Neler Yeni

Çözüldü✓ Ryzen 5 5600 Isınma Sorunu

Kiwiili

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Aral Yazarcik
İşlemci sıcaklığına baktığımda (Fan standart hızda çalışırken) Armoury Crate 50C-60C Ryzen Master uygulaması ise 45C-55C arası bir sıcaklık gösteriyor ve bu durum havalar ısındığından beri böyle (stok fan kullanıyorum). Başlarda yaz geldi normaldir diye düşünüyordum ama yine de sormak istedim. Ayrıca işlemci sıcaklığı ile doğrudan bir ilgisi var mı bilmiyorum ama son zamanlarda bir süre oyun oynadıktan sonra bilgisayarı kapatmaya çalıştığımda cihaz "Kapatılıyor" ekranında kalıyor ve dakikalarca beklememe rağmen değişen bir şey değişmiyor. Birkaç hafta önce bu sorun başlamamışken bilgisayarı kapatmaya çalıştığımda "explorer.exe" uygulama hatası almıştım ama tamama bastığımda bilgisayar sorunsuz bir şekilde kapanmıştı. Yine sorun ile doğrudan bir ilişkisi var mı bilmiyorum. Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkürler eğer aklınıza bir şey geliyorsa yardımcı olursanız sevinirim.

ThEagles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
325
İsim
Berk
5600 kullanıyorum bende hava soğutma var. Isınan bir işlemci.

BigBagMan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan YAĞMUR
İşlemci sıcaklığına baktığımda (Fan standart hızda çalışırken) Armoury Crate 50C-60C Ryzen Master uygulaması ise 45C-55C arası bir sıcaklık gösteriyor ve bu durum havalar ısındığından beri böyle (stok fan kullanıyorum). Başlarda yaz geldi normaldir diye düşünüyordum ama yine de sormak istedim. Ayrıca işlemci sıcaklığı ile doğrudan bir ilgisi var mı bilmiyorum ama son zamanlarda bir süre oyun oynadıktan sonra bilgisayarı kapatmaya çalıştığımda cihaz "Kapatılıyor" ekranında kalıyor ve dakikalarca beklememe rağmen değişen bir şey değişmiyor. Birkaç hafta önce bu sorun başlamamışken bilgisayarı kapatmaya çalıştığımda "explorer.exe" uygulama hatası almıştım ama tamama bastığımda bilgisayar sorunsuz bir şekilde kapanmıştı. Yine sorun ile doğrudan bir ilişkisi var mı bilmiyorum. Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkürler eğer aklınıza bir şey geliyorsa yardımcı olursanız sevinirim.
kasa tipi ve kasanın içinin ısı aktarımı nasıldır (pc ilk başda kapatmamasının sebeplerinden biri kendini korumaya alma belirli bi sıcaklık altına aldıgında kapatmasıdır kasa tipini de ve soğutma şeklinide fotoğraf veya anlatımla anlatırsanız daha iyi yardımcı olunur kolay gelsin.

Kıvanç🖱️

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,692
İsim
Kıvanç
İlgilendiği Kategoriler
Donanım, Çevre Birimleri, Sistem Toplama, İndirimler
Dostum sana kim 50-60 derecenin yüksek olduğunu söyledi??
5600 kullanıyorum bende hava soğutma var. Isınan bir işlemci.
5600 ısınan bir işlemci de değil. Orta halli bir hava soğutma hayli hayli yeter soğutmak için

ThE LoSt

80+ Gold
Değerlerin bu yaz sıcaklıklarına göre gayet normal hatta iyi bile diyebiliriz bütçe varsa kule tipi bir soğutucu ile değerleri 15-20 derece aşağı çekebilirsiniz.

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
5600g kullanıcısı biri olarak orta halli soğutucu aldık. şu günlerde kaç derecede geziyor bakmadım. Ayrıca Otomatik O.c açık 4.4 ghz e kadar çıkmaya çalışıyor Stock soğutucu ile ısınan işlemci . Stock soğutucu varken Oto o.c kapatmak zorunda kaldım. 3.9 ghz i geçmiyor bu durumda ve ısınmıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kapanmama sorunu windows ile alakalı. Bazen bendw yaşıyorum.

Kiwiili

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Aral Yazarcik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum sana kim 50-60 derecenin yüksek olduğunu söyledi??

5600 ısınan bir işlemci de değil. Orta halli bir hava soğutma hayli hayli yeter soğutmak için
Bu değerler bilgisayar boşta çalışıyorken ki değerler. İnsanlar ağır yük altında 60c göreceğini söylüyorlardı genelde. Boştayken bu değerlere ulaşması ve farklı uygulamaların farklı değerler göstermesi gerdi beni biraz. Cevabın için teşekkür ederim <3
Mesaj otomatik birleştirildi:

Değerlerin bu yaz sıcaklıklarına göre gayet normal hatta iyi bile diyebiliriz bütçe varsa kule tipi bir soğutucu ile değerleri 15-20 derece aşağı çekebilirsiniz.
Sistem boştayken 50 dereceleri göstermesi biraz garip gelmişti sadece. Cevap verdiğin için teşekkür ederim

byhorozkentli

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,501
İsim
Deniz Bey
Stok soğutucu da olsa boşta 60 olurmu bilemedim ,soğutucu montajını kendiniz mi yaptınız, birde kasanız nedir

Kiwiili

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Aral Yazarcik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
kasa tipi ve kasanın içinin ısı aktarımı nasıldır (pc ilk başda kapatmamasının sebeplerinden biri kendini korumaya alma belirli bi sıcaklık altına aldıgında kapatmasıdır kasa tipini de ve soğutma şeklinide fotoğraf veya anlatımla anlatırsanız daha iyi yardımcı olunur kolay gelsin.

XPG Valor Air Rainbow RGB Siyah Mid Tower​

Hazır sistem olarak aldık. Ön tarafta hava akışı içeriye doğru olan 3, arka tarafta hava akışı dışarıya doğru olan 1 fan bulunmakta. Cevabın için teşekkür ederim.

Top Bottom