Neler Yeni

Ryzen 5 3600 Fazla Isınma Sorunu

Kürşat Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,514
İsim
Kürşat Arslan
İlgilendiği Kategoriler
İNDİRİM PAYLAŞIMLARI, MİNİNG, GAMİNG PC BİLEŞENLERİ
Öncelikle cbp disabled yapın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Normale dönecektir. Sonrasında isterseniz UV yaparsanız.

Biostan çıkarken save yapmayı unutmayın.

QuenTesa

80+
Forumda biri vardı R5 3600 4.4Ghz de Oc'lu Yük testinde 60 derecelerde filan tutuyordu oyunlarda 45 50 derece geziniyordu :)
Aha buldum :)

Erlik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Boris Manco
Hocam öncelikle selamlar. R5 3600 ve stok fan yan yana geldiklerinde 2 deli bir araya gelmemeliydik parçası aklıma gelmekte. AMD daha önceleri 100 derece bizim için olağan sıcaklık dese de buna güvenememiştim. Kasalarımız ve işlemcimiz aynı. Birkaç önerim olacak.

1) İşlemci soğutucunu değiştir bu konuda ucuz önerilerde bulunuyor ki "T6" buna örnek olabilir.T6 kullanıp benimle aynı sıcaklıkları alanlar var benimki sırf keyiften Fuma2. :D . Ben kasamı Gaming.Gen'den aldım ve ilk aldığım gün "ilk işim işlemci soğutucu almak" demiştim. Daha ilk gününde 90 dereceleri geçmişti. 2 ay kadar böyle kullandım. Daha sonra bu işi kökünden çözmek için Sycthe Fuma 2 soğutucu aldım (kesinlikle öneririm). Termal macununu değiştirdim. Yükte 70 derece max (çoğunlukla 60-70) boştayken 40-50 gidip geliyor şuan.
2) Kasanın ön yapısı ve konumu önemli. Fırsatın varsa masa altından çıkar. Yukarısı 140mm 2 fan alıyor ekleyebiliyorsan 2 fan ekle. Bunu kısa bir süre denedim 5 derece daha değişti. Biraz şov oldu ama insan mutlu oluyor. (Fanlar ses yaptığı için iade ettim şimdi yeni sessiz bişeyler alacağım.)
3) OC-UV gibi işlemler yapılıyor. Bunu denemedim açıkçası fakat çok güzel rehberler var. Yaptığını sonuçlarla paylaşanlar var onları incele ciddi değişiklikler gördüm. Performans da artıyor. Bu konuda biraz bilgin varsa eğlenceli iş.

Kyles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Caner
Ouuv hocam boşta 60-70 arası ne demek benim işlemci Valorantta 70'i geçmiyor. Bence stok fan tam oturmamış . Bir de mümkünse kasanı havasız yerden çıkar cidden fark ediyor 3-5 derece. Yer varsa masanın üstüne koyabilirsin veya hava alabileceği bir yere koyman daha iyi olur.
Bende de aynı islemci var id cooling se 224xt aldım aynı kasayı masa altında kullanıyorum boşta 40c oyunlarda 55-60c tam yükte 75c çalışıyor tavsiye ederim

Fradue

80+
Hocam öncelikle selamlar. R5 3600 ve stok fan yan yana geldiklerinde 2 deli bir araya gelmemeliydik parçası aklıma gelmekte. AMD daha önceleri 100 derece bizim için olağan sıcaklık dese de buna güvenememiştim. Kasalarımız ve işlemcimiz aynı. Birkaç önerim olacak.

1) İşlemci soğutucunu değiştir bu konuda ucuz önerilerde bulunuyor ki "T6" buna örnek olabilir.T6 kullanıp benimle aynı sıcaklıkları alanlar var benimki sırf keyiften Fuma2. :D . Ben kasamı Gaming.Gen'den aldım ve ilk aldığım gün "ilk işim işlemci soğutucu almak" demiştim. Daha ilk gününde 90 dereceleri geçmişti. 2 ay kadar böyle kullandım. Daha sonra bu işi kökünden çözmek için Sycthe Fuma 2 soğutucu aldım (kesinlikle öneririm). Termal macununu değiştirdim. Yükte 70 derece max (çoğunlukla 60-70) boştayken 40-50 gidip geliyor şuan.
2) Kasanın ön yapısı ve konumu önemli. Fırsatın varsa masa altından çıkar. Yukarısı 140mm 2 fan alıyor ekleyebiliyorsan 2 fan ekle. Bunu kısa bir süre denedim 5 derece daha değişti. Biraz şov oldu ama insan mutlu oluyor. (Fanlar ses yaptığı için iade ettim şimdi yeni sessiz bişeyler alacağım.)
3) OC-UV gibi işlemler yapılıyor. Bunu denemedim açıkçası fakat çok güzel rehberler var. Yaptığını sonuçlarla paylaşanlar var onları incele ciddi değişiklikler gördüm. Performans da artıyor. Bu konuda biraz bilgin varsa eğlenceli iş.
Tavsiyelerin için çok teşekkürler. Öncelikle kasamın yerini değiştirmem mümkün değil gibi bişey çünkü başka koyacak yerim yok.Arkası da duvara dayalı. İşlemci soğutucu almayı kesinlikle düşünüyorum. Termal macun değiştirmek benim için zor. Bilgisayarcıların eline vermekten de korkuyorum. OC-UV baya araştırıp yapmayı düşünüyorum ancak zora benziyor inşallah denerken işlemciye zarar vermem. :)

haro44

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Harun-Akçay
4.150 ghz de 1175v da kullanıyorum yük altında maks 70 derece, boşta 40 50 derece.
Undervoltaj yapmalısınız ben öyle yaparak bu değerlerde kullanıyorum.
bu videoyu izleyerek rahatllıkla yapabilirsin hem kendisi işlemcine göre en iyi değerleri buluyor ve bulduğu değerleri ayriyeten test edip ince ayarları yaptırabiliyorsun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Bilgehan Kartal
Merhaba. Bende 3600x var 4.4GHz de 1.275w da stabil ve serin kullanabiliyorum. Siz de en azından 4.2GHz 1.275 deneyebilirsiniz. Sıkıntı yoksa 1.25 de deneyebilirsiniz.

YUSUFlose

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
88
İsim
Yusuf çelik
Instagram
https://www.instagram.com/yusuflose/?hl=tr
Steam
YUSUFlose
Facebook
YUSUFlosee
Boşta bile 70-60 arası geziyor. Sistem ilk çıktığında almıştım ve hiç temizlemedim. Nasıl temizleyeceğim hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum.

Tam olarak nerden yapıldığını biraz daha açıklayabilir misin ?
bende dee 3600 var 50 , maks 55 derecede çalışıyor . 4.2 ghz oc yapılmış haliyle

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,585
İsim
Oğuzhan Şahin
Güzel bi termal macun alıyorsun. 100TLye MX4 alabilirsin.
Kasana göre de T6 Ultra alıyorsun problemin kalmıyor kesin çözüm. İstiyorsan uv de yap o işlemci buz olur

Erlik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Boris Manco
Tavsiyelerin için çok teşekkürler. Öncelikle kasamın yerini değiştirmem mümkün değil gibi bişey çünkü başka koyacak yerim yok.Arkası da duvara dayalı. İşlemci soğutucu almayı kesinlikle düşünüyorum. Termal macun değiştirmek benim için zor. Bilgisayarcıların eline vermekten de korkuyorum. OC-UV baya araştırıp yapmayı düşünüyorum ancak zora benziyor inşallah denerken işlemciye zarar vermem. :)
Önceki cevaplarda bu konuda bilgili birkaç arkadaşın güzel cevapları var UV için kontrollü hareket eder ve bilgisizce rastgele hareket etmezsen sorun yaşatacak şeyler değiller. Kasayı alttan çıkaramıyorsan bile önerim arkasına biraz pay vermen olacaktır. Egzoz fanı her ne kadar tek başına müthiş etkilemese de tek başına yük sırtlanıyor ona yardımcı olmak lazım. :)

Fradue

80+
1653048414110.png

Boştayken HWinfo değerlerim böyle. Birazdan attığınız videodan yararlanarak voltaj düşürmeyi deneyeceğim. Teşekkürler cevaplarınız için.

Manuel olarak yapmaktan tırstığım için CTR programıyla uv yapmayı düşünüyorum. Sizce yararlı olur mu ?

Son düzenleme:

Fradue

80+
silindi

Son düzenleme:

Kürşat Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,514
İsim
Kürşat Arslan
İlgilendiği Kategoriler
İNDİRİM PAYLAŞIMLARI, MİNİNG, GAMİNG PC BİLEŞENLERİ
Az önce egzoz fanımın çalışmadığını fark ettim. Sebebi ne olabilir ? Kablosu felan mı çıktı acaba
Bu sorunun cevabıni siz verebilirsiniz.

Bozulma ihtimali düşük.

Top Bottom