Neler Yeni

Çözüldü✓ R5 5600 + RTX3060 lı Topladığım Sistem Nasıl Sizce ?

Urkhilen

80+
anakart fazla pahalı b450 için.
Ballistix al 1350 TL felan 2 tane 8 GB. 3733 MHZ CL 14 kullanırsın.
SSD'de Dram yok ve fiyatını hak etmiyor. O fiyatlara çok daha güzel 1 TB SSD'ler düşüyor ki 200 TL üstüne P5 PLUS var.
Soğutucu iyi değil. onun fiyatına SE-224-XT var macunuyla beraber.
Kasa ve PSU iyi değil. fiyatlarını ikiside hak etmiyor.
Eyvallah kral sağ ol
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu tavsiyelere uyarsan çok daha dengeli ve verimli bir sistem olacaktır;
1- 32 GB RAM günümüzde gerçekten gereksiz görüyorum (4K çizim, render, grafik işleriyle uğraşmıyorsan) kesinlikle 2x8 Ram her işini görecektir.
2- bu sisteme b450 anakart yakişmiyor en azindan ramin parasini anakarti b550 ye çevirerek en mantikli ileriye dönük yatırımı yapmis olursun. 4 slot ramli anakart alirsan 2X8 ramin yanina ekleme de yapabilirsin. pcie4.0 ssd hizlarindan faydalanmak da cabasi.
3- Bu corsairin kasasını beğenmiyorum önü full mesh daha uyguna kasalar bulabilirsin araştırman ve takip etmen lazım, psu yu ayrı alabilirsin ama illa corsair olsun diyorsan şu an akakçede corsair cv550 750₺ düşünebilirsin ya da Abdullahı instadan takip et ara sıra indirimli psu, ram, ssd paylaşıyor piyasa altına onlari değerlendir.
4- son olarak sistemi önce bir topla sıcaklık değerlerine bak tatmin olmassan hava soğutucu ya da sıvı soğutucu alabilirsin en sona bırakabilirsin o işi.
Şimdilik bunları bütçen dahilinde yapmak senin işine yarar. Şimdiden hayırlı olsun.
32 gb ram e zaten çıkmak beni de zorlar 2x8 den devam ederim rami değişip anakartı b550 yapabilirim ram i rgb oluşunu da sevdiğimden ekledim biraz aynı model rgbsiz de alabilirim kasa olarak bu kasa çok hoşuma gidiyor nedense soğutucu almayı aslında düşünmüyordum ama kasanın hava sirkülasyonunun pek iyi olmadığını duymuştum sıcaklık değerleri için mantıklı geldi teşekkür ederim dikkat edeceğim bu tavsiyelere

Son düzenleme:

Urkhilen

80+
Ekran görüntüsü 2022-06-19 200419.png

bu fiyat bu sisteme verilir mi peki yoksa pahalı mı ramleri yine aynı tuttum ama başka aklıma yatan içime sinen ram olmadı ssd yi iyice araştırdım dramli ve okuma değerleri iyi olan bi ssd anakartı da b550 ye yükselttim

matrax33

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Tayfun Çetin
1- Valorant oynarken 3.5 GB Ram alanım kalıyor 16'dan. 3060'lı sistem için yeterli tabi ama, ilkine katılmıyorum. RX6700XT veya üstü bir ekran kartı alan birisi kesinlikle 32 GB almalı.
2- Katılıyorum.
3- Full mesh kasa alınmalı evet ve fiyatını hak etmiyor. fakat CV550'de fiyatını hak etmiyor. Koruması eksik bir PSU. onun fiyatına 650W XPG Pylon var.
4- Katılıyorum.

Sadece düzeltmek kendi düşüncelerimi belirtmek istedim :)
Meraktan soruyorum.

Gpu ile ram'in ne gibi birbirine bağlantısı var ? Bana teknik şekilde açıklar mısın? Gpu'nun kendi ram'i varken, ve ram kullanımı tamamen çözünürlük ile değişkenlik gösteriyorken, rtx 3070 alan birisi 16 gb ram takarsa 1080p de veya 1440p'de nasıl sorunlar yaşayabilir ?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Meraktan soruyorum.

Gpu ile ram'in ne gibi birbirine bağlantısı var ? Bana teknik şekilde açıklar mısın? Gpu'nun kendi ram'i varken, ve ram kullanımı tamamen çözünürlük ile değişkenlik gösteriyorken, rtx 3070 alan birisi 16 gb ram takarsa 1080p de veya 1440p'de nasıl sorunlar yaşayabilir ?
Ramleri bir depolama birimi olarak düşünebilirsiniz. Bir oyunun her assettinin bir kalitesi ve alanı var.
Daha yüksek kaliteli asset = Daha fazla depolama ihtiyacı.
Oyunlar ne kadar kalitede artarsa, o kadar fazla RAM kullanırlar.

Diğer yan programlarda ise genellikle yazılan veriye göre ram kullanımı artar. Mesela bir kayıt programı sürekli veri yazdığı için arkadaki tek sekmeli google'dan daha fazla RAM harcar.

