Neler Yeni

PC oyundayken reset atıyor

ddeniz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Deniz
Herkese merhaba. Sistemim 2 aylık ve genel olarak oyunlarda (Valorant, Paladins vb.) oyundan atmalar oluyordu. 2-3 gündür oyundayken reset attıp durdu bir kaç kere. 1 2 el oynuyorum tam maç bitiminde veya oyuna girerken PC yeniden başlıyor. Veya oyundan atıyor hata vermeden. BIOS güncel, Ekran kartı güncel, RAM testi yaptım sorun yok. Bu sorunun çözümünü bilen varsa çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.
  • MSI RX 5500 XT 4 GB.
  • H410M A PRO.
  • i5-10400F.
  • Corsair 8 GB RAM.
  • Frisby 600W kasa.
  • SanDisk 240 GB SSD.
  • Acer QG241YBİ 23.8 monitör

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Herkese merhaba. Sistemim 2 aylık ve genel olarak oyunlarda (Valorant, Paladins vb.) oyundan atmalar oluyordu. 2-3 gündür oyundayken reset attıp durdu bir kaç kere. 1 2 el oynuyorum tam maç bitiminde veya oyuna girerken PC yeniden başlıyor. Veya oyundan atıyor hata vermeden. BIOS güncel, Ekran kartı güncel, RAM testi yaptım sorun yok. Bu sorunun çözümünü bilen varsa çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.
  • MSI RX 5500 XT 4 GB.
  • H410M A PRO.
  • i5-10400F.
  • Corsair 8 GB RAM.
  • Frisby 600W kasa.
  • SanDisk 240 GB SSD.
Masaüstünde olmuyor(boştayken) sadece oyuna girince oluyorsa sorunun güç kaynağından kaynaklı olabilir. Windows güncelliğine bak virüs taraması yap ayrıca cmd yi yönetici olarak çalıştırıp SFC /scannow komutunu uygula

Dahası  
Reaksiyon skoru
102
İsim
Burak Yalçınkaya
Instagram
buraqy_
  • MSI RX 5500 XT 4 GB.
  • H410M A PRO.
  • i5-10400F.
  • Corsair 8 GB RAM.
  • Frisby 600W kasa.
  • SanDisk 240 GB SSD.
Dengesiz voldaj olabilir overclock yapmadıysanız ya psu arızalı ya da odanıza dengesiz voldaj geliyodur benim sistem de
Odaya gelen dengesiz voldaj yuzunden reset atardı

ddeniz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Deniz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Masaüstünde olmuyor sadece oyuna girince oluyorsa sorunun güç kaynağından kaynaklı olabilir.
Oyuna girince oluyor evet. Bi ayar voltaj filan ayarı varmıdır. Nasıl düzelir ne yapmam lazım?

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Oyuna girince oluyor evet. Bi ayar voltaj filan ayarı varmıdır. Nasıl düzelir ne yapmam lazım?
Daha önce bios ayarlarını ellediysen bios sıfırlamayı deneyebilirsin.

ddeniz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Deniz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dengesiz voldaj olabilir overclock yapmadıysanız ya psu arızalı ya da odanıza dengesiz voldaj geliyodur benim sistem de
Odaya gelen dengesiz voldaj yuzunden reset atardı
Öyle mii, ben şuan 6 lı prize takıyorum sistemi. Overclock yapmadım istediğiniz bir ss varsa atabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha önce bios ayarlarını ellediysen bios sıfırlamayı deneyebilirsin.
Hayır sadece XMP açtım RAM ler asıl hızlarında çalışsın diye.

Masaüstünde olmuyor(boştayken) sadece oyuna girince oluyorsa sorunun güç kaynağından kaynaklı olabilir. Windows güncelliğine bak virüs taraması yap ayrıca cmd yi yönetici olarak çalıştırıp SFC /scannow komutunu uygula
Virüs taraması yapmıştım geçenlerde sorun yoktu. O dediğiniz komutu uygulayamıyorum 1 haftadır filan. %9 da kalıyor anlayamadım. Bana göre psu dan bi ayar yapmam gerekiyor ama ben nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
102
İsim
Burak Yalçınkaya
Instagram
buraqy_
Öyle mii, ben şuan 6 lı prize takıyorum sistemi. Overclock yapmadım istediğiniz bir ss varsa atabilirim.

Hayır sadece XMP açtım RAM ler asıl hızlarında çalışsın diye.
Kasayı taktıgıniz pirize fazla akım çeken bir eşya varsa sebebi o olabilir

ddeniz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Deniz
PC oyunlarda neden oyundan atıyor ve neden bazen reset atıyor bilen varsa çok sevinirim OCCT ile testlere soktum sorun yok yani.

_Starixx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Arda
  • MSI RX 5500 XT 4 GB.
  • H410M A PRO.
  • i5-10400F.
  • Corsair 8 GB RAM.
  • Frisby 600W kasa.
  • SanDisk 240 GB SSD.
Frisby PSU önermem bende de var değiştireceğim en kısa zamanda sizde değiştirin. Kalitesiz psu oluyorlar genelde.

finrod1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Serhan Düzelten
Selam Herkese ,

6 ay önce yeni bir pc kurdum. Sadece psu ve monitor değiştirmedim. Pc kurulumundan sonra herhangi bir sorun yoktu. Monitorum 60hz bir monitordu.Bir kaç ay sonra 165hz bir monitöre geçince her oyuna girdiğimde istisnasız bir şekilde pc bir anda restart atıyor. Bunun tamamen nasıl çözüleceğine dair kesin bir çözüm hiç bir yerde maalesef bulunmuyor. Benim kanaatim tamamen ekran kartındaki yazılımsal bir sorun ve henüz bunu firmalar ne olduğunu çözemediği için bununla ilgili bir güncelleme yapamıyorlar.

Herkes psu kaynaklı diye yazmıştı. ben de öyle yaptım yeni bir psu aldım ama sonuç yine aynı oldu. Ben kendi araştırmam sonucu şu bilgiye ulaştım. Ekran kartındaki var olan freesync ile monitor'de ki freesync arasında senkron sorunu oluşuyor. Ekran kartı bu işlemi monitor ile aynı sürede gerçekleştiremediğinden ötürü voltaj sorununa dönüştürüp kendini yakacağını düşündüğünden hemen restart attırıyor. buda doğal olarak sizlere hata raporunda voltaj hatası var diyo.

halbuki olay voltaj sorunu değil. Bunun çözümü olarak monitor ayarlarında ki freesync'i açıp kapattığımda bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. tek yapmam gereken oyunlara girmeden monitor ayarlarından freesync'i acıp kapatmam sonrasında pc'i kapatana kadar sorun ortadan kalkıyor. Tabi monitor'u kapatıp yada uyku modundan cıktıktan sonrada bunu yapmanız gerekir. Monitor ayarlarında açıp kapama yaptıktan sonra freesync açıkta olabilir kapalıda. sadece aç kapa yapmamız gerekiyor.

bunun için ne servise gönderdim ne de iade ettim. Çünkü bu durum yazılımsal bir amd sorunu ve hangi karta baksam hep aynı şikayeti gördüm. Tabii bu her amd alanda bu sorun olacak diye bir kural yok. sadece bizlere denk gelmiş.

sorunumu tamamen bu şekilde çözdüm. Umarım sizlerinde sorununu çözer..

Saygılar

donanım özelliklerim ;

radeon rx 5500xt
msi g27c4 165hz monitor
16gb 3200mhz
gigabyte b550m
zalman bronze 650w psu

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,453