Neler Yeni

[REHBER] Dark Guardian için bulabildiğim ve önerdiğim en iyi havalandırma şekli rehberi

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Öncelikle herkese iyi forumlar dostlar. Sizinle hayalimdeki düzeni paylaşmak istedim. Hem sistem toplamak isteyen arkadaşlardan bunu uygulamak isteyen olabilir hem de hata gören varsa yardımcı olabilir. Arkadaşlar öncelikle hava sirkülasyonu-toz performansı konusunda en başarılı bulduğum kasa DARK Guardian. Kasamıza toplam 8 fan takılabilmesi de çok büyük bir artı. Kasamız 4x120mm fanıyla birlikte geliyor 3 önde 1 arkada olmak üzere. Bunlar da kasadaki kendi kontrolcülerine bağlı. Bu kontrolcüyü PSU 4 pin molexe bağladıktan sonra üzerindeki 4 fanı maksimum gücüyle çalıştırabiliyor (Benim için sessiz ama yanan bir sistemdense sesli ama buz gibi bir sistem yüzlerce kat daha iyi.). Kasadaki fan sayımız şimdilik 4. Sıradaki hareketimiz isteğe göre kasayla gelen fanlar teknobiyotikte tekli satılıyor bunlardan iki tane almak veya PSU 4 pin molexe bağlanan fan seti olabilir. Bu şekilde 2x120mm fanı kasanın alt tarafına bağlıyoruz. Eğer kasadakiyle aynı model fan alırsanız direk kasadaki kontrolcüye bağlayabilirsiniz. Eğer başka bir kit alırsanız adaptörünü psu ya fanları da adaptöre bağlarsınız. Bunları da aşağı tarafa monteleyince kasadaki fan sayımız oldu 6. Sırada işlemci soğutucu konusunda kendini kanıtlamış herkese önerdiğim ve aynı zamanda kullandığım Arctic freezer 34 esports DUO ve kasanın yukarı tarafına takmak için çok başarılı bir seçim olan 2x arctic p14 pst pwm 140mm fan var. Bu 4 arctic marka fanı birbirine bağlıyoruz (Bu 4 fanda da 4 pin erkek 4 pin dişi var. Hepsini birbirine bağlayıp sonuncuyu da anakarttaki CPU_FAN a bağlıyoruz.). Oldu size 10 fan. Artık işimiz bitti. PSUdaki 1, Ekran kartındaki 2 veya 3 fanımız ile birlikte 13-14 fanlı bir kasamız oldu. Bence şu an hava sirkülasyonu konusunda fiyat-performans olarak bundan iyi canavar yok (Sınırları zorlamak isteyen ve RGB sıkıntısı olmayan arkadaşlar bütün 120mm lik fanlar yerine BUNU https://www.teknobiyotik.com/akasa-...erformansli-sessiz-fan-12-cm-yuva-uyumlu.html . 140mm lik fanlar için de aynı markanın 140mm lik fanlarını takabilir. Millet kasasında omlet yaparken siz dondurma yaparsınız.). Bir şeyler eklemek isteyen olursa çok sevinirim dostlar. Eleştiriye açık. Edit: Bu yaz günü üşüten sistemin parçalarının fiyatlarını da sizinle paylaşmak istedim. Sistemimizin en büyük artısı parçaların sırayla alınabilmesi. Önce kasayı alırsınız. Paranız birikince fanları sırayla alırsınız.
1- Dark Guardian 468tl
2- Dark 2x120mm fan kiti 118tl
3-Arctic freezer 34 esports DUO 375tl
4-Dark Dual Ring RGB fan 53tl
5-Arctic p14 140mm PWT PSM Fan 70tl

