Neler Yeni

RX 7700XT ve Ryzen 5 5600 için monitör önerisi(Darboğaz)

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Alihan Emre
Selamlar arkadaşlar. Benim bir sorum olacaktı da şimdi benim sistemim daha çok yeni ama hiç istediğim performansı alamıyorum. Öncelikle sistemimi yazayım RX 7700XT 12 GB Ryzen 5 5600 işlemcim var ramlerim 16 GB(8+8) 3000 mhz fakat sistemimde inanılmaz bir darboğaz var ve ekran kartım sadece 82 watt çekiyor oyunlarda bunun sebebi acaba monitörümün 1080p 75 hz olmasından kaynaklı mıdır çünkü bazı kişiler 75 hertz monitör kullandığın için o güç tüketimi 80'e takılmıştır dediler rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Bir de güç kaynağım 500 watt ve şimdi 1080p 240 hz veya 2k 144 hz alsam bu darboğaz sorunu çözülüp ekran kartının güç tüketimi artar mı özeliikle AAA oyunlar için hangisini önerirsiniz örneğin Spiderman Remastered aynı zamanda cs2 valorant ve PUBG de oynuyorum. Bir de anakartım A320 olduğu için Ryzen 5 5600 core performance boost kapalı bir şekilde oynuyorum haliyle işlemcim 3.5 ghz seviyesinde dolaşıyor eğer işlemci freakansının da etkisi olacaksa B550 anakarta da geçmeyi düşünüyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
557
İsim
Yunus
PSu besleyemez bu sistemi 500W çok az. Ve monitör olarak da g3 öneririm.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Alihan Emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
PSu besleyemez bu sistemi 500W çok az. Ve monitör olarak da g3 öneririm.
PUBG vb e spor tarzı oyunları 1080p low ayarlarda oynuyorum ki olması gereken o bildiğim kadarıyla tabi ayarları lowa alınca güç tüketimi düşmesi normal ama ayarları yükselttiğimde watt tüketimi artıyor ama en fazla 200 watta kadar çıkıyor zaten neden psu sorun olsun onu anlayamadım. Bilmediğimden soruyorum da hocam kusura bakmayın. Şimdi işte bana dediler ki sizin sorununuz monitör hz sinden dolayı darboğaz yiyyorsunuz 1080p 75 hertz o kartı zorlamadığı için güç çekme ihtiyacı duymaz dediler doğru mu?

quietbebek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
741
İsim
Batuhan
bence biraz daha biriktirip ddr5 geçmen daha etkili olur anakart değişmektense diğer yandan 6800 zor besliyor 5600 sen sınırı geçmişsin zaten

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Alihan Emre
bence biraz daha biriktirip ddr5 geçmen daha etkili olur anakart değişmektense diğer yandan 6800 zor besliyor 5600 sen sınırı geçmişsin zaten
Şu anda maalesef ddr5 e geçemem hocam zaten RX 7700 XT yi 14000 e aldım daha önce de 4000 e falan Ryzen 5 5600 falan aldım param kalmadı haliyle en azından şimdilik kurtarması için B550 anakart alsam ve core performance boostu açıp 144 veya 240 hz monitör kullansam sistemin güç tüketimi iyi bir değere ulaşır mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
557
İsim
Yunus
PUBG vb e spor tarzı oyunları 1080p low ayarlarda oynuyorum ki olması gereken o bildiğim kadarıyla tabi ayarları lowa alınca güç tüketimi düşmesi normal ama ayarları yükselttiğimde watt tüketimi artıyor ama en fazla 200 watta kadar çıkıyor zaten neden psu sorun olsun onu anlayamadım. Bilmediğimden soruyorum da hocam kusura bakmayın. Şimdi işte bana dediler ki sizin sorununuz monitör hz sinden dolayı darboğaz yiyyorsunuz 1080p 75 hertz o kartı zorlamadığı için güç çekme ihtiyacı duymaz dediler doğru mu?
Monitör asla dar boğaz yaptırtmaz en fazla sen görüntüyü berbat görürsün o kadar. Fakat darboğaz oluyorsa sistem uyumlu değildir işlemci ekran kartının hızına erişemez gibi fakat ekran kartın güçlü o psu da 500W değeri var kısaca PSU dan oluşan bir etmen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Alihan Emre
Monitör asla dar boğaz yaptırtmaz en fazla sen görüntüyü berbat görürsün o kadar. Fakat darboğaz oluyorsa sistem uyumlu değildir işlemci ekran kartının hızına erişemez gibi fakat ekran kartın güçlü o psu da 500W değeri var kısaca PSU dan oluşan bir etmen.
Tamam teşekkür ederim ilgilendiğiniz için iyi akşamlar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,145
Üyeler
140,779
Son üye
betrayalll
Top Bottom