Neler Yeni

Çözüldü✓ rtx 3070ti ryzen 5 5600 1080p de darboğaz yapar mı

eglarest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
yusuf arda karakaya
herkes rtx 3070ti ryzen 5 5600 1080p de darboğaz yapar demiş ama hiçkimse sebebini anlatmamış. Youtube testlerine baktığımda 1080p de gayet yüksek fps alıyor ama 2k da daha düşük fps alıyor(normal olarak) neden darboğaz yaptığını anlamadım biri anlatabilir mi

Xeracula

80+ Bronze
Piksel sayısı az olduğu için yük işlemciye dönüyor ve ekran kartını tamamen besleyemiyor

arturo

80+ Silver
herkes rtx 3070ti ryzen 5 5600 1080p de darboğaz yapar demiş ama hiçkimse sebebini anlatmamış. Youtube testlerine baktığımda 1080p de gayet yüksek fps alıyor ama 2k da daha düşük fps alıyor(normal olarak) neden darboğaz yaptığını anlamadım biri anlatabilir mi
İşlemcinin gücü yetmiyor bununla beraber ekran kartı tam performansıyla çalışmıyor. Darboğaz olur ama çok olmaz.

eglarest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
yusuf arda karakaya
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
peki bu konuda ne yapmam gerekiyor işlemciyi mi yükseltmek mantıklı yoksa 2k monitör almak mı

ImToretto

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,081
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Bileşenleri. Genel Sorunlar.
Instagram
7emrek
peki bu konuda ne yapmam gerekiyor işlemciyi mi yükseltmek mantıklı yoksa 2k monitör almak mı
İşlemci yükseltmesi çok daha iyi olur.
Fakat 2k monitörde işinizi görür. Fakat ben işlemciyi yükseltmekten yana oyumu kullanıyorum. Bütçe açısından daha avantajlı olur.

onurfndkc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Onur

nifak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
473
İsim
Eren
İşlemciyi yükseltmen daha mantıklı uzun ömürlülük açısından.

eglarest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
yusuf arda karakaya
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
peki hangi işlemciyi önerirsiniz 3070ti için fiyat performans olarak
Mesaj otomatik birleştirildi:

hepinize teşekkürler bu arada kısa sürede bu kadar hızlı yardımcı olduğunuz için <3

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Piksel sayısı az olduğu için, artan yük tamamıyla işlemciye biner, özellikle işlemciye daha fazla yük bindiren oyunlarda, işlemci ekran kartını da tam besleyemeyeceğinden, ekran kartı tam gücünde çalışmaz. İşlemci onca yükü kaldıramayacağından, droplar, kasmalar oluşur.
Çözünürlük arttıkça piksel sayısı artar, bu da ekran kartına daha fazla yük binmesi demek.
RTX 3070Ti çıkış itibarıyla aslında 1440P ekran kartıdır. 1440p de kullanılması daha iyi olur.
Ama 1080p de kullanacaksanız ve hiç darboğaz olmasın istiyorsanız, ya işlemciyi upgrade edeceksiniz, ya da çözünürlüğü yüksek monitör alacaksınız. Ya da DSR (Dynamic Super Resolution Teknolojisi) kullanıp, yapay çözünürlük artırma yoluna gideceksiniz. (Her oyun DSR desteklemeyebilir, mesela Witcher 3'ü ben hiçbir şekilde DSR ile 1440p çözünürlükte oynayamıyorum. Oyun açılıyor ama ekran garip bir hale bürünüyor.)

Şahsi görüşüm, sistemi 1080p de kullanmak istiyorsanız, 2K monitörler de pahalı olduğu için, işlemciyi yükseltmeniz. R7 5700X, bütçe varsa R7 5800X3D alınabilir. Özellikle R7 5800X3D alırsanız uzun süre işlemci derdiniz kalmaz, çok güçlü bir işlemci. Geleceğe de yatırım yapmış olursunuz bir nevi.

eglarest

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
yusuf arda karakaya
Piksel sayısı az olduğu için, artan yük tamamıyla işlemciye biner, özellikle işlemciye daha fazla yük bindiren oyunlarda, işlemci ekran kartını da tam besleyemeyeceğinden, ekran kartı tam gücünde çalışmaz. İşlemci onca yükü kaldıramayacağından, droplar, kasmalar oluşur.
Çözünürlük arttıkça piksel sayısı artar, bu da ekran kartına daha fazla yük binmesi demek.
RTX 3070Ti çıkış itibarıyla aslında 1440P ekran kartıdır. 1440p de kullanılması daha iyi olur.
Ama 1080p de kullanacaksanız ve hiç darboğaz olmasın istiyorsanız, ya işlemciyi upgrade edeceksiniz, ya da çözünürlüğü yüksek monitör alacaksınız. Ya da DSR (Dynamic Super Resolution Teknolojisi) kullanıp, yapay çözünürlük artırma yoluna gideceksiniz. (Her oyun DSR desteklemeyebilir, mesela Witcher 3'ü ben hiçbir şekilde DSR ile 1440p çözünürlükte oynayamıyorum. Oyun açılıyor ama ekran garip bir hale bürünüyor.)

Şahsi görüşüm, sistemi 1080p de kullanmak istiyorsanız, 2K monitörler de pahalı olduğu için, işlemciyi yükseltmeniz. R7 5700X, bütçe varsa R7 5800X3D alınabilir. Özellikle R7 5800X3D alırsanız uzun süre işlemci derdiniz kalmaz, çok güçlü bir işlemci. Geleceğe de yatırım yapmış olursunuz bir nevi.
çok teşekkürler dostlar hepinize desteğiniz için <3 <3 <3

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,203
İsim
Berk
Darboğaz olur ama bu olabileceği maks %5-%10 civarında, bu da sizin deneyminizi etkilemez, anlamazsınız bile. Şöyle saçma bir örneklendirme yapacak olursam 12400f 3070ti 1080p kullanıyorum bir sorun yok, 12400f ve 5600 aynı segmentteki işlemciler. Kafaya takılacak bir problem yok kısaca.

kombalaj

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Emre Özcan
ben şöyle düşünüyorum işlemci 5600 kalsın ekran kartını düşür 3060 12 gb oc al hem vram artmış olur hemde dar boğaz şamasın ve artan para ile ramlarini yada başka parçanı dah iyi alırsın
Mesaj otomatik birleştirildi:

https://pc-builds.com/tr/bottleneck-calculator/result/1fB19b/1/general-tasks/1920x1080/ böyle bi site var ben burdan bakıyorum darboğaz hesaplama ya belki yardımı dokunur

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,203
İsim
Berk
ben şöyle düşünüyorum işlemci 5600 kalsın ekran kartını düşür 3060 12 gb oc al hem vram artmış olur hemde dar boğaz şamasın ve artan para ile ramlarini yada başka parçanı dah iyi alırsın
Saçmalama arkadaşım. Ekran kartı upgrade imkanı varken neden işlemci için ekran kartından ödün veriyorsun, kaldı ki bu işlemci bu kartı besleyebilecek. ha ilerde seni tatmin etmez işlemcini satar, bir üst segment işlemciyi alır takarsın. Çok saçma bir öneri.

Top Bottom