Son düzenleme:

kad1RRR

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,695
İsim
kadir
Dark guardian adamdır :D

aber

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
ahmet ber
Aynı kasayı kullanmaktayım. Şuan üzerinde gelen 4 fana ek olarak 2 tane aynı fandan aldım ve bunları kasanın üst tarafına yerleştirdim. Yanı 6 tane kasa fanı mevcut. Kasanın kontrolcüsü 8 adet fan destekliyor ama 6 fan bence yeterli. Zaten 2 fan daha ancak kasanın alt tarafına koyabilirsiniz. Bu fanların da çok fazla etkisinin olacağını düşünmüyorum. Ses konusunda gerçekten 6 fan çok sessiz. AMD stok fanı bu 6 fanın toplam sesinden daha çok ses çıkarmakta. Sonuç itibariyle 6 kasa fanı, 1 PSU, 2 ekran kartı, 1 işlemci olmak üzere toplam 10 tane fan mevcut. Sıcaklıklar stres testlerinde 80 görmedi ve oyunlarda da 70 görmüyor stok fanla. İşlemci 3600x ekran kartı 5700 xt. Çözünürlük full 2k. Sadece sesten dolayı kule tipi soğutucu aldım yoksa stok fan ve bu kasa ile çok rahat kullanılır hatta ufak çapta OC bile yapılır.
----
EKlemeyi unuttum kasanın tek kötü yanı, kasanın fan kontrolcüsünün kumandası yok ve hangi akla hizmet bilinmez kasanın içerisinde bulunan fan kontrolcüsünün üzerine bir tuş konmuş. Sadece bu tuş vasıtasıyla fan hızlarını ayarlayabiliyorsunuz. Burada da iki hız mevcut. Ya iyi bir soğutma sistemi ile yavaş modda sabit kalacak ya da benim yaptığım gibi kasanın arka kapağını açık bırakıp oyun oynarken modu değiştirmek gerekecek. Bu biraz sınır bozucu bir durum.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sayamadım ki fan sayısını. :D
Hocam evde 8-10 yıllık bir yürüyüş bandı var. Ona da koşarken terlerse insanlar diye fan eklemişler. İmkanım olsa onu oradan söküp bilgisayarın sağına soluna takacağım. Aslında VRMın üstü için ideal sanki 🤔
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tam yükte 10 derecede çalışıyor sanırım sistem.
Hahaha 😂 Hocam çalışırken odaya eldiven-mont giyip öyle girmekte fayda var :D İsterseniz hayalden gerçeğe dönüştüğünde stres testi sonuçlarını da buraya eklerim. Aneem dondurucuda yer kalmayınca nohutu-kıymayı buraya atar artık 😂

