Neler Yeni

Yardım R5 3500X overclock sırasında RAM frekans hızı düştü

Resourn

80+
Ryzen Master üzerinden test yapıyordum ve bir miktar test sonrası 4.1 GHz'i 1.1562V'da stabil çalıştırmayı başardım. Bunu BIOS üzerinden gireyim kalıcı olsun diyerek BIOS üzerinden GHz'i 4100'e, voltaj menüsünden de küsuratlı girdiğimde BIOS otomatik olarak 1.160V'a aldı ve kaydedip çıktım. Bilgisayar kendini yeniden başlattı, kasanın ışıkları ve fanlar geldi sonrasında bir daha komple kapatıp yeniden açıldı. Bunlar olurken ekran daha gelmedi bu arada. Kısa bir süre sonra ekran geldi ve bilgisayar açıldı fakat Görev Yöneticisi üzerinden kontroller yaptığımda GHz değeri ayarladığım ayara gelmiş. Fakat bu sefer 3200 MHz olan RAM'lerim 2133 MHz çalışıyordu.

Kapatıp BIOS'tan RAM'lerin MHz değerini kontrol ettim ve profile1 olarak geçen 3200MHz değerini veren profil seçiliydi ama bilgisayar açıldığında 2133MHz çalışıyordu. Voltaj ve frekans ayarlarını default haline çekip tekrar yeniden başlattığımda da normal bir şekilde üstteki gibi 2 defa olmaksızın tekte yeniden başlattı ve açıldı. Ramler'de 3200 olarak çalışıyordu. Bu olayda sorun sizce tam olarak nerede? Bir şeyi eksik veya yanlış mı yaptım acaba diye düşünüyorum.

Anakart: Gigabyte B450M-H
İşlemci: Ryzen 5 3500X.
RAM'ler: G.Skill 8 GB Ripjaws V X2.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
978,229
Üyeler
154,716
Son üye
beronetap