Neler Yeni

RX6800 ve Ryzen 5 5600 neden fps değerleri bu kadar düşük?

hamzaersoy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
hamza ersoy
Windows da ssd'ye kurulu değil mi? Ddu ile kaldırıp tekrar kurmayı dene ekran kartı driverını.
evet windows da sata ssd'ye kurulu. deneyeceğim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senin o sistemde hangi ayar, ne olursa olsun o fpsler olmaması gerek.
Ne ayar yaparsan yap. Burda gariplik ayarlarında değil.

Olay xmp ve resizebar değil tamamen.
Eğer siz başka birşeyde değiştirdiyseniz oda gitsin. Tek değiştirdiğiniz şeyde XMP ve resizebar olsun diye dedim.
Ayrıca beta olamayan güncel bios olsun.
ben de tam olarak aynısını düşünüyorum. yani resize bar açmayla cpb açıp kapamayla benim böyle bir şeyi görememem lazım

bu işlemciyle insanlar burada yürürken 750-800fps alıyor

Talat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
261
İsim
Talat
Şimdi gördüm konuyu. R5 5600 ile rx6800 arasında darboğaz durumu olabilir.
%10 anca vardır bende R5 1600 7700xt 2 ay kadar ıdare ettım %40 dar bogaz varıdı ondan volarantda bile 400-500 fpslerı görüyordum ara ara anında 50 fps lere düşüyordum apex legend de felan 280 den asagı fps almıyordum ama işte işlemcı güçsüz kalıcan anında fps 50 lere dusuyordu senın mevzu başka dostum

erdo32

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Bekir erdinç akdut
ben neredeyse artık her ay ekran kartını kaldırıp yeniden yüklüyorum bir ümit bir değişiklik olur mu diye. fakat ddu ile deneyeyim bir de
Bİrde sadece volde mi yapıyor bu performans sıkıntısını diger oyunlarda denedin mi ? O oyunlar stabil bir performans veriyor mu veriyorsa. Sorun ya oyunda ya windows dosyalarındadır oyunu sıfırdan kurup deneyin olmuyorsa temiz bir windows kurulumu yapın. Benim de bu pc de değilde bundan öncekinde başıma gelmişti gta 5 20 fps veriyordu günlerce uğraştım. Çözüm format attım verim almaya başladım oyundan.

hamzaersoy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
hamza ersoy
Bİrde sadece volde mi yapıyor bu performans sıkıntısını diger oyunlarda denedin mi ? O oyunlar stabil bir performans veriyor mu veriyorsa. Sorun ya oyunda ya windows dosyalarındadır oyunu sıfırdan kurup deneyin olmuyorsa temiz bir windows kurulumu yapın. Benim de bu pc de değilde bundan öncekinde başıma gelmişti gta 5 20 fps veriyordu günlerce uğraştım. Çözüm format attım verim almaya başladım oyundan.
işlemci yüklü olan her oyunda bu sorun var. aktif olarak gta da oynuyorum rdr de oynuyorum. ikisi de yüksek ayarlarda youtubedaki değerlere çok yakın. yine daha düşük ama yani bu kadar gözle görülür bir fark yok. cs valo apex gibi oyunlarda youtubedaki değerlerin yarısı hep

Burak Aksoy

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
847
İsim
Burak
ekte gördüğünüz gibi oyun içi fps değerim(drop değil, sabit olarak 100-150fps), bios ayarlarım ve ekran kartı driver ayarlarım mevcut. xmp profili açık. denemediğim ayar değiştirmediğim unsur kalmadı ama hala fps değerleri inceleme videolarının yarısının yanına yaklaşamıyor. insanların aynı sistemle 450 500fps gezdiği yerde 144hz bir monitörde drop yemekten sıkıldım. var mı herhangi bir çaresi olan? ne diyorsanız deneyeyim birinden biri faydalı olsa yeter. freesync vb kapalı, özel çözünürlük kullanmıyorum. yani bu öyle basit bi ayarı kapalı/açık şekilde değiştirerek veya işlemcinin macununu falan yenileyerek düzeleceğini düşündüğüm bir şey değil. gerçekten bu kadar fark olmasını anormal buluyorum.
5600x ve 6800 combolu sistem kullanıyorum valoda maks ayar 1080p 400fps üzeri alıyorum yer yer 500e çıkıyor işlemci allcore 4.7 Ghz çalıştırıyorum