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Aynı kasayı kullanmaktayım. Şuan üzerinde gelen 4 fana ek olarak 2 tane aynı fandan aldım ve bunları kasanın üst tarafına yerleştirdim. Yanı 6 tane kasa fanı mevcut. Kasanın kontrolcüsü 8 adet fan destekliyor ama 6 fan bence yeterli. Zaten 2 fan daha ancak kasanın alt tarafına koyabilirsiniz. Bu fanların da çok fazla etkisinin olacağını düşünmüyorum. Ses konusunda gerçekten 6 fan çok sessiz. AMD stok fanı bu 6 fanın toplam sesinden daha çok ses çıkarmakta. Sonuç itibariyle 6 kasa fanı, 1 PSU, 2 ekran kartı, 1 işlemci olmak üzere toplam 10 tane fan mevcut. Sıcaklıklar stres testlerinde 80 görmedi ve oyunlarda da 70 görmüyor stok fanla. İşlemci 3600x ekran kartı 5700 xt. Çözünürlük full 2k. Sadece sesten dolayı kule tipi soğutucu aldım yoksa stok fan ve bu kasa ile çok rahat kullanılır hatta ufak çapta OC bile yapılır.
----
EKlemeyi unuttum kasanın tek kötü yanı, kasanın fan kontrolcüsünün kumandası yok ve hangi akla hizmet bilinmez kasanın içerisinde bulunan fan kontrolcüsünün üzerine bir tuş konmuş. Sadece bu tuş vasıtasıyla fan hızlarını ayarlayabiliyorsunuz. Burada da iki hız mevcut. Ya iyi bir soğutma sistemi ile yavaş modda sabit kalacak ya da benim yaptığım gibi kasanın arka kapağını açık bırakıp oyun oynarken modu değiştirmek gerekecek. Bu biraz sınır bozucu bir durum.
Kanka sistemin çok başarılı. Güle güle kullan. Seçimlerini de çok beğendim. Hem işlemcin hem ekran kartın benden bir üst model. Sıcaklık değerleri de çok iyi. Şunu eklemek istiyorum alttaki iki fan şu sebeple önemli: Kasada hava sirkülasyonu konusunda takviye yapılması gereken en önemli yerlerden birisi de kasanın alt (PSUnun üst) tarafı. Çünkü orada hava akışı çok az. Fakat neredeyse hepimizin ekran kartının fanları buraya yani aşağıya bakıyor. Aşşağıya yerleştirdiğimiz iki fan kelimenin tam anlamıyla ekran kartının fanlarına kasanın altındaki soğuk havayı "tükürüyor". Yani alt taraftaki iki fan direk ekran kartının fanlarını besliyor. Şayet asus tuf radeon serisi gibi GPUnun VRMi ve Memorysinden soğutucu bloğun geçmediği bir ekran kartı kullanıyorsan bence alt taraftaki fanlar GPUyu çok rahatlatır. Ama tabi ki şart değil.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,400
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok
Eklediğimiz fanlar kasadan pahalı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Eklediğimiz fanlar kasadan pahalı.
Hocam ben bunu yazarken yan konu da bir arkadaş 1300tl ve 1250tl lik iki kasa arasında seçim yapmakta zorlanıyormuş bu da linki. Fakat yorumunuz çok yerinde bir yorum. Böyle bir eleştiri çok hoşuma gitti. İsteyenler için şöyle bir alternatif sunmakta fayda var. Eski kasamız 600-700tl lik değilse satmak yerine içerisindeki 4 fanı alıyoruz. 2sini kasanın yukarısına 2sini aşağısına bağlıyoruz. Yine çok çok soğuk bir kasamız olacaktır. Eleştiri için teşekkürler.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,400
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok
Hocam ben bunu yazarken yan konu da bir arkadaş 1300tl ve 1250tl lik iki kasa arasında seçim yapmakta zorlanıyormuş bu da linki. Fakat yorumunuz çok yerinde bir yorum. Böyle bir eleştiri çok hoşuma gitti. İsteyenler için şöyle bir alternatif sunmakta fayda var. Eski kasamız 600-700tl lik değilse satmak yerine içerisindeki 4 fanı alıyoruz. 2sini kasanın yukarısına 2sini aşağısına bağlıyoruz. Yine çok çok soğuk bir kasamız olacaktır. Eleştiri için teşekkürler.
O çok mantıklı elde varsa fan eklemek gayet iyi ama sıfır olarak alınacaksa yani pahalı geldi kasa zaten FULL MESH yani fan eklemeye gerek yok br tane ARTTIC fan eklenebilir çok istenirse.

Rufus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
912
İsim
Rufus
FX işlemcileri anca böyle soğuk tutabiliriz

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Son düzenleme:

aber

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
ahmet ber
Kasanın ön tarafına 3x 800mm noctua vantilatör lazım hocam :D 🥶🥶🥶
Başlığı hortlatmış oldum ama senin hayali gerçekleştirdim 😅 Aslında bana 180 TL borçlusun durduk yere 2 tane fan daha aldım aklıma soktun. Zaten 6 fan vardı şimdi kasa fanı 8 oldu. 3 ön, 1 arka, 2 üst, 2 alt. 2 ekran kartı fanı, 2 işlemci kule tipi soğutucu fanı, 1 psu fanı toplam 13 fan oldu kasa da 🤣 Açıkçası iyi oldu. Bu kasada kumanda veya dışarıdan kontrol olmadığı için içindeki tuştan hızlandırıp yavaşlatmak gerekiyordu. Artık silent moda aldım yavaş dönüyor fanlar ve oyunlarda bile ses hiç yok kulaklıksız çok iyi oldu. Alta konan fanlar ekran kartı sıcaklığını etkiliyor birde aklınızda olsun.
Ayrıca ekleyim dark guardian kasa fanları satılmıyor hiçbir yerde ama teknobiyotik servisi arayıp akortek'ten yedek parça olarak sipariş verilebiliyor. Tanesi 90 TL.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,460
Üyeler
140,647
Son üye
Joaquim
Top Bottom