Neler Yeni

RYZEN 5 5500 OC YAPILIRMI

AhmetCan0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ahmet can ünlü
Arkadaşlar merhaba işlemcime ufaktan da olsa biraz oc yapmak istiyorum
İşlemcim RYZEN 5 5500
Anakartım b450m ıı
İşlemci soğutucum ID-COOLING SE-214-XT
Ekran kartım xfx 6650xt
Sizce OC yapmalımıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
yapılır

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,357
İsim
Olcay akbulut
bende de aynı işlemci var konu takip, bende stoxk soğutucu var ama ben çok yapamam heralde

AhmetCan0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ahmet can ünlü
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bende de aynı işlemci var konu takip, bende stoxk soğutucu var ama ben çok yapamam heralde
Bekliyorum bende bilen birilerinden bakalım ama stok soğutucu ile çok yapamazsın sanırsam tabi bilen biri daha iyi anlar

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
r5 5500 monolitik bir işlemci bu yüzden sürpriz şekilde overclock potansiyeli yüksek çiplere sahip olabilirsiniz.

öncelikle soğutucunuzun kaldırabileceği maksimum voltajı görmek lazım. işlemcinin tdpsi düşük olduğu için harici bir kule tipi soğutucu 1.3v rahat kaldırır diye tahmin ediyorum.

ilk iş olarak cpu voltajı override seçip 1.3v yapıp windowsa dönün,
prime95 small fft testini çalıştırın hwinfo ile dereceleri izleyin.
işlemci 95-100 derecelere varıyorsa 1.3v fazla geldi demektir, 1.275v-1.28v düşürüp tekrar dene. işlemci small fft testinde 85-90 derecelerde gezineceği aralığı bulacaksınız.

ideal voltajı bulduktan sonra bence mantıklı olan, işlemcinin tek çekirdek için kısa süreliğine uygulamak için belirlediği boost hızını sürekli all core çalıştırmayı denemek. r5 5500 için bu hız 4.2ghz, yine small fft testine girip en azından 5 dakika boyunca çalıştırıp crash yemediğine emin olacaksınız.
bunu kaldırırsa 4.3 ghz, onu da kaldırırsa 4.4ghz şeklinde ilerleyerek işlemcinin tıkanacağı noktaya kadar gideceksiniz.
diyelim ki işlemci 4.5ghz all core 1.275v sorunsuz çalıştı, kendimizi biraz daha safe bir noktaya alıp oyun sırasında crash yeyip kafayı yememek için en sınırda değil, belirlediğimiz bu overclock ayarının bir tık altına alacağız. yani ya 4.4ghz 1.275v ya da 4.5ghz 1.3v (ya hızı düşür ya voltajı birazcık arttır)

Top Bottom