Neler Yeni

Rehber RTX 4060 Laptop GPU'sunu RTX 4060 Masaüstü GPU Performansına Getirmek !

Fransali

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
994
İsim
Ali Ensar Yavaş
İlgilendiği Kategoriler
Notebook önerisi- tenik sorun
Omen almazdım ben açıkcası, omen modellerini beğenmiyorum çünkü üst segment ve bu segmentteki rakiplerine göre zayıf bence.
40k ya daha iyi işlemcili DELL var ,ama işlemci öncelikli değilse ,OMEN bana daha mnatıklı geliyor. DELL G15 serisi Çok ağır ve kalite olarak bir tık altı bence. İkisi de 40k

anifraxe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Furkan
@$ilent Çekirdek hızını 2775 yaptım dediğiniz gibi. Bellek hızını da 8501 MHz değerine çıkartmamızı gerektiğini söylemişsiniz. Fakat bellek hızını nasıl yükselteceğimi bulamadım. Nereden yapılıyor bu işlem tam olarak? MSI Afterburner ana ekranında Core Clock ve Memory Clock seçeneklerini görüyorum fakat onlarda da direkt bir değer seçilmiyor, +*** şeklinde seçim yapılıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
@$ilent Çekirdek hızını 2775 yaptım dediğiniz gibi. Bellek hızını da 8501 MHz değerine çıkartmamızı gerektiğini söylemişsiniz. Fakat bellek hızını nasıl yükselteceğimi bulamadım. Nereden yapılıyor bu işlem tam olarak? MSI Afterburner ana ekranında Core Clock ve Memory Clock seçeneklerini görüyorum fakat onlarda da direkt bir değer seçilmiyor, +*** şeklinde seçim yapılıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Memory clock işte +500 e getiriceksin.

anifraxe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Furkan
Memory clock işte +500 e getiriceksin.
Size yazdıktan sonra çözdüm orayı, teşekkür ederim ilginize..
Mesaj otomatik birleştirildi:

@$ilent 3DMark programı ile test yaparken; "Test run was cancelled by user" şeklinde hata alıyorum ve yarıda bitiyor test. Neden böyle oluyor bir bilginiz var mıdır acaba?

1708636356821.png

Son düzenleme:

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

@$ilent 3DMark programı ile test yaparken; "Test run was cancelled by user" şeklinde hata alıyorum ve yarıda bitiyor test. Neden böyle oluyor bir bilginiz var mıdır acaba?

Alıntıyı görüntüle

Slikon kalite farkı işte, çekirdek hızını düşmen lazım yemiyor. Belki bellek hızından bile olabilir teker teker test etmende fayda var ama muhtemelen çekirdek hızı fazla gelmiştir.

anifraxe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Furkan
Slikon kalite farkı işte, çekirdek hızını düşmen lazım yemiyor. Belki bellek hızından bile olabilir teker teker test etmende fayda var ama muhtemelen çekirdek hızı fazla gelmiştir.
Aşağıda ki grafikten baktım kart en fazla 2760 MHz'de çalışmış. O yüzden 2760 MHz'e düşürdüm Curve Editor kısmından.

1708638397662.png

Bu şekilde bir sonuç aldım. Yapabilmişim sanırım değil mi? Sizce 2770-2765 MHz falan da denemeli miyim? 5-10 MHz'in çok bir farkı olur mu? Ne yapmamı önerirsiniz? Çok fazla art arda denemek GPU'ya bir zararı olur mu emin olamadığım için size sormak istedim. Tahminimce bir zararı yoktur ama yine de sormak istedim. Ne yapmalıyım sizce? Bırakayım mı bu şekilde?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Aşağıda ki grafikten baktım kart en fazla 2760 MHz'de çalışmış. O yüzden 2760 MHz'e düşürdüm Curve Editor kısmından.

Alıntıyı görüntüle
Bu şekilde bir sonuç aldım. Yapabilmişim sanırım değil mi? Sizce 2770-2765 MHz falan da denemeli miyim? 5-10 MHz'in çok bir farkı olur mu? Ne yapmamı önerirsiniz? Çok fazla art arda denemek GPU'ya bir zararı olur mu emin olamadığım için size sormak istedim. Tahminimce bir zararı yoktur ama yine de sormak istedim. Ne yapmalıyım sizce? Bırakayım mı bu şekilde?

Zorlamanın bir zararı olmaz zaten GPU nun amacı yükte çalışmaktır. Değerler güzel duruyor yani daha oynamaya gerek yok bence zaten limittesin.

