Neler Yeni

Yardım R5 1600AF Düşük Benchmark Skorları

Darudevy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Deniz Durmaz
Arkadaşlar merhaba, R5 1600 AF işlemcimin Cinebench R23-R20 ve CPU-Z skorları olması gerekenden düşük. R5 1600 14nm benzeri sonuçlar alıyorum. Anakartım B450M-S2H, 8x2 3000MHz HyperX bellekler kullanıyorum. Problem nerede? Isınma problemim de yok 60 dereceyi geçmiyor işlemci.

cpuz1.png

cpuz.png

c23.png

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İşlemciye biraz ayar çekmeye çalışabilirsin yükte 3.2GHz zor görüyor. Slikon kaliteni bilemiyorum ama belki manuel olarak bir OC ayarı ile daha iyi randuman alabilirsin. Bir sorun yok ama yani o açıdan rahat ol, sadece yükte biraz hızlar düşük kalıyor oda slikon kalitesi kaynaklı olabilir.
Bu hızla bile 90W çekiyor işlemci, OC konusuna girmesini önermem biraz ayar çekebilir belki.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Evet, b450m s2h

Öncelikle AMD Ryzen Master indirip onun üzerinden OC ayarı denemeleri yapıcaksın, bu program kalıcı OC yapmıyor yani ayar yaptım uygulama yüklü kalsın böle devam etsin falan olmuyor. O sadece bir test aracı gibi o anlık ayarı yapıyor. Ryzen Master dan uygun stabil iyi bir ayar bulunca Bios a girip advanced kısmında AMD Overclocking kısmına girip o belirlediğin değerleri yerlerine yazıp kaydedip yoluna devam ediceksin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Normal değerlerin ne olması gerekiyor? Bu konularda pek bilgim yok ama öğrenmek istiyorum.

Değerlerin normal aslında, bu işlemci stock halde 85-90W tüketir ve biraz ısınır. Ama slikon kalitesinden mi dir nedir senin çekirdek hızları yükte çok artmıyor yani en base seviyede kalıyor denebilir.

Darudevy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Deniz Durmaz
Öncelikle AMD Ryzen Master indirip onun üzerinden OC ayarı denemeleri yapıcaksın, bu program kalıcı OC yapmıyor yani ayar yaptım uygulama yüklü kalsın böle devam etsin falan olmuyor. O sadece bir test aracı gibi o anlık ayarı yapıyor. Ryzen Master dan uygun stabil iyi bir ayar bulunca Bios a girip advanced kısmında AMD Overclocking kısmına girip o belirlediğin değerleri yerlerine yazıp kaydedip yoluna devam ediceksin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Değerlerin normal aslında, bu işlemci stock halde 85-90W tüketir ve biraz ısınır. Ama slikon kalitesinden mi dir nedir senin çekirdek hızları yükte çok artmıyor yani en base seviyede kalıyor denebilir.

Bende R5 2600 vardı, 3.8GHz ile 70W falan çekiyordu.
Bu arada bios sürümü güncel, son sürümü kullanıyorum. Windows 11 de son sürümünde. Tüm sürücüleri el ile kendi sitelerinden kurdum. Hani daha ne yapmam lazım anlamadım. İnsanlar gayet güzel sonuçlar alıyor. Testte 3.2ghzyi geçemiyorum ama.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Bu arada bios sürümü güncel, son sürümü kullanıyorum. Windows 11 de son sürümünde. Tüm sürücüleri el ile kendi sitelerinden kurdum. Hani daha ne yapmam lazım anlamadım. İnsanlar gayet güzel sonuçlar alıyor. Testte 3.2ghzyi geçemiyorum ama.

Onlarla alakalı bir durum değil bak şimdi basitçe anlatıom:

intel-cpu-die.png

Bu slikon dediğimiz işte CPU GPU ların falan oluştuğu arkadaş. Bu gördüğün tepsi gibi olan arkadaşın "en ortasında" olan yerdekiler "platinium kalitede" en iyi OC olan en verimli slikonlar oluyor. En dış kenar kısımdakiler ise en kötü kalitede "bronze kalite" slikonlar oluyor. Herkesin şansına kendi işlemcisinde ne denk gelirse slikon kalitesi ve işlemcisinin verimi ona göre olur. Tahminimce sana bronze kalitede falan gelmiş o yüzden işlemci çok iyi hızlara çıkmıyor yükteyken yani en standart halinde çalışıyor. O yüzden el ile manuel değer yaparsan belki daha iyi olabilir.

Top Bottom