Neler Yeni

Ramleri yükseltince pc'ye ekran gelmiyor

Hocam eski ram yok bende Corsair ramler pc toplarken aldığım ilk ramler, iki ramide taktıktan sonra xmp profile yapıp denedim ekran gelmedi ama pc çalışıyordu reset atınca gigabyte yazıyor ama donuyor bir şey yapamıyorsunuz.
Pardon ben ram leri yükseltince başlığını görünce 8 gb a bir 8 gb daha aldınız zannettim, o hâlde xmp açmadan kullanabiliyorsunuz, doğru anladım dimi? Eğer kullanabiliyorsaniz memtest86 testini yapın, sorun çıkmazsa bios update deneyin derim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Efehan Muhammed Akkoyun
Ha son olarak eski ram inizi çıkarıp yeni ram iniz ile bi pc açmayı deneyin, açılıyorsa yeni ram takılı iken xmp single channel da çalışıyor mu ona da bakın, eğer sorun yoksa muhtemelen bios update sorununuzu çözecektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Start almak; yani pc açılıyor mu ekran geliyor mu demek istedim. Pc start alırken anakart üzerindeki ışıklar sırayla kısa süreliğine yanar ve pc açılır onları takip ediniz.

Sırayla tekrardan baştan yazayım kendi denediklerimi ve nasıl sonuca ulaştığımı:

1) Eski RAM takılı iken xmp kapadım, yeni ram i taktım pc start aldı, xmp acmak için pc yeniden başlattım xmp açtım fakat pc start almadı. Anakart üzerindeki cpu ışığında kaldı. Normalde diğer ışıklara geçip pc start alırdı.

2) Eski RAM i çıkardım yerine ayni slota yeni ram i taktım, pc açıldı yeniden başlattım acaba xmp yeni ram de çalışıyor mu diye xmp açtım ve pc start aldı. Buna binaen single channel olarak xmp nin yeni ramde de çalıştığını anladım.

3) Yeni RAM single channel takılı iken ve xmp kapalı iken memtest86 testi yaptım. Pass 1 tamamlandı sorun çıkmadı dolayısıyla sorunun ram den kaynakli olmadığını anladım.

4) Her iki Ram i de (eski ram i eski slotuna) taktım ve xmp açmadan dual channel olarak pc yi açtım ve ekran geldi pc start alabildi. Anladım ki xmp profili açmadan ramleri dual channel olarak kullanabiliyorum.

5) Bu durumda yapabileceğim tek şey BİOS update etmek kalmıştı, eski ram imin çalıştığından emin olduğum için (her ihtimale karşı) sadece eski RAM, eski yerinde takılı hâlde xmp kapali şekilde bios un en son sürümünü usb ye yazdım (beta değil buna dikkat). Bios a update i eski ram takılı iken attıktan sonra yeni ram i de taktım ve xmp açıp denedim, pc start aldı.

(Bunları MSI a520m-a pro anakartta tecrübe ettim bu arada.)
İşte hocam güzel yazmışsınız ama benim beta sürümü ben olmazsa memtest86 yapayim ordan nelere bakıcaz sorunun ramden kaynaklı olup olmadığını anlamak için.

Pardon ben ram leri yükseltince başlığını görünce 8 gb a bir 8 gb daha aldınız zannettim, o hâlde xmp açmadan kullanabiliyorsunuz, doğru anladım dimi? Eğer kullanabiliyorsaniz memtest86 testini yapın, sorun çıkmazsa bios update deneyin derim.
Hocam Anakart Gigabyte B450M K şuan gigabyte tr sitesinde tek bios sürümü var F1 oda. Yabancı sitede F2a var ama beta olduğu için yapmıyorum.

İşte hocam güzel yazmışsınız ama benim beta sürümü ben olmazsa memtest86 yapayim ordan nelere bakıcaz sorunun ramden kaynaklı olup olmadığını anlamak için.

Hocam Anakart Gigabyte B450M K şuan gigabyte tr sitesinde tek bios sürümü var F1 oda. Yabancı sitede F2a var ama beta olduğu için yapmıyorum.
Beta yapmayın, bide şunu denemediyseniz deneseniz; ram lerden sadece birisi takılı iken xmp açıp pc start alıyor mu?

Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Efehan Muhammed Akkoyun
Beta yapmayın, bide şunu denemediyseniz deneseniz; ram lerden sadece birisi takılı iken xmp açıp pc start alıyor mu?
Hocam ilk xmp denememde diğer rami takamamıştım sonradan farkettim ama yine ekran gelmiyordu pc çalışıyordu ama.

Hocam ilk xmp denememde diğer rami takamamıştım sonradan farkettim ama yine ekran gelmiyordu pc çalışıyordu ama.
Siz şu şekilde bir kez deneyin; tek ram i takın pc yi xmp açık şekilde açmayı deneyin. Onda start alıyor mu görelim bi. Bunu deneyin diyorum çünkü xmp profilinin bazı anakartlarda dual channel çalışmadığını veya sorun çıkarttığını yazan çok var reddit de falan, eğer single da xmp çalışıyor ama dual de çalışmıyorsa bios update i denersiniz direk.

