Neler Yeni

RX 580 Sistemde Oyunlarda Ekran Kararıyor ve Fanlar Full Hıza Ulaşıyor

relovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yunus Emre
Merhaba arkadaşlar, oyun oynarken bir yerden sonra ekran kararıyor ve fanlar %100 dönüyor. Zamanında EFT oynarken bu sorunu yaşayıp post atmıştım fakat hiçbir türlü çözüme ulaşamadım. Undervolt yapıp MSI üzerinden de Core clock ve Memory Clock'u düşürüp sorunu az da olsa çözmüştüm. Fakat şu an o bile çare etmiyor. Sürekli WattMan hatası alıyorum çözümü hakkında bir bilgisi olan var mı?

Denediğim çözümler:
1. DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar manuel olarak kurdum.
2. RAM'leri yer değiştirip tekrar taktım.

RAM: Adata XPG Spectrix D50 16 GB(2x8) 3200 MHz DDR4 CL16
HDD: Seagate Barracuda 1TB 3.5 7200RPM
Ekran kartı: ASUS ROG Strix RX 580 8GB
Anakart: Gigabyte B450M S2H
İşlemci: Ryzen 5 1500X

Ekler

• resim_2022-12-21_015120061.png
    resim_2022-12-21_015120061.png
    176 KB · Hit: 40
  • resim_2022-12-21_015136285.png
    resim_2022-12-21_015136285.png
    160.8 KB · Hit: 42

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,209
İsim
Hamza Ziya Üstün
Hocam daha önceden aorus rx580 vardı elimde. Furmarka sokunca direkt fanı fulleyip ekranı kapatıyordu. Furmark deneyin. Termal macunu kurumuş taş gibi olmuştu değiştirince düzelmişti.

relovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yunus Emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam daha önceden aorus rx580 vardı elimde. Furmarka sokunca direkt fanı fulleyip ekranı kapatıyordu. Furmark deneyin. Termal macunu kurumuş taş gibi olmuştu değiştirince düzelmişti.
Furmark testinde dediğiniz gibi başlatır başlatmaz siyah ekran ve fan fena hızlanıyordu. Şimdi BIOS güncelleyip tekrar DDU ile ekran kartını kaldırıp standart ayarlarda undervolt yapmadan Furmark testine sokacağım.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,445
İsim
Yusuf
Merhaba arkadaşlar, oyun oynarken bir yerden sonra ekran kararıyor ve fanlar %100 dönüyor. Zamanında EFT oynarken bu sorunu yaşayıp post atmıştım fakat hiçbir türlü çözüme ulaşamadım. Undervolt yapıp MSI üzerinden de Core clock ve Memory Clock'u düşürüp sorunu az da olsa çözmüştüm. Fakat şu an o bile çare etmiyor. Sürekli WattMan hatası alıyorum çözümü hakkında bir bilgisi olan var mı?

Denediğim çözümler:
1. DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar manuel olarak kurdum.
2. RAM'leri yer değiştirip tekrar taktım.

RAM: Adata XPG Spectrix D50 16 GB(2x8) 3200 MHz DDR4 CL16
HDD: Seagate Barracuda 1TB 3.5 7200RPM
Ekran kartı: ASUS ROG Strix RX 580 8GB
Anakart: Gigabyte B450M S2H
İşlemci: Ryzen 5 1500X
ekran kartının ilk sahibimisiniz? yani sıfır mı satın almıştınız? bunu şu yüzden soruyorum kimisi ikinci el alıyor ve undervolt yapılmasına rağmen watmann hatası almaya devam ediyor. undervolt yapılmasına rağmen çözümlenemeyen watmann hatası genelde ikinci elde mining çıkması alınan kartlarda gördüm hep. alternatif olarak psu kaynaklıda olabilir psu marka modeliniz nedir?

zulumaster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
zulu master
mosfetlerden biri patlamıştır %90. Sadece mosfet ise basit ve ucuz bir tamir.

rynsz

80+ Bronze

relovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yunus Emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ekran kartının ilk sahibimisiniz? yani sıfır mı satın almıştınız? bunu şu yüzden soruyorum kimisi ikinci el alıyor ve undervolt yapılmasına rağmen watmann hatası almaya devam ediyor. undervolt yapılmasına rağmen çözümlenemeyen watmann hatası genelde ikinci elde mining çıkması alınan kartlarda gördüm hep. alternatif olarak psu kaynaklıda olabilir psu marka modeliniz nedir?
Evet ilk sahibiyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

mosfetlerden biri patlamıştır %90. Sadece mosfet ise basit ve ucuz bir tamir.
Ekran kartının içini açmaya pek yeltenemiyorum o konuda bir şey söyleyemiyeceğim.

zulumaster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
zulu master
6. his diyelim. Eğer ekranda artifact yoksa, ekranı kapatıp fanı fulluyorsa power stagelerden biri gitmiş olma ihtimali çok yüksek.

Evet ilk sahibiyim.

Ekran kartının içini açmaya pek yeltenemiyorum o konuda bir şey söyleyemiyeceğim.
siz tamir edemezsiniz, işini iyi bilen bir tamirciye götüreceksiniz.

Zeth

80+ Bronze
ilk ve son 2. el rx470 almıştım bir kaç sene evvel o zaman da hiç alakam yoktu dediğin gibi mining çıkması olduğunu çok sonradan anladım satan adam da tabi söylemedi bunların ben gelmişini geçmişini diyorum sadece.

relovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yunus Emre
6. his diyelim. Eğer ekranda artifact yoksa, ekranı kapatıp fanı fulluyorsa power stagelerden biri gitmiş olma ihtimali çok yüksek.

siz tamir edemezsiniz, işini iyi bilen bir tamirciye götüreceksiniz.
PSU'da bir sıkıntı olabilir mi peki?

relovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yunus Emre
psu marka model nedir?
Corsair 600w 80+ bronze. Hocam DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar kurdum en son sürümünü ve BIOS güncelledim. Furmark testinde direkt kapandı undervolt yapıp yanlışlıkla 1280x72 yapıp fullscreeni açmamıştım onda sıkıntı çıkmadı fakat undervolt dahi 1080p fullscreende direkt ekran kararıp fanlar fullendi.

psu marka model nedir?
Hiçbir türlü Furmark testini geçemedi cihaz. Sıcaklık 41 derecedeydi.

Son düzenleme:

zulumaster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
zulu master
Psuda sorun olma ihtimali minimal. Götür bir internet kafeye test et. Sorun yaşarsan seni aşar. Önce ramtest yapılmalı, sonrasında mosfetlere termal kameradan bakılmalı. Mosfetler ve ram sağlamsa işin zor.

Top Bottom