Neler Yeni

Öneri Rehber - Laptop Şarjda Mı Kullanılır Yoksa Pilde Mi?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Laptopu şarjda kullanın her zaman. Pilden aldığı güç ile adaptörden aldığı güç farklı olduğundan laptop tam gücünü pildeyken sağlayamaz. Zaten pilde de tam gücünü kullanmak mümkün olsaydı bir saat anca giderdi şarjı. Ayrıca pilde kullansanız da şarjda kullansanız da veyahut telefon gibi kullansanız da laptop bataryaları, telefon bataryaları kadar sağlıklı çalışmazlar. Performansından erken vazgeçerler. Kısacası ömrü daha hızlı tükenir. Şarjda kullanarak bir miktar bunun önüne geçebilirsiniz.
Eski laptoplarda lityum iyon 18650 piller kullanılırdı. Genelde laptopun içini açmadan çıkarmak mümkün olurdu. Bu piller yıllarca performanslarını koruyabilir ve yüksek akım verebilir. Şu an bunların benzerlerinden yüzlercesi bir arada kullanılarak elektrikli otomobillerin pilleri üretiliyor.
Zannımca fazla ağırlığa sahip olduklarından dolayı laptoplarda kullanmaktan vazgeçtiler.

Pil ayarlarından istediğiniz ayarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Şahsen ben kendi laptopumda şarjdayken nihai performans, pildeyken dengeli modunda kullanıyorum. Sizdeki Laptop pildeyken pil tasarruf modunda çalışabilir.

Laptopu fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez, bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%'e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatılmıştır. Ancak kapalı konumda daha uzun ömürlü kullanım için bilgisayarınızı şarjda bırakmamanızı öneririm.

Bazıları bu şekilde adaptörlerin fazla yıprandığını düşünür. Merak etmeyin o adaptörler sandığınızda daha uzun ömürlüdür ve sağlıklı çalışırlar.

18650 lityum iyon piller:

1661008781589.png
1661008809805.png

Yeni nesil laptop bataryası:

1661008869430.png

Elektrikli otomobil bataryası:

1661008915781.png

Lityum iyon pil hakkında Wikipedia'dan bilgiler.

Son düzenleme:

n3rl3s

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Berat Kılıçkaya
Laptop'u şarjda kullanın her zaman. Pilden aldığı güç ile adaptörden aldığı güç farklı olduğundan Laptop tam gücünü pildeyken sağlayamaz. Zaten pilde de tam gücünü kullanmak mümkün olsaydı bir saat anca giderdi şarjı. Ayrıca pilde kullansanız da şarjda kullansanız da veyahut telefon gibi kullansanız da Laptop bataryaları, telefon bataryaları kadar sağlıklı çalışmazlar. Performansından erken vazgeçerler. Kısacası ömrü daha hızlı tükenir. Şarjda kullanarak bir miktar bunun önüne geçebilirsiniz.
Eski Laptop'larda lityum iyon 18650 piller kullanılırdı. Genelde Laptop'un içini açmadan çıkarmak mümkün olurdu. Bu piller yıllarca performanslarını koruyabilir ve yüksek akım verebilir. Şu an bunların benzerlerinden yüzlercesi bir arada kullanılarak elektrikli otomobillerin pilleri üretiliyor.
Zannımca fazla ağırlığa sahip olduklarından dolayı Laptop'larda kullanmaktan vazgeçtiler.

Pil ayarlarından istediğiniz ayarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Şahsen ben kendi Laptop'umda şarjdayken nihai performans, pildeyken dengeli modunda kullanıyorum. Sizdeki Laptop pildeyken pil tasarruf modunda çalışabilir.

Laptopu fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez, bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%'e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatılmıştır. Ancak kapalı konumda daha uzun ömürlü kullanım için bilgisayarınızı şarjda bırakmamanızı öneririm.

Bazıları bu şekilde adaptörlerin fazla yıprandığını düşünür. Merak etmeyin o adaptörler sandığınızda daha uzun ömürlüdür ve sağlıklı çalışırlar.

