Neler Yeni

PC ANİ DONMA PROBLEMİ

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
Oyun oynarken veya video izlerken aniden pc donuyor klavye/mouse gittiği için kasanın güç tuşundan kapat aç yapmam gerekiyor. Normalde windows+shift+ctrl+b yapınca ekran kartını resetliyor ama bu donma durumlarında bu tuş kombinasyonu da çalışmıyor. LÜTFEN YARDIM
Sistem: Anakart G41T-M7
İşlemci: Q9400 quad core
BELLEK: 4X2 8gb ddr3
Ekran kartı: gt 730 ddr3
500 gb harddisk

NOT: İŞLEMCİYİ YENİ DEĞİŞTİRDİM VE 4 GB RAM EKLEDİM BU ANİDEN DONMA OLAYLARI BU UPGRADE LERDEN SONRA OLDU. RAM TARAMASI YAPTIM SIKINTI GÖZÜKMÜYOR İŞLEMCİ SICAKLIĞI BOŞTA 40-45 DERECE YÜKTE 60-70 DERECE STRES TESTİNDE DE BİR SIKINTI GÖZÜKMÜYOR, HARDDİSK SAĞLIĞINA 2 FARKLI PROGRAMDAN BAKTIM İKİSİNDE DE %98 DE GÖZÜKÜYOR. BÜTÜN DRİVERLAR VE WİNDOWS GÜNCELLEMELERİNİ YAPTIM. (EKRAN KARTININ SÜRÜCÜSÜ 391.35)

Ekler

• xx1.PNG
    xx1.PNG
    42.4 KB · Hit: 44

BringThaNoize

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
810
İsim
Ahmet Aydın
Ramler uyumsuzluk yapıyor olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramlerin ilki Valueram 4gb 1333 mhz sonradan eklediğim ise Kingston 4gb 1333 mhz. Marka farkı böyle bir probleme yol açabiliyor mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada RAM in üstünde yazan yazılardan bahsediyorum ilkinin üstünde sadece valueram diğerinde kingston yazıyor. Valueram dediğim de kingston oluyor sanırım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,414
İsim
Emre Zengin
Ramlerin ilki Valueram 4gb 1333 mhz sonradan eklediğim ise Kingston 4gb 1333 mhz. Marka farkı böyle bir probleme yol açabiliyor mu?

bu arada RAM in üstünde yazan yazılardan bahsediyorum ilkinin üstünde sadece valueram diğerinde kingston yazıyor. Valueram dediğim de kingston oluyor sanırım
RAM'lerin yerini değiştir bakalım hocam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
Deneyeceğim. Lakin dün gece bir mavi ekran yedim ve önceki yediğim mavi ekranlardan da biraz uzun sürdü dolayısıyla resmini çekebildim( PC BAZEN DONUYOR BAZEN BÖYLE MAVİ EKRAN DA VEREBİLİYOR). Altta unexpected store exception diye bir şey yazıyordu sorunu anlamamıza yardımcı olabileceğini düşünerek buraya bırakıyorum.

Ekler

• WhatsApp Image 2023-03-08 at 14.11.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 14.11.08.jpeg
    88.5 KB · Hit: 23
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
RAM'lerin yerini değiştir bakalım hocam.
değiştirdim hocam lakin değiştirdikten sonra altta gördüğün ekran geldi ve orda da dondu bu sefer kasanın power tuşuna basıp ta kapatamadım direkt fişi çektim. Ramlerin fotoğrafını da atıyorum alttaki eski olan üstteki yeni olan. Valueram demiştim ama yanlış hatırlıyormuşum Veritech miş. Ramler uyumsuzluk yapıyor olabilir mi?