Yaşayacağı sorunlar genel olarak DROP ve FPS düşüsüdür. hatta oyun bile açılmayabilir. test etmek istiyorsan AAA bir oyunu ramlerinin birini çıkarıp oyna. yiyeceğin drobu fark edersin.

Etobaba

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
843
İsim
Ertuğrul
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Şöyle bir sistem topladım sizce nasıl ? Ek olarak şu an bütçem yok maaşımı biriktirerek almayı düşünüyorum.Sizce maaşımı aldıkça maaşımın yettiğince parçaları alıp her ay yeni parça olarak mı gitmeliyim yoksa 4-5 ay sonra direk bütçem hazır bir şekilde hepsini bir anda mı sipariş vermeliyim diğer seçenek olarakta aynı özelliklerde hazır sistemlerde olur ya da aynı özellik olmayan hazır sistemlere de özelleştirme yaparak alma fikri var aklımda en uygunu hangisi olur şimdiden cevaplarınız için Teşekkürler.
Ramde c18 olsa 1 k kar edersin

matrax33

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Tayfun Çetin
Ramleri bir depolama birimi olarak düşünebilirsiniz. Bir oyunun her assettinin bir kalitesi ve alanı var.
Daha yüksek kaliteli asset = Daha fazla depolama ihtiyacı.
Oyunlar ne kadar kalitede artarsa, o kadar fazla RAM kullanırlar.

Diğer yan programlarda ise genellikle yazılan veriye göre ram kullanımı artar. Mesela bir kayıt programı sürekli veri yazdığı için arkadaki tek sekmeli google'dan daha fazla RAM harcar.

Yaşayacağı sorunlar genel olarak DROP ve FPS düşüsüdür. hatta oyun bile açılmayabilir. test etmek istiyorsan AAA bir oyunu ramlerinin birini çıkarıp oyna. yiyeceğin drobu fark edersin.
İyi de gpu ile bağlantısını anlatmamışsın. Ben şimdi 16 gb ram ile 6700 çalıştırırsam drop mu yerim ? Bunun ram/gpu bağantısı ile alakası yok oyunun kalitesi ile alakası var. Oyun çok kaliteli görsellere sahip ise gpu'nun ram'i yetmeyebiliyor. 16 gb ram günümüzde her şartlarda yeterli miktar. Ben AAA kaliteli oyunları oynuyorum. Gözlemliyorum. 1080p, 1440p oyunculuk için 16 gb ram, 8gb gpu rami yetiyor.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
İyi de gpu ile bağlantısını anlatmamışsın. Ben şimdi 16 gb ram ile 6700 çalıştırırsam drop mu yerim ? Bunun ram/gpu bağantısı ile alakası yok oyunun kalitesi ile alakası var. Oyun çok kaliteli görsellere sahip ise gpu'nun ram'i yetmeyebiliyor. 16 gb ram günümüzde her şartlarda yeterli miktar. Ben AAA kaliteli oyunları oynuyorum. Gözlemliyorum. 1080p, 1440p oyunculuk için 16 gb ram, 8gb gpu rami yetiyor.
Şöyle düşün, ne kadar güçlü ekran kartın varsa, oyunu o kadar yüksek grafiklerde oynuyorsun. oyunların harcayacağı miktar sınırlı tabi.

Eğer arkadaki her şeyi kapatırsan yeter bu arada. Ama neden arkadaki her şeyi kapatayım ki? o kadar para verdim bu sisteme.

8 GB Vram konusunda katılıyorum 4K dışı gayet yeterli.

logan53

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
296
İsim
Mücahit Saklı
fiyatlara bakmadan yorum yapıyorum ( fiyatlar aşırı pahalı onları ucuz bir şekilde al ) . O ramler diğer ramlere göre pahalı gerek yok o kadar para vermeye. Ramlerin markalarını değiş . Geri kalan her şey birbiriyle uyumlu ve güzel. Aynı ekran kartını ben sipariş verdim birkaç güne gelir . Tecrübelerimi paylaşırım istersen

Urkhilen

80+
fiyatlara bakmadan yorum yapıyorum ( fiyatlar aşırı pahalı onları ucuz bir şekilde al ) . O ramler diğer ramlere göre pahalı gerek yok o kadar para vermeye. Ramlerin markalarını değiş . Geri kalan her şey birbiriyle uyumlu ve güzel. Aynı ekran kartını ben sipariş verdim birkaç güne gelir . Tecrübelerimi paylaşırım istersen
3600 mhz cl 16 2x8 önerebileceğin ram var mı peki fiyat performans olarak

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_

matrax33

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Tayfun Çetin
3600 mhz cl 16 2x8 önerebileceğin ram var mı peki fiyat performans olarak

Bunu alıyosun, ufak dokunuşla bunlar cl 16 oluyor.

Urkhilen

80+
niye 3600 mhz cl 16 istiyorsun inatla? sana diyorum ya ballistix al 3733 MHZ CL 14 kullan diye.
ballistix için bi link atabilir misin ya ben benm burada seçtiğim ramin üzerinde fiyatlar görüyorum ballistix için belki tek akakçe den bakıyorum diye de olabilir ama

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
969,684
Üyeler
153,271
Son üye
mutlu domates
Top Bottom