1661008781589.png
1661008809805.png

Yeni nesil Laptop bataryası:

1661008869430.png

1661008915781.png

Hocam çok güzel açıklamışsınız elinize sağlık bilmeyenlere yardımcı oldunuz.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki "şarjda kullanırsan batarya ölür" sözü telefonlar içinde geçerliliğini yitirdi mi?
Günümüzde eğer orijinal şarj aletini kullanıp telefonu ısındırmadan kullanırsanız herhangi bir sorun teşkil etmiyor.
Önerim, telefon %75'e gelene kadar şarjda telefonu kullanın. Hatta mümkünse pil aralığını sürekli %20 - %80 arasında tutun.

Krom

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,325
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Dizüstü Bilgisayar, Oyun Bilgisayarı, Tasarım, Youtube, Discord Sunucuları, Discord Botları (Kısaca Discord Kategorisi)
Instagram
kromyt / seninpanelincomtr
Steam
KROM
Discord
chromebey0
Çok güzel açıklamışsınız hocam 👍

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,591
İsim
Kgn
Güzel bilgi hocam sağ olun
Ama bir sorum var.Mesela güç çok fazla gerektirmeyen işler için(word,youtube) şarjda olmalı mı sizce? Veya dışarda bunları yapmak gerektiğinde ne yapmalıyız?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Laptop'u şarjda kullanın her zaman. Pilden aldığı güç ile adaptörden aldığı güç farklı olduğundan Laptop tam gücünü pildeyken sağlayamaz. Zaten pilde de tam gücünü kullanmak mümkün olsaydı bir saat anca giderdi şarjı. Ayrıca pilde kullansanız da şarjda kullansanız da veyahut telefon gibi kullansanız da Laptop bataryaları, telefon bataryaları kadar sağlıklı çalışmazlar. Performansından erken vazgeçerler. Kısacası ömrü daha hızlı tükenir. Şarjda kullanarak bir miktar bunun önüne geçebilirsiniz.
Eski Laptop'larda lityum iyon 18650 piller kullanılırdı. Genelde Laptop'un içini açmadan çıkarmak mümkün olurdu. Bu piller yıllarca performanslarını koruyabilir ve yüksek akım verebilir. Şu an bunların benzerlerinden yüzlercesi bir arada kullanılarak elektrikli otomobillerin pilleri üretiliyor.
Zannımca fazla ağırlığa sahip olduklarından dolayı Laptop'larda kullanmaktan vazgeçtiler.

Pil ayarlarından istediğiniz ayarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Şahsen ben kendi Laptop'umda şarjdayken nihai performans, pildeyken dengeli modunda kullanıyorum. Sizdeki Laptop pildeyken pil tasarruf modunda çalışabilir.

1661008781589.png
1661008809805.png

Yeni nesil Laptop bataryası:

1661008869430.png

1661008915781.png

Sırf bu saçmalıklar yüzünden Gaming Laptop alasım gelmiyor, taşınabilirlik amaçlı bir cihaz sadece taşınamadığı durumda tam performansını verecek, taşınabilirlik diyip pilde kullandığın durumda ise şarjı 3-4 saat anca gidecek ve çok daha yavaş çalışacak.

Bir tek bana mı saçma geliyor acaba bu durum 😅

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Telefon pilleri %80'den sonra hatta %95'ten sonra daha yavaş şarj olur. Bunun sebebi, bataryanın tam dolum için zorlanmasıdır. Bu yüzden cihaz düşük akımda şarj eder. Bu yüzden %75 seviyesinden sonra telefona şarjda bakılmasını doğru bulmuyorum. Cihaz ısınacaktır çünkü. Ancak %20 - %75 arasında telefonu ısındırmayacak şekilde şarjda bakılabilir. Isındırmamasını söyleme sebebim, işlemci gibi komponentler bataryanın hemen yanında yer alır ve bataryanın da ısınmasına sebep olur. Bu durum da uzun vadede bataryanın ömrünü kısaltır.

