Neler Yeni

RX570 4GB Gaming X Isınma Sorunu

ImPencıl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Umut Zorlu
RX570 4GB Gaming X modeline sahibim. ARK gibi ekran kartını yoran oyunlarda sıcaklık 71-72 dereceyi geçmezken çok basit oyunlarda sıcaklık değeri yükseliyor (Fanlar 2200RPM'de döndüğüne rağmen). Hiçbir çözüm yolu bulamadım. Undervolt yapmak binevi çözüm oluyor. Fakat Birkaç derece indiriyor. Harddiskim yaklaşık 6-7 yıllık. Ondan kaynaklanma ihtimali var mı ? Tüm cevaplar için teşekkürler şimdiden.

Ekler

• Rocket FPS.png
    Rocket FPS.png
    3 MB · Hit: 61

GADDAR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Doğukan Demir
İlgilendiği Kategoriler
Overclock , 2. el sistem toplama , oyun , sağlık
ekran kartı yük altında 70-80 derece arasında çalışır bir sorun yok , termal macunu eskimiş olabilir ve fanlar toz toplamıştır , hard disk ile alakalı değil . yani sıcaklıkları normal ama termal macunu eskidiyse değiştirebilir ve fanların tozunu alabilirsiniz.

ImPencıl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Umut Zorlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ekran kartı yük altında 70-80 derece arasında çalışır bir sorun yok , termal macunu eskimiş olabilir ve fanlar toz toplamıştır , hard disk ile alakalı değil . yani sıcaklıkları normal ama termal macunu eskidiyse değiştirebilir ve fanların tozunu alabilirsiniz.
Hocam benim sorunum tam anlamıyla kartın ısınması da değil. Fanlar 2200 RPM gibi yüksek bir değerde çalışırken böyle basit bir oyunda nasıl bu derecelere ulaşabiliyor ?

GADDAR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Doğukan Demir
İlgilendiği Kategoriler
Overclock , 2. el sistem toplama , oyun , sağlık
Hocam benim sorunum tam anlamıyla kartın ısınması da değil. Fanlar 2200 RPM gibi yüksek bir değerde çalışırken böyle basit bir oyunda nasıl bu derecelere ulaşabiliyor ?
roket lig , rainbow six siege gibi yüksek grafikli ve kare hızına bağlı bir oyun , en yüksek grafiklerde ve max FPS verebilmek için kart kendini sonuna kadar zorlar , ARK açık dünya oyunu ve 60-70 FPS te kalır , ama roket ligde 100 FPS ve kare hızına bağlı olduğu için bu şekilde yani , roket ligde FPS sınırlarsan sıcaklık azalır .

Gta 5 , the witcher , ark , the forest , long dark ... vesaire oyunlarda 60 - 75 Fps alman yeter de artar , ama Valorant , pubg , roket lig , r6 ... gibi oyunlar kare hızına bağlıdır ve ne kadar yüksekse o kadar iyidir (monitörün de iyi olması gerek tabii ) , 75hz monitörde 150 fps almanın bir anlamı yok , kart gereksiz yere ısınır.

bilmem anlatabildim mi ?

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,732
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
V-SYNC Aç düzelir

ImPencıl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Umut Zorlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
roket lig , rainbow six siege gibi yüksek grafikli ve kare hızına bağlı bir oyun , en yüksek grafiklerde ve max FPS verebilmek için kart kendini sonuna kadar zorlar , ARK açık dünya oyunu ve 60-70 FPS te kalır , ama roket ligde 100 FPS ve kare hızına bağlı olduğu için bu şekilde yani , roket ligde FPS sınırlarsan sıcaklık azalır .

Gta 5 , the witcher , ark , the forest , long dark ... vesaire oyunlarda 60 - 75 Fps alman yeter de artar , ama Valorant , PUBG , roket lig , r6 ... gibi oyunlar kare hızına bağlıdır ve ne kadar yüksekse o kadar iyidir (monitörün de iyi olması gerek tabii ) , 75hz monitörde 150 fps almanın bir anlamı yok , kart gereksiz yere ısınır.

bilmem anlatabildim mi ?
Hocam öncelikle baya aydınlattınız. Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz FPS sınırını deneyeceğim. Fakat The Forest gibi oyunlarda 60 FPS alıyorum ve fazlasıyla ısınıyor. Sebebini anlamadım. Arkadaşlar içinin tozlanmasıyla vs. alakalıdır demişler. Haklılarda. Fakat benim anlatmak istediğimi siz net olarak anlamışsınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

V-SYNC Aç düzelir
Hocam sorun ciddi anlamda düzeldi. Çok teşekkür ettim yardımlarınız için.

Son düzenleme:

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,732
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
Hocam öncelikle baya aydınlattınız. Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz FPS sınırını deneyeceğim. Fakat The Forest gibi oyunlarda 60 FPS alıyorum ve fazlasıyla ısınıyor. Sebebini anlamadım. Arkadaşlar içinin tozlanmasıyla vs. alakalıdır demişler. Haklılarda. Fakat benim anlatmak istediğimi siz net olarak anlamışsınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sorun ciddi anlamda düzeldi. Çok teşekkür ettim yardımlarınız için.
Rica ederim iyi akşamlar

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
961,855
Üyeler
151,818
Son üye
waffen58
Top Bottom