Neler Yeni

Yardım RTX3060 Laptop Ekran Kartı Isınma Sorunu ve Undervolt

hwagae

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan Dursun
Arkadaşlar merhaba. Laptopların fazla ısındığını biliyorum hatta TUF serisi ısınmasıyla da meşhurmuş ama aldığım günden beri cihazda normal bir ısınma yok. Ağır yükte ekran kartı 87 dereceyi, işlemci de 96 dereceyi görüyor. Haliyle bu durum canımı sıkıyor. Cihaz daha 5 aylık.
MSI Afterburner kullanarak ve Youtube'daki videoları izleyerek undervolt işlemini yaptım ama ne hikmetse hiçbir şekilde sıcaklıklarda azalma olmadı. Üstelik laptop soğutucu da kullanıyorum. Ne yapmalıyım?

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, Sıcak fırsatlar, Oyunlar, Monitör
@hwagae
Gayet normal. Bende sıvı metal olan Asus Rog laptop var 82 derece ekran kartı 85-86 derece işlemci görüyor. Normal macun olanlar 90 altına CPU da zor düşer. Turbo modu kapatman işi çözer ama FPS düşer tabi.

hwagae

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan Dursun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@hwagae
Gayet normal. Bende sıvı metal olan Asus Rog laptop var 82 derece ekran kartı 85-86 derece işlemci görüyor. Normal macun olanlar 90 altına CPU da zor düşer. Turbo modu kapatman işi çözer ama FPS düşer tabi.
Turbo modu kapattığımda LoL'de bir sıkıntı yok ama CS2'de epey bir performans kaybı oluyor. Bu dereceler eğer laptopa zarar vermeyecekse böyle kullanmaya devam edeceğim kafaya takmadan.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
@hwagae
Turbo modda zaten kullanma. Ben hep performans modunda kullanıyorum ona rağmen bu dereceler.

Valla aslında normalden fazla ama lenovo legion ve bazı Asus Rog modelleri dışında hep bakıyorum 90 derece üstü CPU 80 derece üstü GPU var. Eğer ekran kartı tdp değeri düşük bir laptop bulursan onlar serin çalışıyor. Mesela 80 wattlık 3060 olan laptop varsa o 70 derece görüyor gibi.

hwagae

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan Dursun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@hwagae
Turbo modda zaten kullanma. Ben hep performans modunda kullanıyorum ona rağmen bu dereceler.

Valla aslında normalden fazla ama lenovo legion ve bazı Asus Rog modelleri dışında hep bakıyorum 90 derece üstü CPU 80 derece üstü GPU var. Eğer ekran kartı tdp değeri düşük bir laptop bulursan onlar serin çalışıyor. Mesela 80 wattlık 3060 olan laptop varsa o 70 derece görüyor gibi.
O zaman da performans düşüyor. Birisini seçip oradan devam etmek lazım sanırım. Ben laptoplarda böyle ciddi bir problem olduğunu bilsem kesinlikle tekrar masaüstü dizerdim.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
O zaman da performans düşüyor. Birisini seçip oradan devam etmek lazım sanırım. Ben laptoplarda böyle ciddi bir problem olduğunu bilsem kesinlikle tekrar masaüstü dizerdim.
Oyun oynamak için Laptop alınmaz zaten. Aldığın laptopla oyun da oynanır mı buna bakılır :) Yanımda gezdireyim arada oyun da açayım dersen sorun yok. Diğer türlü ya çok iyi bir model alman lazım bir de 17 inç almak daha büyük olacağından soğutmayı da etkiler.

Ben performans modu ile turbo arasında devasa fps farkı görmedim. bendeki ekran kartı 95watt 3050ti , performans modunda 80watt civarı kullanıyor. 95 watt tamamı kullanırsan 82-84 derecelere geliyor GPU yaz aylarında (Bendeki modelde sıvı-metal macun sadece CPU üzerinde var) O hiç bir zaman (yani CPU) 87 üstünü görmedi. Ama sıvı metal kullanmayıp normal macun kullanan laptoplarda 90 derece görmeyen pek görmedim.

Minimum ısınma isteniyorsa biraz özel seçim laptop bakmak şart. Sıvı-metal hem gpu hem de cpu da kullanılan rog serisi alınabilir belki ama kim bilir fiyatı nedir. Lenovo legion, HP Omen bakılabilir ama bence onlar da ısınıyordur.

Farway

80+ Silver
Çözüm belli, sıvı metal ile 90 altına düşmesini ummak. Laptoplar zaten 85 decelerde çalışıyor ama 96 normal değil.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Çözüm belli, sıvı metal ile 90 altına düşmesini ummak. Laptoplar zaten 85 decelerde çalışıyor ama 96 normal değil.
İncelemelere bak, sıradan soğutmaya sahip laptopların %80-90 ında 90 derece üstünü görüyorsun CPU için. Acer, HP victus, Asus tuf vs. Neyi normal değil anlamadım. Bu sıcaklık olmaması gerekli evet ama diğerlerine göre ucuz olma nedenleri bu zaten.

Zafkiel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
Efe Su
İlgilendiği Kategoriler
Oyun , Ekran Kartı , SSD
dereceler normaldir bende msi katana var turbo modda fanlar maks hızda cpu 80 ni görmüyor gpu 70 i geçmiyor fps e katkısı maks 10 fps oluyor / normal moda cekince sadece 10 fps lik bir kayıp oluyor ama fanlar maks olmadığı için gpu sabit 85 cpu 90 sabit olyuor soğutucusu yok ekstradan

Farway

80+ Silver
İncelemelere bak, sıradan soğutmaya sahip laptopların %80-90 ında 90 derece üstünü görüyorsun CPU için. Acer, HP victus, Asus tuf vs. Neyi normal değil anlamadım. Bu sıcaklık olmaması gerekli evet ama diğerlerine göre ucuz olma nedenleri bu zaten.
Ben acer nitro 5 kullanıyorum 1 senedir termal macun değiştirmedim stokta, dün 91 derece görünce söktüm laptopu macun, ped aldım. Normalde 85 86 larda çalışıyor, 96'nın neresi normal asıl onu sorgula. Victus yeni kasalar da o derecelere çıkmıyor.

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Ben acer nitro 5 kullanıyorum 1 senedir termal macun değiştirmedim stokta, dün 91 derece görünce söktüm laptopu macun, ped aldım. Normalde 85 86 larda çalışıyor, 96'nın neresi normal asıl onu sorgula. Victus yeni kasalar da o derecelere çıkmıyor.
Yenilerden bahsetmiyorum eskilerden bahsediyorum. son 2,3 aydır çıkan Victus serileri bir tık daha iyi. Tamam da evin kaç derece? hangi ildesin? altına soğutucu kullanıyor musun? Odan hava alıyor mu? Klima var mı evde . tonla detay da var.

Farway

80+ Silver

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
O zaman belirtmelisin bence
Arkadaş 5 ay önce almış ilk çıkan seriyi de almamıştır eski seri bir cihazdır. O yüzden son çıkanları dahil ederek konuşmadım.

Top Bottom