Neler Yeni

RTX 4060 mı? RX 7600 mü?

R4spberry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet Yıldırım
Merhaba, arkadaşlar uzun zamandır ekran kartı arayışı içerisindeyim. Bir çok araştırma yaptım, videolar izledim ve genelde şöyle bir neticeye vardım. Nvidia oturmuş bir yazılıma sahipken AMD tarafında sorun çıkma olasılığı mevcut. Ve sanırım aralarında yazılım konusunda da ciddi bir fark var.
Yaptığım araştırmalara göre iki kart arasında kaldım, RTX 4060 mı tercih etmeliyim yoksa RX 7600 mü? 4060 tarafına bakarsak DLSS 3.0 desteği mevcut, fakat 7600 serisinde de FSR 3.0 çıktı. Kafa kafaya bir teknoloji olur mu? FSR 3.0 ilerleyen günlerde iyi bir hamle yapar da DLSS 3.0'ü geçer mi? Ek olarak Nvidia tarafında bir aralar çalışmadığı halde yüksek güç tükettiği sorununu öğrenmiştim. Bu iki kart arasında güç tüketimi tarafında hangi kart daha başarılıdır? Deneyimli olan arkadaşlarımdan lütfen yardımlarını rica ediyorum, alt tarafta sistemimi ileteceğim. Sistemde bu iki kart için yetersizlik söz konusu olduğunun farkındayım belli parçalarda upgrade tarafına gideceğim.

Kasa : MSI MAG Forge 100M Temperli Cam 2x RGB Fan 120mm Fan ATX Oyuncu Bilgisayar Kasası
SSD : SanDisk Ultra 3D 500GB 2400MB-1750MB/s NVMe M.2 SSD SDSSDH3N-500G-G25
RAM : Apacer Panther Black-Gold 16GB (2x8GB) 3200Mhz CL16 DDR4 Gaming Ram
PSU : Corsair CV450 CP-9020209-EU 450W 80+ Bronze Power Supply
İŞLEMCİ : AMD Ryzen 5 3400G with Radeon Vega Graphics
ANAKART : Gigabyte B450m S2H V2
Kıymetli yardımlarınızı bekliyorum siz olsaydınız hangi kartı tercih ederdiniz ve neden?

Zadnr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
Atakan
Bütçe sorunu yoksa 4060. Saf güç olarak bile biraz daha önde. FSR-DLSS kafa kafaya teknolojiler olma ihtimali düşük, biri yazılımsal diğeri donanımsal sonuçta.

FSR 3.0'ın fps artırma dedikleri frame generation özelliği çok kötü olmasa da anti-aliasing/kenar yumuşatma konusunda başarılı değil. Özellikle ince ve parlak çizgiler, objelerin uç kısımları vb. FSR'da belirgin bir kalite düşüklüğüne sahip. Ayrıca şu anda çok az oyunda mevcut ve AMD bunu açık kaynak olarak henüz yayınlamadığı için DLSS 3.0 gibi kullanıcılar tarafından modlarla eklenemiyor.

Bunun üstüne bir de şöyle bir durum var, 4060 alırsan FSR kullanabiliyorsun ama 7600'de DLSS kullanamıyorsun.

angel_eye

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,138
İsim
Yunus Emre Karataş
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistemler, Donanım
Bütçe sorunu yoksa 4060. Saf güç olarak bile biraz daha önde. FSR-DLSS kafa kafaya teknolojiler olma ihtimali düşük, biri yazılımsal diğeri donanımsal sonuçta.

FSR 3.0'ın fps artırma dedikleri frame generation özelliği çok kötü olmasa da anti-aliasing/kenar yumuşatma konusunda başarılı değil. Özellikle ince ve parlak çizgiler, objelerin uç kısımları vb. FSR'da belirgin bir kalite düşüklüğüne sahip. Ayrıca şu anda çok az oyunda mevcut ve AMD bunu açık kaynak olarak henüz yayınlamadığı için DLSS 3.0 gibi kullanıcılar tarafından modlarla eklenemiyor.

Bunun üstüne bir de şöyle bir durum var, 4060 alırsan FSR kullanabiliyorsun ama 7600'de DLSS kullanamıyorsun.
Katılıyorum. Dlss 3.5 + ray tracing + frame generation ile 4060 daha önde

Garipbirfizikci

80+ Bronze
Sen ekran kartı aldıktan kaç yıl sonra değişim yapabilirsin onu belirlemek daha mantıklı yani 2 yıl sonra başka bir ekran kartına geçerim dersen nvidia tarafından rtx 4060 almanı öneririm çıkabiliyorsan da ti modeline çık, ama ben öğrenciyim abi oyun oynucam yoluma keyfime bakıcam dersen de 7700 almanı öneririm

R4spberry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet Yıldırım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Katılıyorum. Dlss 3.5 + ray tracing + frame generation ile 4060 daha önde
4060 daha mantıklı gelsede bir türlü bu fiyat skalasında sürekli rakibini incelemekten de alıkoyamıyorum kendimi. Mesela 4060 sizin belirttiğiniz özelliklerle de çok güzel bir kart. Ama 4060'ın fiyatında RX6700'de var. RX6700'de bu 4060'ın saf güç konusunda bir tık üstünde olduğunu düşünüyorum. Fakat yazılımsal destekte ise 4060 6700'den daha önde. Ek olarak ben sadece oyun oynamak için değil de, render almak hatta yayın açmak gibi durumlarım bile olabilir. Bu nedenle alacağım kartın verdiğim paranın hakkını tam olarak vermesini istiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sen ekran kartı aldıktan kaç yıl sonra değişim yapabilirsin onu belirlemek daha mantıklı yani 2 yıl sonra başka bir ekran kartına geçerim dersen nvidia tarafından rtx 4060 almanı öneririm çıkabiliyorsan da ti modeline çık, ama ben öğrenciyim abi oyun oynucam yoluma keyfime bakıcam dersen de 7700 almanı öneririm
Hayır sadece oyun için değil, render, photoshop, yayın gibi durumlarda da kullanmak istiyorum.

R4spberry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet Yıldırım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Hocam peki RX6700 RTX4060'dan daha mı iyi bir tercih? Fiyat farkı yok neredeyse. RX6700 saf güç olarak çok daha başarılı

Zadnr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
Atakan
Hocam peki RX6700 RTX4060'dan daha mı iyi bir tercih? Fiyat farkı yok neredeyse. RX6700 saf güç olarak çok daha başarılı
6700 mü 6700 XT mi? RX 7600 - RX 6700 ve RTX 4060 saf güç anlamında çok yakın

XT modeli ise belki sadece oyun için daha iyi bir tercih olabilir ama render, yayın kategorilerini de dahil edersek yine 4060 farkı kapatıyor

Son düzenleme:

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,920
İsim
Hamza Ziya Üstün
Hocam yayın ve render söz konusuysa rx6700 tavsiye etmem. Rx7600 av1 desteğine sahip olduğu için 6700 e göre çok daha avantajlı o konuda. Sizin yerinizde olsam bu üçü arasından rtx 4060 tercih ederdim. Eğer ki bu üçünün haricine çıkabiliyorsanız şahsi tercihim 5,5-6k civarına 2. el ucuz temiz bir 3060ti olurdu. Saf güç maalesef ki rx6000 serisinde render-yayın için nvidia nın karşısında yeterli değil.

Top Bottom