Senerr

80+ Bronze
Zorlamanın bir zararı olmaz zaten GPU nun amacı yükte çalışmaktır. Değerler güzel duruyor yani daha oynamaya gerek yok bence zaten limittesin.
Hocam masaüstü 4060 Gpu'ları zaten o.c ile geliyor ya biz o.c versiyonu performansına mı getiriyoruz ? Yoksa o.c olmayan halinin mi ?

musaclk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Musa Colak
https://forum.donanimarsivi.com/konu/hp-victus-neden-alinmaz.884663/ evet hocam gerçekten o puanı almışsınızdır umarım

yeni açtığım konuya bakın derim işinize yarayacaktır
1708670648167.png

İntel olsa TDP limiti olması sıkıntı olurdu ama AMD HS işlemcilerde çok fazla farketmiyor. Yukardaki tabloya bakaraktan görebilirsin ve o konudaki konu sahibinin atığı r23 sonuçları yanlış interneten bulduğunu yazmış canlı test değil
1708671894492.png

Ve işlemcinin base değeri Default TDP 35-54W (Kaynak) 54W üstü O.C cihazlar burda herhangi bir power limit yok işlemci çalışması gereken değerde çalışıyor. 90W cihaz dediğiniz O.C değerlerdir.

Son düzenleme:

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
519
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Alıntıyı görüntüle
İntel olsa TDP limiti olması sıkıntı olurdu ama AMD HS işlemcilerde çok fazla farketmiyor. Yukardaki tabloya bakaraktan görebilirsin ve o konudaki konu sahibinin atığı r23 sonuçları yanlış interneten bulduğunu yazmış canlı test değil
Alıntıyı görüntüle
Ve işlemcinin base değeri Default TDP 35-54W (Kaynak) 54W üstü O.C cihazlar burda herhangi bir power limit yok işlemci çalışması gereken değerde çalışıyor. 90W cihaz dediğiniz O.C değerlerdir.
Benin attığım ss peki ? Anlayan anlar anlamayan ss e böm böm bakar birkaç ss ile daha geleceğim

Bununda bir açıklamasını beklerim

Ekler

• downloadfile-3.png
    downloadfile-3.png
    41.3 KB · Hit: 14

musaclk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Musa Colak
Benin attığım ss peki ? Anlayan anlar anlamayan ss e böm böm bakar birkaç ss ile daha geleceğim

1707064839183-png.642692

Konu sahibinin yaptığı test neden 15902 Buda victus bunu açıklayınız ?

1708681883138.png

Buda başka bir forumda atılan test link

1708681980080.png

Bİ tane daha youtube'dan buldum 16096 almış link
Bu sonuçlara göre sizin aldığınız o değerler normal değil
Biraz daha sonuç buldum,
15385 en düşüğü buydu hepsinin linki var
16195
16960
Gördüğüm değerler hep 16k aralığında

Son düzenleme:

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

İyice yalancı olduk şimdi he :D. 15902 multi core ve 1751 single core test sonucu benim Victus 16 laptobuma ait internetten falan almadım direk kendi SS im o. Arkada bir kaç program açıkta duruyordu ki bunu belirttim zaten yani biraz daha yüksekte alabilirdi o an kapatmayı unuttum onları.

Bir bilgisayarda ard arda test yaptığında bile değerler hep birebir aynı olmaz 3 aşağı 5 yukarısına takılmanız çok saçma, arada 2-3 bin fark olsa derim tamam haklısınız ama burda 200-300 puanın lafını yapmak inanılmaz saçma.

Cinebench de yeni değilim bilgisayar donanım hız aşırtma bu konulardada yeni değilim zamanında R5 3600 ü sabahtan akşama kadar OC edip cinebench R20 den R23 den çıkmadığım zamanlar oldu.

Bana gelip yalancı muamelesi yapmanız cidden canımı sıktı. Fakat her neyse size bir şey kanıtlamama gerek yok ben bu forum açıldığından beri burdayım ve kendimi zamanında kanıtladığımı düşünüyorum artık bir uğraşa ihtiyacım yok.

Hocam masaüstü 4060 Gpu'ları zaten o.c ile geliyor ya biz o.c versiyonu performansına mı getiriyoruz ? Yoksa o.c olmayan halinin mi ?

Aslında pek öyle değil masaüstü RTX 4060 da OC olmayan modeller 2590-2600MHz çekirdek hızında, laptop modeli ise 2450-2500MHz aralığında. Ama dediğim gibi aradaki fark çok düşük ve GPU nun OC performansı çok yüksek. Bü yüzden masaüstü RTX 4060 lardan en baba rog strixde çekirdek hızı 2850MHz seviyesine kadar çıkmakta.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
519
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
1707064839183-png.642692

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Biraz daha sonuç buldum,
16195
16960
O konuda yorum yapan HYRAXA benim bilginize

1707064839183-png.642692

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Biraz daha sonuç buldum,
16195
16960
Peki sorun ne biliyormusun amd ryzen 7 7840hs nin çoğu test de 17k puanlarda vermesi buna fark yemedimi diyelim ?

Ben 2 günlük heriflerden değilim bilginize beni normal şeylerle alaşağı edemezsiniz size daha çoook şeyler sunabilirim kimse HP her bilgisayarında throttle yaptığını inkar edemez inkar edende bilgisizin tekidir aynı fiyata nitro 16 varkende tekrar victus önerende bilgisizin tekidir

Jarrods Tech kanalında victus 16 nın çöpleri inceleniyor bakmanızı tavsiye ederimki Lenovo loq gibi bir canavar var iken victus önermezsiniz

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,054
Üyeler
140,755
Son üye
gnine
Top Bottom