Neler Yeni

Rehber RTX 4060 Laptop GPU'sunu RTX 4060 Masaüstü GPU Performansına Getirmek !

NZXT

80+ Bronze
Merhabalar, bu seferki OC rehber/konumuzda RTX 4060 laptop modelini masaüstü modeli seviyesine getiricez.

Öncelikle Laptoptaki RTX 4060 ile masaüstü bilgisayarda kullanılan RTX 4060 aynı değil mi ? Diyebilcekler için, Genel olarak laptoplarda masaüstü ekran kartlarındaki GPU nun bir alt modeli veya farklı bir GPU kullanılır laptoptaki dengi için. Örneğin RTX 4090 laptoplarda RTX 4080 masaüstü GPU su olması gibi, ama RTX 4060 laptop modeli biraz farklı çünkü diğer modellere nazaran tek masaüstü GPU su ile denk birebir aynı GPU kullanılan laptop modeli, meraklılar için özellikleri paylaşalım:

RTX 4060 mobile GPU:

RTX 4060 GPU:

Peki şimdide şu konu geliyor, e tamam bu ikisi direk aynı GPU ise niye laptop performansını masaüstü seviyesine çıkarmakla uğraşıyoruz ? Aynı değil mi sonuç ta ? Ordaki tuhaf durum ise Nvidia bu konuda yaptığı şey Laptop RTX 4060 modelinde 500MHz daha düşük bellek hızı (Efektif olarak 1GBps daha düşük) ve ortalama 200MHz daha düşük bir çekirdek hızına getirmiş. (100W ve üzeri laptop modelleri için bu tabii)

Bu yüzdende performans farkı var, Genel AAA oyunlarda ortalama 8-10 FPS lik bir fark oluyor. Bizde ufak OC dokunuşları ile hızlıca ekran kartımızı hak ettiği performansa çıkaracağız :D.

Bu rehberde kullandığım RTX 4060 laptop modeli HP Victus 16 olucak çünkü elimde bu arkadaş var :D. (Soğutması çiçek)

Öncelikle OC konusunda incelikleri anlattığım rehberin linkini bırakayım çünkü uzun uzun tekrar giremeyiz:

Altın kural ! Asla orjinal voltajı geçme (Zaten laptopta pek geçemiyosunda :D), gerek olmayacak.

Rehbere hızlıca göz atarsanız MSI Afterburner ile işlem yaptığımı görürsünüz çünkü kullandığım Nvidia ve AMD ekran kartlarında en güzel işlem ve verimi bu programda alıyorum. Şimdi incelediğimizde laptop modelimizin yükte bize verdiği çekirdek hızı 2550MHz civarı, bellek hızıda 8001MHz, bu laptop modelinin stock olarak voltaj değeri direk düz 1V yani 1000mV. Burda kendi laptop GPU mun slikon kalitesine güvenerek (Herkesin Donanımı farklı slikon kalitesindedir benim değerlerimi direk girmemelisiniz yine rehberde detayları var) direk çekirdek hızımı 2775MHz e çıkarıyorum ve bellek hızımıda 8501MHz e çıkarıyorum.

Böylece RTX 4060 masaüstündeki gibi 8500MHz bellek hızına ve ortalama 2750-2800MHz çekirdek hızı aralığına ulaşıyoruz.

Peki şimdi performans farkı nasıl oldu ? Hızlıca test görüntülerine bakalım.

RTX 4060 Laptop Stock Firestrike değerleri:

Alıntıyı görüntüle

Burada Dikkat ediceğimiz yer Graphics Score olucak, görebilceğiniz üzer altta, ekran kartı çekirdek hızı 2550MHz bandında belleklerde x4 ile 8000MHz olduğu gözüküyor. Skorumuz 28,061.

RTX 4060 Laptop OC Firestrike değerleri:

Alıntıyı görüntüle

Altta görebilceğiniz üzere çekirdek hızı 2775MHz ve bellek hızıda x4 den 8500MHz. Skorumuz 29,591.

1500 puanlık skor farkı burda ciddi bir fark demektir diyebiliriz ki zaten AAA oyunlarda 8-10 FPS artışta kolay değildir. Hızlıca Forza Motorsport 7 test görüntülerimize bakalım.

