Neler Yeni

Çözüldü✓ PC bazen geç açılıyor

sinan1261

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Sinan Sipahioğlu
Merhaba PC normalde 10 15 saniyede açılıyor ama geçen gün açılması 1 dakika civarı sürdü bu sırada anakartta sarı ve kırmızı ışık yanıyordu. Bugün de aynısını yaşadım açılması yaklaşık 1 dakika sürdü. Açıldıktan sonra tekrar kapatıp açtığımda normal sürede açıldı. Bu endişelenmem gereken bir şey mi?

Exanimu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
362
İsim
Comol Ogga
Sistem AM5 mi? Bende de bazen aynı şekilde açılması 1-2dk sürebiliyor, araştırdığım kadarıyla am5 anakartların bios ve ram kontrolleri ile alakalı bir sorun henüz kesin bir çözüm yok, anakartınızın en son bios sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz.

sinan1261

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Sinan Sipahioğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sistem AM5 mi? Bende de bazen aynı şekilde açılması 1-2dk sürebiliyor, araştırdığım kadarıyla am5 anakartların bios ve ram kontrolleri ile alakalı bir sorun henüz kesin bir çözüm yok, anakartınızın en son bios sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz.
Evet AM5 teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ben de bir şey oldu zannetmiştim.

mertoxin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
195
İsim
Mert
Belirtildiği gibi bios güncellemesi yapabilirsiniz. Ramlari expo profilde kullanıyorsanız da bu sorun oluşuyor.

sinan1261

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Sinan Sipahioğlu
Belirtildiği gibi bios güncellemesi yapabilirsiniz. Ramlari expo profilde kullanıyorsanız da bu sorun oluşuyor.
Evet xmp açık kullanıyorum. Şimdi baktım yeni bir bios update var bunu yaparsam belki düzelir.

Ekler

• Screenshot_20240701_192222_Chrome.jpg
    Screenshot_20240701_192222_Chrome.jpg
    216.6 KB · Hit: 8

mertoxin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
195
İsim
Mert
Evet xmp açık kullanıyorum. Şimdi baktım yeni bir bios update var bunu yaparsam belki düzelir.
“AM5 sistemlerde açılışı hızlandıracak en önemli ayar, Memory Context Restore ayarı. Bu ayar, her açılışta DDR5 belleklerin stabil çalışması için yapılan eğitim (training) sürecini devre dışı bırakır. Bu sayede sistem daha hızlı açılır.”

Memory Context Restore : Enabled seçin

sinan1261

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Sinan Sipahioğlu
“AM5 sistemlerde açılışı hızlandıracak en önemli ayar, Memory Context Restore ayarı. Bu ayar, her açılışta DDR5 belleklerin stabil çalışması için yapılan eğitim (training) sürecini devre dışı bırakır. Bu sayede sistem daha hızlı açılır.”

Memory Context Restore : Enabled seçin
Bu ayar zaten açık dediğim gibi uzun süre sürme olayı 5 6 açılışta bir oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
215
İsim
berke can
5dk once aynısnı yaşadım monitor gelmıyor 1-2dk bekletıyor oyle acıyor ama her zaman olmuyor sorun degil am5 yenı bır teknoloji ram hızları cok yuksek sistemi hazırlaması 5sn suremez ddr4 gibi elbette ki ilerde düzeltirler bios update ile

Top Bottom