hamzaersoy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
hamza ersoy
%10 anca vardır bende R5 1600 7700xt 2 ay kadar ıdare ettım %40 dar bogaz varıdı ondan volarantda bile 400-500 fpslerı görüyordum ara ara anında 50 fps lere düşüyordum apex legend de felan 280 den asagı fps almıyordum ama işte işlemcı güçsüz kalıcan anında fps 50 lere dusuyordu senın mevzu başka dostum
evet. niyeyse kimse termal macun hakkında tavsiye vermedi. ben acaba onu mu yanlış sürdüm diye düşünüyordum. ama sanırım mevzu termal macundan öde

5600x ve 6800 combolu sistem kullanıyorum valoda maks ayar 1080p 400fps üzeri alıyorum yer yer 500e çıkıyor işlemci allcore 4.7 Ghz çalıştırıyorum
o zaman benim sorunum darboğaz da değil demek ki

Ceasar123

80+ Silver
ben de tam olarak aynısını düşünüyorum. yani resize bar açmayla cpb açıp kapamayla benim böyle bir şeyi görememem lazım

bu işlemciyle insanlar burada yürürken 750-800fps alıyor
Konudan bitık alakasız ancak;
Siz afterburnerde yanlış değerleri açmışsınız.
Sadece 1. ve 2. çekirdeğin değerlerini görüyorsunuz.
Tüm çekirdekleri açabilir yada sadece CPU açabilirsiniz, hepsinin genel ortalamasını gösteren.

hamzaersoy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
hamza ersoy
Resize bar açıksa kapat kapalıysa aç bide öyle dene.
kapalıydı 2 saat önce açtım. ben bir fark göremedim hatta aksine yediğim droplar 80 90fpse kadarken şu an drop olduğunda 50 60 oluyor

Konudan bitık alakasız ancak;
Siz afterburnerde yanlış değerleri açmışsınız.
Sadece 1. ve 2. çekirdeğin değerlerini görüyorsunuz.
Tüm çekirdekleri açabilir yada sadece CPU açabilirsiniz, hepsinin genel ortalamasını gösteren.
değerleri çok farklı gösterir mi? fark olacaksa deneyeyim.

Talat

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
261
İsim
Talat
evet. niyeyse kimse termal macun hakkında tavsiye vermedi. ben acaba onu mu yanlış sürdüm diye düşünüyordum. ama sanırım mevzu termal macundan öde
ondanda degıl termal macunu duzgun degılse işlemcın ısınır varmı sende öyle bişey şimdi ayarlara giriyorsun sistem-ekran- grafiklere giriyorsun orda oynadıgın oyunların hepsini yüksek performan yapıyorsun ama windowsun yüksek ayarlarını degıl ekran kartının kini yapıyorsun işlemcinide dengeli moda alıyorsun bak bakalım onlar ne durumda

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
kapalıydı 2 saat önce açtım. ben bir fark göremedim hatta aksine yediğim droplar 80 90fpse kadarken şu an drop olduğunda 50 60 oluyor

Driver yeni mi ? Eski driver kur.

Ceasar123

80+ Silver
Sadece tek bir çekirdeği açmaktansa genel ortalamayı açmak yada tüm çekirdekleri açmak daha doğru olur.

Mesela genel açmak için;
1720536695918.png

1720536707579.png

1720536717405.png

1720536728699.png

hamzaersoy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
hamza ersoy
Driver yeni mi ? Eski driver kur.
geçen aylarda eski sürümleri de denemiştim fakat fayda etmedi

ondanda degıl termal macunu duzgun degılse işlemcın ısınır varmı sende öyle bişey şimdi ayarlara giriyorsun sistem-ekran- grafiklere giriyorsun orda oynadıgın oyunların hepsini yüksek performan yapıyorsun ama windowsun yüksek ayarlarını degıl ekran kartının kini yapıyorsun işlemcinide dengeli moda alıyorsun bak bakalım onlar ne durumda
dediğin gibi yaptım. güç planını dengeye alıp grafik bölümünde de ne varsa yükseğe çektim. şimdi ekran kartını ddu ile kaldırıp tekrar kuracağım

Top Bottom