4K En yüksek grafik ayarlarında RTX 4060 Laptop stock değerleri:

Alıntıyı görüntüle

Değerlere bakar isek çekirdek hızı 2535MHz civarında (Nvidia da değişken olabiliyor 3 aşağı 5 yukarı), bellek hızı 8000MHz ve FPS Değeri bu sahnede 95 FPS.

Şimdi aynı sahnede hemen ayarı açıyoruz ve değerler:

Alıntıyı görüntüle

Ve tekrar değerlere bakıyoruz, çekirdek ve bellek hızlarımız artınca FPS de 101-102 civarına çıktı, 4K en yüksek ayarlarda böyle grafikli bir oyunda yapılan kolayca bir OC ile alınan performans bence tatminkar.

Şu ana kadar GTX 1050 Ti, RX 580 8GB, RTX 2060 ve farklı bir çok kart OC ettim ama Nvidia RTX 4000 serisinde OC performansını ciddi anlamda arttırdı. Ben daha Masaüstü RTX 2060 da en baba modellerden MSI Gaming Z ile özel macun ayarlar bir ton uğraşla 80-90MHz anca çekirdek hızı arttırabilirken, Laptop RTX 4060 da kolayca 200MHz+ OC yapmak gerçekten şaşırtıcı.

Güç tüketimi konusunda ise elimdeki Victus 16 modeli 120W lık bir destek sağlıyor RTX 4060 a fakat çoğunuzun bildiği gibi RTX 4060 laptop GPU zaten 85-100W arası güç tüketiyor daha 110W a kadar çıktığını bile görmedim.

Soğutma konusunda da HP Victus 16 gayet başarılı ekran kartı oyunlarda genelde pek 70 dereceyi geçmiyor performans modunda.

Aklınıza takılanları sorabilirsiniz, Konuyu okuduğunuz için teşekkürler :).
HP victusun soğutmasına çiçek dedikten sonra hiç okumadım devamını bu rehberi oluşturmadan önce şu victus fanboyluğunu bir kenara bırakın çok güzel kandırmışlar sizi tebrikler hp mühendisleri

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
516
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
HP victusun soğutmasına çiçek dedikten sonra hiç okumadım devamını bu rehberi oluşturmadan önce şu victus fanboyluğunu bir kenara bırakın çok güzel kandırmışlar sizi tebrikler hp mühendisleri
Hocam siz ne diyorsunuz throttle haberleri ciktigi saniye adamlar ustunu orttu nasil basardilarsa

• Beğen
Reaksiyonlar: NZXT

NZXT

80+ Bronze
Hocam siz ne diyorsunuz throttle haberleri ciktigi saniye adamlar ustunu orttu nasil basardilarsa
Gerekli istek olsa bende hiçkimseye örttürmem ben throttle konularının gerçeklerini fakat bu forum için değeceğini düşünmüyorum kitle yüzünden

