direkt masaüstü ekranı açılıyor. Bu işlem 1 dakika civarında sürüyor. Masaüstü ekranı gelinceye kadar monitörün güç göstergesi turuncudan maviye bile dönmüyor.
Monitör ve kasa displayport ile bağlı. DisplayPort anakarta değil ekran kartına bağlı. Anakarta bağladığımda ise yine açılış çok uzun sürüyor fakat bios menüsü ve windows açılış ekranı geliyor. Biostan EXPO I/II seçeneğini kapattığımda 10 saniyede açılıyor ama bu durumda da RAM'i 6000 Mhz olarak kullanamıyorum. Bu durum Anakart ve RAM uyumsuzluğundan mı kaynaklanır? Herhangi bir problem yaratır mı? Varsa çözümü nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

CPU = AMD Ryzen 7 7800X3D
AIO = Arctic Liquid Freezer II 280
MBD = Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI
RAM = GSKILL 32GB (2x16GB) Flare X5 6000MHz CL30 DDR5 AMD EXPO
GPU = Galax RTX4070 TI EX Gamer
SSD = KIOXIA EXCERIA PRO 1TB
PSU = Thermaltake 850W Toughpower GF3 GEN 5 80+ Gold

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
729
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
Anakart güncellemelerini bekleyin. Ramlerden kaynaklanıyor daha tam uyumlu çalışmıyorlar yeni oldukları için 5200mhz deneyin arkadaşımda sorunu çözmüştük çok bir performans kaybınız olmaz

GHoT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Cihad Karadutlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
5200 Mhz'e manuel olarak mı voltaj vs ayar girmek lazım yoksa kolay bir yolu var mı?

ARTIK FAN DEĞİLİM

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,022
İsim
Bilal Tepe
Merhabalar, yeni topladığım bilgisayarımda ufak bir problem yaşıyorum. Güç tuşuna basıp pc'yi açtığımda bios menüsüne girme ekranı ve windows açılış ekranı gelmeden direkt masaüstü ekranı açılıyor. Bu işlem 1 dakika civarında sürüyor. Masaüstü ekranı gelinceye kadar monitörün güç göstergesi turuncudan maviye bile dönmüyor.
Monitör ve kasa displayport ile bağlı. DisplayPort anakarta değil ekran kartına bağlı. Anakarta bağladığımda ise yine açılış çok uzun sürüyor fakat bios menüsü ve windows açılış ekranı geliyor. Biostan EXPO I/II seçeneğini kapattığımda 10 saniyede açılıyor ama bu durumda da RAM'i 6000 Mhz olarak kullanamıyorum. Bu durum Anakart ve RAM uyumsuzluğundan mı kaynaklanır? Herhangi bir problem yaratır mı? Varsa çözümü nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

CPU = AMD Ryzen 7 7800X3D
AIO = Arctic Liquid Freezer II 280
MBD = Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI
RAM = GSKILL 32GB (2x16GB) Flare X5 6000MHz CL30 DDR5 AMD EXPO
GPU = Galax RTX4070 TI EX Gamer
SSD = KIOXIA EXCERIA PRO 1TB
PSU = Thermaltake 850W Toughpower GF3 GEN 5 80+ Gold
Ddr5 yüzünden 128 GB ddr5 sistemler şuan 320 350 saniyede açılıyor ilk bootda

GHoT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Cihad Karadutlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çözümü buldum. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Çözüm:
BIOS'a girip DRAM Timing Control>Memory Context Restore -> Enabled.
Bu işlemi yaptıktan sonraki ilk açılış yine uzun sürecek. İlkinden sonrakiler normale dönecek.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
976,827
Üyeler
154,472
Son üye
spotifyreceipt
Top Bottom