Ekler

• WhatsApp Image 2023-03-08 at 17.45.45 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 17.45.45 (1).jpeg
    206.6 KB · Hit: 21
  • WhatsApp Image 2023-03-08 at 17.45.45.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 17.45.45.jpeg
    182.4 KB · Hit: 21

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,414
İsim
Emre Zengin
değiştirdim hocam lakin değiştirdikten sonra altta gördüğün ekran geldi ve orda da dondu bu sefer kasanın power tuşuna basıp ta kapatamadım direkt fişi çektim. Ramlerin fotoğrafını da atıyorum alttaki eski olan üstteki yeni olan. Valueram demiştim ama yanlış hatırlıyormuşum Veritech miş. Ramler uyumsuzluk yapıyor olabilir mi?
Sadece yeni olanı tak hocam sorun olup olmayacağını dene. Birbirleri ile uyumlu çalışmıyor olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
Sadece yeni olanı tak hocam sorun olup olmayacağını dene. Birbirleri ile uyumlu çalışmıyor olabilir.
hocam iki ram i de her iki slotta denedim. Eski ram i iki slotta da denedim ilk slotta pc çalışmasına rağmen ekran açılmadı 2. slotta da pc açıldı ama masaüstü gelmeden dondu. Yeni rami ilk slotta denedim masaüstü geldikten sonra dondu ve güç tuşuna basarak tekrar başlatmak zorunda kaldım. Şu an yeni ram i 2. slota taktım ve sorun yok gibi görünüyor. Sorun nerde tam çözemedim. 1. ram slotunda mı sıkıntı var yoksa eski ramde mi? Yoksa ikisi de mi sıkıntılı.

yeni ram 2. slottayken de pc 2-3 dk çalıştı daha sonra tekrar dondu. Hocam gerçekten nasıl bir problem bu böyle çözemedim :D

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
Bir cevap vermediniz henüz problem hala devam ediyor. Sıkıntı harddisk te olabilir mi? Hdd sentinel de sağlık %94 diyor. Ama Dün akşam HD tune ile tararken daha taramanın yarısındayken 5 tane hasarlı sektör buldu. İlk sektörde 3000mb yazıyordu ama diğerleri 128 bin mb ve sonradan bulduğu 2 tanesi de 200 bin mb falandı yani 6 haneli mb yazıyordu. Ama son 2 hasarlı sektörü bulduğu an pc mavi ekran verdiği için sadece 3 hasarlı sektörün fotoğrafını çekebildim. Benim anlamadığım hdd sentinel de harddisk durumu iyi diyor ama hd tune programında sıkıntılı olan sektörlerin boyutu 6 haneli mb lara ulaşıyor. Sizce hangisi daha doğru?

Ekler

• WhatsApp Image 2023-03-15 at 12.27.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 12.27.23.jpeg
    345.8 KB · Hit: 21

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,414
İsim
Emre Zengin
Bir cevap vermediniz henüz problem hala devam ediyor. Sıkıntı harddisk te olabilir mi? Hdd sentinel de sağlık %94 diyor. Ama Dün akşam HD tune ile tararken daha taramanın yarısındayken 5 tane hasarlı sektör buldu. İlk sektörde 3000mb yazıyordu ama diğerleri 128 bin mb ve sonradan bulduğu 2 tanesi de 200 bin mb falandı yani 6 haneli mb yazıyordu. Ama son 2 hasarlı sektörü bulduğu an pc mavi ekran verdiği için sadece 3 hasarlı sektörün fotoğrafını çekebildim. Benim anlamadığım hdd sentinel de harddisk durumu iyi diyor ama hd tune programında sıkıntılı olan sektörlerin boyutu 6 haneli mb lara ulaşıyor. Sizce hangisi daha doğru?
Kusura bakmayın hocam. Konun bildirimler kısmında kaynamış. Minidump dosyanı paylaşabilir misin? https://www.technopat.net/sosyal/konu/minidump-dosyalarini-paylasin.73053/
Şimdi okula gitmek için evden çıkacağım hocam. Akşam 8 de evde oluyorum. Konuna o zaman bakacağım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Murat
Hocam minidump dosyalarını klasör yapıp attım doğru mu attım bilmiyorum. Memtest te yaptım 8 saat sonra kapattım. HD Tune sonuçlarını zaten atmıştım. HD Tune da yarıya gelmeden mavi ekran yediği için tam testi atamıyorum kusura bakmayın

Ekler

• WhatsApp Image 2023-03-17 at 15.49.34.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-17 at 15.49.34.jpeg
    165.2 KB · Hit: 16
  • Yeni klasör.rar
    248.9 KB · Hit: 19
Top Bottom