Senerr

80+ Bronze
Benim ilk ve tek rehberim hp victus neden alınmazdı konusu oldu. Ondan sonra çok soğudum rehber yapmaktan bu fanboy arkadaşlar yüzünden. Tekrar devam edermiyim bilmiyorum devam etsem bu forumda bir daha hp victus öneren biri kalacağını düşünmüyorum. Birde bu bilgilere nereden ulaştınız merak ettim. Dilerseniz Dmden yazın bana yeni rehberler oluşturabiliriz ikimiz belki fakat ben soğudum bayağı
Bende aynısını G870 ile yaşadım, başka forumda açtım ilk rehberim gibi sayılabilir. G870 çokta objektif ve forumlarda incelemeye sahip bir model değil. Bende eski bir Casper kullanıcısı olarak elimde başka markalar alma fırsatım varken risk alıp Casper almak istedim. İlk aldığımda bir şaşırdım, kasa falan on numara metal alışım kullanmışlar ve Quanta. Laptopu açtım God of War yükledim oyun modunda takılıyordum, sıcaklıklarda yüksek gelmiyordu. Sonra bir baktım Yüksek Performans harici diğer modlar Gpu limitliyormuş wat olarak. Bende açtım bir girdim cihaz cayır cayır yanıyor. Kalktım kitap üstüne koydum throttlestop ile test yaptım cihaz 65W ile gezerken sıcaklık 89 derece olmasına rağmen PL1 yiyor. Oyunlarda zaten thermal görüyorum. Bunları anlatmak içinde gittim eleştiri bazlı konu açtım fanboylar beni de buldu.:D
Tek mantıklı eleştiri macun değiştir diyen elemandı yani teşekkür mesajlarını saymazsam diğer mesajlar hep fanboyluk. Ha fiyatı uygundu ama ModArt'ın incelemesinden sonra tam bir hayal kırıklığıydı.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
516
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Gerekli istek olsa bende hiçkimseye örttürmem ben throttle konularının gerçeklerini fakat bu forum için değeceğini düşünmüyorum kitle yüzünden
Hocam ben kimsenij yanlis yapmamasini istiyorum cesitli konular hakkinda bilgim var mouse olsun monitor klavye swich leri kasalar psular cesit cesit bilgim ile bu bilgi kirliliginin ana yuvasini cokertecegim technopatta nasil basardilarsa burdada umarimki basaririz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende aynısını G870 ile yaşadım, başka forumda açtım ilk rehberim gibi sayılabilir. G870 çokta objektif ve forumlarda incelemeye sahip bir model değil. Bende eski bir Casper kullanıcısı olarak elimde başka markalar alma fırsatım varken risk alıp Casper almak istedim. İlk aldığımda bir şaşırdım, kasa falan on numara metal alışım kullanmışlar ve Quanta. Laptopu açtım God of War yükledim oyun modunda takılıyordum, sıcaklıklarda yüksek gelmiyordu. Sonra bir baktım Yüksek Performans harici diğer modlar Gpu limitliyormuş wat olarak. Bende açtım bir girdim cihaz cayır cayır yanıyor. Kalktım kitap üstüne koydum throttlestop ile test yaptım cihaz 65W ile gezerken sıcaklık 89 derece olmasına rağmen PL1 yiyor. Oyunlarda zaten thermal görüyorum. Bunları anlatmak içinde gittim eleştiri bazlı konu açtım fanboylar beni de buldu.:D
Tek mantıklı eleştiri macun değiştir diyen elemandı yani teşekkür mesajlarını saymazsam diğer mesajlar hep fanboyluk. Ha fiyatı uygundu ama ModArt'ın incelemesinden sonra tam bir hayal kırıklığıydı.
Tek mantikli cevap mecun degistirde cok feci gulme geldi ama musait degilim

Senerr

80+ Bronze
Hocam ben kimsenij yanlis yapmamasini istiyorum cesitli konular hakkinda bilgim var mouse olsun monitor klavye swich leri kasalar psular cesit cesit bilgim ile bu bilgi kirliliginin ana yuvasini cokertecegim technopatta nasil basardilarsa burdada umarimki basaririz

Ekstra bilgi: Konu 15 sayfa oldu. Sırf bu yüzden yazın macun değiştireceğim. Garip olan ise çok kullanıcısı vardı benim eleştirdiğim yeşil forumda. Kimisi ilk aldığında ısınma sorunu olmadığını hala iddia ettiği için çok kafam karışık, kendisi de bu konularda bilgili olduğundan inanasım olmasa da bir şey diyemedim. Casper bedava laptop vermediği sürece almayın demek istiyorum, orada diyemedim burada diyeyim.
G770 kullanıp G870'e yorum yapan tayfa ise en berbatıydı, clevo kasa almış Quanta kasaya yorum yapıyor. Kafayı yersin.
Bilgi kirliliği diyor ve susuyorum aynı sizin gibi...

NZXT

80+ Bronze

Bana Dmden yazabilirmisiniz bir rehber yapmayı planlıyorum bunun için bilgi almak istiyorum sizden.

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,630
İsim
Taylan Şimdi
Hocam RTX 3070 Ti 150W Ekran kartı için de ayar çekilebilir mi ? AAA oyunlar için 10 fps artış ortalama elde edilir mi ?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Hocam RTX 3070 Ti 150W Ekran kartı için de ayar çekilebilir mi ? AAA oyunlar için 10 fps artış ortalama elde edilir mi ?

Ayar yapabilirsin muhtemelen ama ne kadar artış sağlarsın bilemiyorum, zaten çok güç isteyen bir GPU bu yüzden soğutması limite yakın olabilir bu şekilde Çok yüksek hız artışı sağlar mı bilmiyorum. Ama çekirdek sayısı fazla olan bir GPU olduğundan az hız artışlarıda efektif olabilir.

Deneyebilirsin voltaja dokunmadan.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,027
Üyeler
140,750
Son üye
alpermenekse
Top Bottom