Neler Yeni

Öneri Rehber - Laptop Şarjda Mı Kullanılır Yoksa Pilde Mi?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Dev firmalar neden şu pil işini bir türlü halledemiyorlar?
İlk sayfada açıkladım dostum. Firmaların elinde şu an için pek bir şey yok aslında.

Mesela şarjda 8 saat tam performansta oyun oynamak mümkün ancak bunun için yüksek performanslı batarya gerekiyor. Bunlar hem fazla ağırlık yapıp yüksek hacim kaplıyorlar hem de inanılmaz derecede yüksek maliyete sahip. Ayrıca sıradan bir RTX 3070 bile Laptop'larda ortalama olarak 130W güç tüketiyor. Diğer bileşenlerle birlikte yaklaşık 220W pil gücüne ihtiyaç duyulur. Bu da demek olur ki bir saat kullanım için saatte 220W sunan bir pil gereklidir. Ancak durum şu ki en üst düzey Laptop'ta bile 100 Wh batarya mevcut. Ancak basit bir işlem için (film izlemek) ortalama olarak 15W yeterlidir ve 100 Wh batarya 6.5 saat yeterli olacaktır.

Kısacası bataryadan ziyade düşük güç tüketimi daha önemlidir. Kim bilir önümüzdeki teknolojilerde her ikisinin de önüne geçerler.

Son düzenleme:

şakşukacı

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
665
İsim
Hasan Erener
Peki "şarjda kullanırsan batarya ölür" sözü telefonlar içinde geçerliliğini yitirdi mi?
Hocam öyle yada böyle batarya bir süre sonra illa yıpranıyor zaten. Oyun oynamadıkça kasmaya değmez bence. Ben şarj da iken gelen mesajlara bile bakmazdım önceden.

LordHasan

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Bataryayı sürekli şarjda kullanmak da doğru değildir. Arada bir genelde ayda 1 gibi bataryayı 20ye kadar indirip tekrar 80-60a kadar getirip şarjda kullanmak daha doğru.

korsan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
yasin eski
5 yıl boyunca monster notebook u full prize takılı kullandım cok nadırdır bataryada kullandıgım bataryasının %60 ı olmusdu gayet normal bence
zaten bu dur modellerde perfr,ormans icin prizeden güç çekmesi gerekıyor.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Bataryayı sürekli şarjda kullanmak da doğru değildir. Arada bir genelde ayda 1 gibi bataryayı 20ye kadar indirip tekrar 80-60a kadar getirip şarjda kullanmak daha doğru.
Şarjda kullandığın zaman batarya kullanılmıyor zaten. Gerek yok yani.
5 yıl boyunca monster notebook u full prize takılı kullandım cok nadırdır bataryada kullandıgım bataryasının %60 ı olmusdu gayet normal bence
zaten bu dur modellerde perfr,ormans icin prizeden güç çekmesi gerekıyor.
Casper'ın eski laptopunu 8 yıldır kullanıyorum. Bu sene öldü bataryası. 7 yıldır %50 sağlığın üstündeydi.

korsan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
yasin eski
Şarjda kullandığın zaman batarya kullanılmıyor zaten. Gerek yok yani.

Casper'ın eski laptopunu 8 yıldır kullanıyorum. Bu sene öldü bataryası. 7 yıldır %50 sağlığın üstündeydi.
cok mukemmel gidip bana casperı ovmene gerek yokdu ben burda kullanıcıya bilgi veriyorum. casperin da nasıl pc ler urettıgını goruyoruz tartısmaya gerek yok

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
cok mukemmel gidip bana casperı ovmene gerek yokdu ben burda kullanıcıya bilgi veriyorum. casperin da nasıl pc ler urettıgını goruyoruz tartısmaya gerek yok
Casper'ı övmedim. Övmediğim için Casper'ı örnek verdim. "Casper bile.." gibi. Sen anlamıyorsan aradaki farkı, benim yapabileceğim bir şey yok.

Uzun süre kullanılmaması pil sağlığı için iyi değil
Sürekli %100'de tutmak zararlı evet ama orta seviyelerde tutman imkansız. Haftada, ayda bir de olsa pili boşaltsan tamamen, yine de çözüm olmayacak. En iyisi benim dediğim gibi kullanmak.

korsan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
yasin eski
Casper'ı övmedim. Övmediğim için Casper'ı örnek verdim. "Casper bile.." gibi. Sen anlamıyorsan aradaki farkı, benim yapabileceğim bir şey yok.

Sürekli %100'de tutmak zararlı evet ama orta seviyelerde tutman imkansız. Haftada, ayda bir de olsa pili boşaltsan tamamen yine de çözüm olmayacak. En iyisi benim dediğim gibi kullanmak.
burda ima ettigin vurgu cumlenın son kısmı hem casperdan ornek verıyorsun hem ıma ettıgın sey 7.ci yılda %50 olması halen bence kendını burada seviyen yuksek diye bırsey sanma derim

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
burda ima ettigin vurgu cumlenın son kısmı hem casperdan ornek verıyorsun hem ıma ettıgın sey 7.ci yılda %50 olması halen bence kendını burada seviyen yuksek diye bırsey sanma derim
Dur düzelteyim senin için. Anlama seviyen düşük sanırım.

CASPER GİBİ KÖTÜ BİR MARKANIN LAPTOPU BİLE DEDİĞİM ŞEKİLDE KULLANIMDA 7 YIL BOYUNCA DAYANDI. DİĞER MARKALAR (MSI, ASUS, GIGABYTE, LENOVO..) DAHA KALİTELİ OLDUKLARI İÇİN ONLARIN DA BU SEVİYEDE DAYANMA GÜCÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

Burada tek husus marka değil. 18650 piller daha dayanıklıdırlar. Senin kullandığın Monster'da da benim yıllar önce kullandığım Casper'da da aynı pil mevcut. Günümüz laptoplarının pilleri lityum iyon şekilde olup telefon bataryası gibi ince bir halde. Eskisi kadar dayanıklı değil yani. Sen bir laptop alıp hiç kullanmasan da pil ömrü düşüyor. Bu yüzden maceraya girmek yerine sadece ve sürekli şarjda kullanıp dahili olan pili UPS şeklinde kullanmak daha mantıklı. Umarım şimdi anlamışsındır.

LordHasan

80+ Platinum
En İyi Cevap
9

Sürekli %100'de tutmak zararlı evet ama orta seviyelerde tutman imkansız. Haftada, ayda bir de olsa pili boşaltsan tamamen, yine de çözüm olmayacak. En iyisi benim dediğim gibi kullanmak.
Açıkçası ben öyle kullanmıyorum. %60ı geçmeyecek şekilde modu açtım ve genelde prizde kullanıyorum ayda 1 kere de %15 20 civarına kadar tüketiyorum pilden ve tekrar 60 seviyesine getirip kullanıyorum. 🙂

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,961
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Açıkçası ben öyle kullanmıyorum. %60ı geçmeyecek şekilde modu açtım ve genelde prizde kullanıyorum ayda 1 kere de %15 20 civarına kadar tüketiyorum pilden ve tekrar 60 seviyesine getirip kullanıyorum. 🙂
O da mantıklı.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
939,213
Üyeler
147,686
Son üye
Komutan Logar1
Top Bottom