Telefonun şarjını sürekli %20 - %80 arasında tutulmasının sebebi, iki baz aralıktan sonrasında bataryanın zorlanması durumudur. Yani pil seviyesi düşük veya yüksekken batarya kendini daha fazla yıpratır. Bu durum da kısa ömre bedeldir.
Güzel bilgi hocam sağ olun
Ama bir sorum var.Mesela güç çok fazla gerektirmeyen işler için(word,youtube) şarjda olmalı mı sizce? Veya dışarda bunları yapmak gerektiğinde ne yapmalıyız?
Her zaman şarjda kullanılmalı. Dışarıdayken şarjda kullanma zorunluluğu yok tabii. Yoksa taşınabiliritenin önüne geçmiş oluruz. Pilin daha uzun süre dayanması için güç seçeneklerini dengeli moda alabilirsiniz.
Sırf bu saçmalıklar yüzünden Gaming Laptop alasım gelmiyor, taşınabilirlik amaçlı bir cihaz sadece taşınamadığı durumda tam performansını verecek, taşınabilirlik diyip pilde kullandığın durumda ise şarjı 3-4 saat anca gidecek ve çok daha yavaş çalışacak.

Bir tek bana mı saçma geliyor acaba bu durum 😅
Aslında dediğin durum saçma değil. Daha mantıklı bir yol çünkü. Mesela şarjda 8 saat tam performansta oyun oynamak mümkün ancak bunun için yüksek performanslı batarya gerekiyor. Bunlar hem fazla ağırlık yapıp yüksek hacim kaplıyorlar hem de inanılmaz derecede yüksek maliyete sahip. Ayrıca sıradan bir RTX 3070 bile laptoplarda ortalama olarak 130W güç tüketiyor. Diğer bileşenlerle birlikte yaklaşık 220W pil gücüne ihtiyaç duyulur. Bu da demek olur ki bir saat kullanım için saatte 220W sunan bir pil gereklidir. Ancak durum şu ki en üst düzey Laptop'ta bile 100 Wh batarya mevcut. Ancak basit bir işlem için (film izlemek) ortalama olarak 15W yeterlidir ve 100 Wh batarya 6.5 saat yeterli olacaktır.

Kısacası bataryadan ziyade düşük güç tüketimi daha önemlidir. Kim bilir önümüzdeki teknolojilerde her ikisinin de önüne geçerler.

Son düzenleme:

lionroper

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
892
İsim
Lionroper
İlgilendiği Kategoriler
Telefonlar, Donanım & çevre birimleri
Laptopu şarjda kullanın her zaman. Pilden aldığı güç ile adaptörden aldığı güç farklı olduğundan laptop tam gücünü pildeyken sağlayamaz. Zaten pilde de tam gücünü kullanmak mümkün olsaydı bir saat anca giderdi şarjı. Ayrıca pilde kullansanız da şarjda kullansanız da veyahut telefon gibi kullansanız da laptop bataryaları, telefon bataryaları kadar sağlıklı çalışmazlar. Performansından erken vazgeçerler. Kısacası ömrü daha hızlı tükenir. Şarjda kullanarak bir miktar bunun önüne geçebilirsiniz.
Eski laptoplarda lityum iyon 18650 piller kullanılırdı. Genelde laptopun içini açmadan çıkarmak mümkün olurdu. Bu piller yıllarca performanslarını koruyabilir ve yüksek akım verebilir. Şu an bunların benzerlerinden yüzlercesi bir arada kullanılarak elektrikli otomobillerin pilleri üretiliyor.
Zannımca fazla ağırlığa sahip olduklarından dolayı laptoplarda kullanmaktan vazgeçtiler.

Pil ayarlarından istediğiniz ayarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Şahsen ben kendi laptopumda şarjdayken nihai performans, pildeyken dengeli modunda kullanıyorum. Sizdeki Laptop pildeyken pil tasarruf modunda çalışabilir.

1661008781589.png
1661008809805.png

Yeni nesil laptop bataryası:

1661008869430.png

1661008915781.png

Çok açıklayıcı olmuş eyw kanka

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit