Neler Yeni

rdr2 ve bannerlorda girdiğimde egzoz fanım duruyor veya az çalışıyor

Ayparcasi

80+
Bütçe
5
NAPMALIYIM
sistemim ekran kartı Rtx 4060 Ti OC 8GB
işlemci i5 12400F
ram 16 gb
ssd(hafıza) 1tb
güç Kaynağı 650W
anakart asus prıme H610-K D4 ARGB 3200 MHz DDR4 soket

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-08-19 saat 20.49.59_480681b6.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-08-19 saat 20.49.59_480681b6.jpg
    192.4 KB · Hit: 12

Murosama

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Ravan AFANDIYEV
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, Kitap
Steam
Murosama
BIOS reset atmayı dene önce. Fan profillerinde sıkıntı olabilir.

Murosama

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Ravan AFANDIYEV
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, Kitap
Steam
Murosama
biosdan mı yapacağız hocam
Evet.
Mesaj otomatik birleştirildi:

biosdan mı yapacağız hocam birde ne yazıcak baktığımda pek anlamam o yüzden
Bir şey yazmana gerek yok BIOS açılınca ayarlara gel orada reset all settings özelliğinin olması lazım.

biosdan mı yapacağız hocam birde ne yazıcak baktığımda pek anlamam o yüzden
BIOS açılınca sağ altta default yazısı var ona bas ( ya da F5 tuşu). Sonra Save & Exit yap ( F10 tuşu).

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Burhan Bey
Egzoz fanı anakarta bağlıysa, BIOS dan ilgili FAN HEADER için profili ayarlayabilirsiniz. Zor bir işlem değil, BIOS da fan ayarları kısmına girdiğinizde bağlı fanlar için RPM değerlerini görmeniz lazım.

Murosama

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Ravan AFANDIYEV
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, Kitap
Steam
Murosama
Egzoz fanı anakarta bağlıysa, BIOS dan ilgili FAN HEADER için profili ayarlayabilirsiniz. Zor bir işlem değil, BIOS da fan ayarları kısmına girdiğinizde bağlı fanlar için RPM değerlerini görmeniz lazım.
Otomatik olarak ayarlı olması gerekmiyor mu?

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Burhan Bey
Genelde CPU sıcaklığına göre RPM i değişir fanların, tabi bu durum 4-pinli fanlar için geçerli, 3-pinli fanlarda RPM ayarı sabit oluyor, değiştirmek için voltaj değerleriyle filan oynamanız gerekiyor.

Şahsi fikrim, kasa fanları için manuel ayar yapılmalı, yani fanlar sürekli sabit bir RPM de dönmeli. Fanların hızını, sesi sizi rahatsız etmeyecek bir değerde sabitlemek çok daha mantıklı, ben genelde kasa fanlarımı %40-50 seviyesinde sabit hızda kullanıyorum, tavsiye ederim.

Ayparcasi

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Genelde CPU sıcaklığına göre RPM i değişir fanların, tabi bu durum 4-pinli fanlar için geçerli, 3-pinli fanlarda RPM ayarı sabit oluyor, değiştirmek için voltaj değerleriyle filan oynamanız gerekiyor.

Şahsi fikrim, kasa fanları için manuel ayar yapılmalı, yani fanlar sürekli sabit bir RPM de dönmeli. Fanların hızını, sesi sizi rahatsız etmeyecek bir değerde sabitlemek çok daha mantıklı, ben genelde kasa fanlarımı %40-50 seviyesinde sabit hızda kullanıyorum, tavsiye ederim.
Hocam peki dediğinizi nasıl yaparım pek anlamam o yüzden

Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Burhan Bey
Sizin fanın durumunu bilmiyorum, 3-pin mi 4-pin mi? Gerçi başlığa bazen çalışmıyor veya az çalışıyor diye yazmışsınız ama teyit etmenizde fayda var. Egzoz fanının anakarta bağlı kablosunu çıkarıp kontrol edin. Anakartın hangi fan portuna takılı olduğu da önemli. Yakından görsel atma şansın var mı?

Zaten anakartında sadece 2 adet fan bağlantı yeri var. Egzoz fanın CHA_FAN yazan girişe bağlıdır. Eğer fanın 4-pinli ise BIOS dan çok basit bir şekilde ayarlamanı yapabilirsin.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-08-19 213742.png
    Ekran görüntüsü 2024-08-19 213742.png
    173.5 KB · Hit: 0
Son düzenleme:

Ayparcasi

80+
Sizin fanın durumunu bilmiyorum, 3-pin mi 4-pin mi? Gerçi başlığa bazen çalışmıyor veya az çalışıyor diye yazmışsınız ama teyit etmenizde fayda var. Egzoz fanının anakarta bağlı kablosunu çıkarıp kontrol edin. Anakartın hangi fan portuna takılı olduğu da önemli. Yakından görsel atma şansın var mı?
IMG_20240819_213841.jpg
hocam baktım anakarta bağlı bide hocam bios sıfırladım yeniden girdim aynı sorun devam ediyor rdr2te girdiğimde fan tamamen durdu

Evet hocam bağlı olduğu yerde cha_fan yazıyor

IMG_20240819_213841.jpg
hocam baktım anakarta bağlı bide hocam bios sıfırladım yeniden girdim aynı sorun devam ediyor rdr2te girdiğimde fan tamamen durdu

Zaten anakartında sadece 2 adet fan bağlantı yeri var. Egzoz fanın CHA_FAN yazan girişe bağlıdır. Eğer fanın 4-pinli ise BIOS dan çok basit bir şekilde ayarlamanı yapabilirsin.
Hocam evet kabonun yanında cha_fan yazıyor

Fan ayarını nerden yaparım bide benim için sıkıntısı yok yüksekte çalışması fanın

Ekler

• 1724093644481.jpg
    1724093644481.jpg
    1.6 MB · Hit: 0
Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
967,694
Üyeler
152,943