Ek olarak bios a girdiğinizde bios sürümü tarihine bakıp buraya yazabilir misiniz?

Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Efehan Muhammed Akkoyun
Siz şu şekilde bir kez deneyin; tek ram i takın pc yi xmp açık şekilde açmayı deneyin. Onda start alıyor mu görelim bi. Bunu deneyin diyorum çünkü xmp profilinin bazı anakartlarda dual channel çalışmadığını veya sorun çıkarttığını yazan çok var reddit de falan, eğer single da xmp çalışıyor ama dual de çalışmıyorsa bios update i denersiniz direk.

Ek olarak bios a girdiğinizde bios sürümü tarihine bakıp buraya yazabilir misiniz?
Hocam xmp açınca ekran gelmiyo ama sizin dediğinizş şu şekilde mi yapayım;
Xmp açıp kaydedip çıktıktan sonra pc yi kapatıp rami çıkarıp tekrar açmak?
Ayrıca bios sürümü tr sitesinde bu;
IMG_20230321_113034.jpg

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,311
İsim
yusuf ecer
@TheDarkSlicer sorun hala devam ediyor mu? Elimden geldiği şekilde yardım edip, mümkünse ürün değişiminizi kolayca yapmanizi saglayabilirim.

Hocam xmp açınca ekran gelmiyo ama sizin dediğinizş şu şekilde mi yapayım;
Xmp açıp kaydedip çıktıktan sonra pc yi kapatıp rami çıkarıp tekrar açmak?
Ayrıca bios sürümü tr sitesinde bu;
Alıntıyı görüntüle
Hayır ram i çıkarmayın, ram in tekini tam oturtamamişsiniz diye tek slotta ramlerden birisi takılı iken xmp açın ve pc yi başlatmayı deneyin diyorum bakalım açılacak mı yok eğer bunu yaptı iseniz, görseldeki bios sürümü sizin sürümünüze göre daha yeni ise onu update yapın.

Hayır ram i çıkarmayın, ram in tekini tam oturtamamişsiniz diye tek slotta ramlerden birisi takılı iken xmp açın ve pc yi başlatmayı deneyin diyorum bakalım açılacak mı yok eğer bunu yaptı iseniz, görseldeki bios sürümü sizin sürümünüze göre daha yeni ise onu update yapın.
@Emmree hocam ben kendi tecrübe ettiğimden yola çıkarak bir şeyler tavsiye ettim ama sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,311
İsim
yusuf ecer
Öncelikle ramin slotlarını 2-4 olarak tak, öyle açmayı dene. Xmp veya docp 2-4te aktif ediliyor. Biosu da beta sürüm kullanma genelde problem oluyor. Daha stabil ve tam yayımlanmış sürüme update bi yap. Sorun hala devam ediyorsa 2-3 işlem daha yapacağız, en kötü ihtimalde belleğinin değişimini sağlayacağız. Corsair ramlerde ömür boyu garanti mevcut.

Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Efehan Muhammed Akkoyun
@TheDarkSlicer sorun hala devam ediyor mu? Elimden geldiği şekilde yardım edip, mümkünse ürün değişiminizi kolayca yapmanizi saglayabilirim.
Valla hocam en son arkadaşın biri ramlerin yerini değiştir öyle dene dedi değiştirdim ama birdaha arttırmayı denemedim. Çok uğraştırıyor bios pili ekran kartının altında hep sök tak yapıyorum.

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,311
İsim
yusuf ecer
Valla hocam en son arkadaşın biri ramlerin yerini değiştir öyle dene dedi değiştirdim ama birdaha arttırmayı denemedim. Çok uğraştırıyor bios pili ekran kartının altında hep sök tak yapıyorum.
Ramler hangi slotlarda?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,733
İsim
Emre Zengin

@Emmree hocam ben kendi tecrübe ettiğimden yola çıkarak bir şeyler tavsiye ettim ama sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Arkadaş CLR_CMOS yaparsa sorununun düzeleceğini düşünüyorum. Geri dönüş yapmayınca konuya müdahale etmek istemedim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Efehan Muhammed Akkoyun
Öncelikle ramin slotlarını 2-4 olarak tak, öyle açmayı dene. Xmp veya docp 2-4te aktif ediliyor. Biosu da beta sürüm kullanma genelde problem oluyor. Daha stabil ve tam yayımlanmış sürüme update bi yap. Sorun hala devam ediyorsa 2-3 işlem daha yapacağız, en kötü ihtimalde belleğinin değişimini sağlayacağız. Corsair ramlerde ömür boyu garanti mevcut.
Hocam anakartta 2 slot var cpu z de 2 ve 4 de gözüküyor zaten 2 slotunda xmp 2.0 desteği var.

Arkadaş CLR_CMOS yaparsa sorununun düzeleceğini düşünüyorum. Geri dönüş yapmayınca konuya müdahale etmek istemedim.
Aynen emre hocam ramlerin yerini değiştir demişti değiştirdim ama denemedim birdaha yapmayı çok uğraştırdığı için.

Ramler hangi slotlarda?
2 slot var hocam anakartta CPU Z de 2 ve 4 de olarak gözüküyor.

Top Bottom