Neler Yeni

PS5 ve Xbox Series X: Ne Farkları Var, Ne Zaman Satışa Çıkacaklar, Maliyetleri Ne Olacak?

omersrn

80+
ps5vsxbox.jpg

Artık, Xbox Series X ve PS5'in arkasında ki teknolojilerden bazılarını biliyoruz. Microsoft, Şubat 2020'de bazı Xbox X Serisi özelliklerini iki gün sonrasında da Sony PS5'in bazı özelliklerini açıkladı.

Hızlı Bir Bakış:

Xbox X ve PS5 özelliklerinin birçoğu kulağa benzer geliyor. Hızlı olması, SSD depolama birimi kullanması, 16 GB RAM ve AMD tarafından üretilen CPU ve GPU. Ancak biraz daha derine inerseniz farklı özellikleri de görebilirsiniz.

PS5, donanımlardan daha yüksek bir performans elde etmek için akıllı donanım optimizasyonu kullanıyor. Ancak Xbox Series X daha güçlü bir ekran kartına sahiptir. Bu konsolların değerlendirildiği ilk veridir. Ekran kartları farklı olsa da işlemcileri aynı aileye ait. AMD Zen 2 nesil işlemcilere ve AMD Navi tabanlı grafik yonga setlerine sahipler.

Bu noktada Xbox One X ve PS5 ayrılıyor. Xbox'un GPU'su, PS5'in işlem birimlerine göre daha güçlüdür. Bu X serisi'nin grafik gücünün 1.5 katı olabileceğini gösterir. Microsoft, Xbox Series X'in 12.155 teraflop gücüne sahip olduğunu ve PS5'in 10.28 teraflop verdiğini söylüyor. Bu, Xbox'ın 1.18 kat kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Ama bu günler de hiçbir şey basit değil. Sony'nin X Serisi'nin daha güçlü motoru arasında ki performans farkını PS5'de daraltmayı başarmasının yolu, değişken bir GPU çalışma frekansı kullanmasıdır. Xbox Series X'in GPU'su 1.825Ghz'de kilitli. PS5'in GPU'su 2.33Ghz'e kadar ulaşabilir ancak her zaman bu frekansta çalışmaz. PS5 daha az kuvvetli bir işlemciye sahiptir ancak daha güçlü çalışabilir. Bu da henüz görmediğimiz soğutma sistemini merak etmemizi sağlıyor.

PS5'in Büyük Bir Avantajı Var:

PS5'in X Serisi'ne göre depolama hızını kategorisel olarak aştığı söylenir. Her iki konsol da kendi özel denetleyici donanımına sahip hızlı, özel NVme donanımlar kullanır. Her iki konsol da bugünün bilgisayarlarından görebileceğiniz hızdan daha hızlıdır.

Yine de PS5'in depolama birimi çok daha hızlı, Normalde 5.5GB/saniye veri aktarımı yapabilir ancak sıkıştırma yapıldığında 8 - 9GB/saniye aktarım hızına çıkabilir. Bu da, bu verilerin sıkıştırmasını açmaya yönelik bulunduğundan konsolu yavaşlatmaz. Microsoft'un Xbox Series X'ine baktığımızda SSD'leri hızlıdır ve benzer donanım tabanlı sıkıştırma kullanabilir. Ancak hızları normalde 2.4GB/saniye, sıkıştırma kullanıldığında 6GB/saniye'dir.

Peki Bu Oyunlarda Ne İşe Yarayacak:

PS4
veya Xbox One'ın depolama birimini bir SSD'ye yükseltirseniz tek büyük farkın oyunların yüklenme sürelerinin ve sistemin açılışının hızlandığını fark edeceksiniz.
PS5'te teorik olarak yükleme sürelerinin en az 1.8 saniyeye düşmesi bekleniyor.
Tabii ki bu da oyunlar da haritanın yüklenmesinin daha hızlı olacağını gösteriyor.

Maliyeti Ne Olacak:

Analistlerin düşündüklerine göre, her iki konsol da 499 dolara satılığa çıkartılacak. PS5'in maliyetinin muhtemelen 470 dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Tabii bunlar yurt dışı fiyatları. Ürünler ülkemize girerken derin bir vergilendirme aşamasından geçeceğine de unutmamak gerekiyor.

Ne Zaman Piyasaya Çıkacak:

Microsoft
ve Sony, Xbox X ve PS5 serilerinin 2020 yılbaşı tatilinde satışa çıkarılacağını söylüyor. Şuan ki dünya gündemin de koronavirüs olduğu için bu Tarih daha da uzayacak gibi gözüküyor.

Kaynak: https://www.wired.co.uk/article/xbox-series-x-

Beyfendiiii6

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,511
İsim
Batuhan ege
Eline sağlık reis

Beyfendiiii6

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,511
İsim
Batuhan ege
Rica ederim, biraz uzun oldu okumakta kolay gelsin. Çeviremediğim yerler oldu Google'dan yardım aldım. Saçma cümleler çıkarsa affola.
Vallaha merak ettiğim yerleri okudum

bekir.440

80+
Dostum güzel olmuş ama kaynakta ki yazıyı direk çevirip alıntılamışsın.

omersrn

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum güzel olmuş ama kaynakta ki yazıyı direk çevirip alıntılamışsın.
Çevirmeden mi alıntılasaydım? Forumda çoğu kişinin ingilizcesi yeterli değil. Ki arada kendi cümlelerim de var. Sudan gelecek hali yok bu bilgilerin. :)

Yusuf_Yuşâ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,128
İsim
Yusuf Yuşa Arslan
Eline sağlık.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular