Neler Yeni

İnceleme Ryzen 5 3600 ve RX 5600XT Mining Performansı

Lisa Su

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
546
İsim
Can Uzay
Kripto paraların tekrar gündeme gelmesi ve değer artışı ile birlikte yatırım yapmadan, yalnızca elimizdeki bilgisayarla mining yapabilir miyiz sorusuna cevap aradım.

Günümüzde ekran kartları ile hala ETH mining yapılıyor ve yeterli seviyede yatırım yapılırsa hala bir kazanç getiriyor. Ancak bunu pasif gelir olarak düşünüp yatırımı yaptıktan sonra yatarak para kazanacağını bekleyenler yanılgıya düşüyor ve zarar etmeye başladığından mining riglerini elden çıkarıyor. Bunun yanında işlemci ile mining de yapılıyor ancak GPU mining kadar yaygın değil ve bir anakarta genelde sadece bir işlemci takılabildiğinden yatırım maliyeti yüksek oluyor.

Ben de dahil olmak üzere bazı arkadaşlarda gayet performanslı bilgisayarlar var. Kendi bilgisayarımdan yola çıkarsak Ryzen 5 3600 işlemci ve RX 5600XT ile 1080p oyun performansından son derece memnunum. Bunun yanında yatarken, bilgisayarla oyun oynamadığım zamanlarda mining yaparak gelir elde edebilir miyim diye düşündüm. Ve sonuç evet. Beklendiği kadar getirisi yüksek olmasa da yine de en azından aylık elektrik ve internet masrafını mining ile karşılayabileceğimizi gördüm.

Öncelikle hem GPU hem CPU mining yapmaya başladım. GPU ile Ethereum CPU ile Monero kazıyorum. Peki getirisi nedir?

RX5600 XT şuan Ethereum kazımında ortalama 38 Mh/s hashrate veriyor, Ryzen 3600 ise ortalama 5800 H/s veriyor ancak 7000 üzeri almak da overclock ile mümkün. Ben soğutmamın çok iyi olmadığını ve işlemciyi fazla yormak istemediğim için günlük kullanım değerim neyse onunla mining yapıyorum.

Peki bu hashrateler ne ifade ediyor?
RX5600 XT 38 MH/s ile günlük ortalama 0.002 ETH kazıyorum. Bu şuanki kurla 0.8 USD = 6.82 TRY denk geliyor.
Ryzen 3600 5800H/s ile günlük ortalama 0.004 XMR. Bu şuanki kurla 0.4 USD = 3.41 TRY denk geliyor.
Toplamda ise günlük 1.2 USD yani aşağı yukarı 10 TL'ye denk geliyor.

Bu paraları hemen çekmek yerine biriktirip kripto yatırımlarında kullanmayı düşünüyorum. Sizin bu konuda düşünceleriniz nedir?

FightForHonor

80+ Platinum
En İyi Cevap
33
Kripto paraların tekrar gündeme gelmesi ve değer artışı ile birlikte yatırım yapmadan, yalnızca elimizdeki bilgisayarla mining yapabilir miyiz sorusuna cevap aradım.

Günümüzde ekran kartları ile hala ETH mining yapılıyor ve yeterli seviyede yatırım yapılırsa hala bir kazanç getiriyor. Ancak bunu pasif gelir olarak düşünüp yatırımı yaptıktan sonra yatarak para kazanacağını bekleyenler yanılgıya düşüyor ve zarar etmeye başladığından mining riglerini elden çıkarıyor. Bunun yanında işlemci ile mining de yapılıyor ancak GPU mining kadar yaygın değil ve bir anakarta genelde sadece bir işlemci takılabildiğinden yatırım maliyeti yüksek oluyor.

Ben de dahil olmak üzere bazı arkadaşlarda gayet performanslı bilgisayarlar var. Kendi bilgisayarımdan yola çıkarsak Ryzen 5 3600 işlemci ve RX 5600XT ile 1080p oyun performansından son derece memnunum. Bunun yanında yatarken, bilgisayarla oyun oynamadığım zamanlarda mining yaparak gelir elde edebilir miyim diye düşündüm. Ve sonuç evet. Beklendiği kadar getirisi yüksek olmasa da yine de en azından aylık elektrik ve internet masrafını mining ile karşılayabileceğimizi gördüm.

Öncelikle hem GPU hem CPU mining yapmaya başladım. GPU ile Ethereum CPU ile Monero kazıyorum. Peki getirisi nedir?

RX5600 XT şuan Ethereum kazımında ortalama 38 Mh/s hashrate veriyor, Ryzen 3600 ise ortalama 5800 H/s veriyor ancak 7000 üzeri almak da overclock ile mümkün. Ben soğutmamın çok iyi olmadığını ve işlemciyi fazla yormak istemediğim için günlük kullanım değerim neyse onunla mining yapıyorum.

RX5600 XT 38 MH/s ile günlük ortalama 0.002 ETH kazıyorum. Bu şuanki kurla 0.8 USD = 6.82 TRY denk geliyor.
Ryzen 3600 5800H/s ile günlük ortalama 0.004 XMR. Bu şuanki kurla 0.4 USD = 3.41 TRY denk geliyor.

Bu paraları hemen çekmek yerine biriktirip kripto yatırımlarında kullanmayı düşünüyorum. Sizin bu konuda düşünceleriniz nedir?
aylık 300 tl için değmez

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
530
İsim
Furkan Enes Kaplan
bencede değmez elektrik faturasını ödersin gelen parayla

Muri

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,539
İsim
Murat Aslan Kaşko
ekran kartını yormak ve zaten elektrik faturanın falan aşağı yukarı çok da bi kazanc olmayacağı için bence değmez. tek sistem için konuşuyorum.

Lisa Su

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
546
İsim
Can Uzay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Muri

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,539
İsim
Murat Aslan Kaşko
Kişiye göre değişir bu düşünce, en azından sıfır yatırımla aylık 300 TL de olsa internet faturasını, elektrik faturasını çıkarmak katkı sağlar bu ekonomide. Ayrıca dolar artışı, kripto paraların artışı gibi durumlardan da direkt etkileniyor.
kesinlikle katılıyorum.tek ekran kartıyla yapmazdım ben şahsen.

Hsyncolk

80+

konu dışı bir soru. aşağı yukarı aynı sisteme sahibiz. işlemciyi hangi ayarlarda kullanıyorsun? ben default ta kullanıyorum. amd ryzen masterda sıcaklığa baktığımda boşta iken stok soğutucuyla 61-62 derecelerde geziyor. Ama eğer bu halde iken görev yöneticisini açıp performansta kontrol edeyim dersem sıcaklık birden 42-44 derecelere düşüyor. Sebebini anlayamadım bi türlü.

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Mining devri biteli çok oldu. Herkes sattı bile ekran kartını. Sadece Amerika'da elektriğin çok ucuz olduğu yerlerde yapılıyor artık.

Lisa Su

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
546
İsim
Can Uzay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
konu dışı bir soru. aşağı yukarı aynı sisteme sahibiz. işlemciyi hangi ayarlarda kullanıyorsun? ben default ta kullanıyorum. amd ryzen masterda sıcaklığa baktığımda boşta iken stok soğutucuyla 61-62 derecelerde geziyor. Ama eğer bu halde iken görev yöneticisini açıp performansta kontrol edeyim dersem sıcaklık birden 42-44 derecelere düşüyor. Sebebini anlayamadım bi türlü.
Kullandığım Overclock ayarları
SoC Voltage Auto'dan - 1.1v
Core Voltage 1.4v'dan - 1.2v
Boşta 4.2 Ghz 35 Derece civarı
Yükte 4.2 Ghz 53 Derece civarı (Yükte SoC 1.1 yapmadan önce 4.4 oluyordu ama gerek yok 4.2 de fazlasıyla yeterli)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mining devri biteli çok oldu. Herkes sattı bile ekran kartını. Sadece Amerika'da elektriğin çok ucuz olduğu yerlerde yapılıyor artık.
Şuanki dolar fiyatı ve kripto paraların fiyatına bakıp hesap yapınca mining devrinin tekrar başladığını görüyoruz.
Bitcoin mining devri biteli çok oldu orası ayrı. Şuan Eth mining gerçekten tekrar karlı olmaya başladı.

Ayrıca bahsettiğim günlük kullandığımız bilgisayarlarla yapabileceğimiz ve herhangi bir yatırım maliyeti, ekran kartı, işlemci romlama gibi ayarlara gerek kalmadan yapabileceğimiz bir mining.

JonathanH

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Canbey FINDIK
Dostum dusuk hashrate aliyorsun ve fazla voltaj harciyorsun. Rx 5600xt stock ayarlarda kullaniyorsun sanirim cunku 40mh/s alabilecegini dusunuyorum. Ryzen 3600 ile daha dusuk voltajla alabilirsin. Ryzen 3600 ile [email protected] ile 6400-6600 arasi aliyorum (prizden 45watt cekmis oluyor). TDP ve overclock ayarlarini gozden gecirmeni tavsiye ediyorum. Son gunlerde pool'lardaki zorluk seviyesi asiri artti, kar marji azaldi fakat sistemi olan arkadaslar deneyin hic yoktan iyidir

Lisa Su

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
546
İsim
Can Uzay

Keşke başlasaydım diyenler burada mı :D

thErenSK

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Keşke başlasaydım diyenler burada mı :D
hahah bende imzamdaki sistemle acaba denesem mi diye düşünüyorum ama kartıma kıymak istemiyorum giderse yerine yenisi gelemez :D

Top Bottom