Neler Yeni

Ryzen 5 5600 işlemci ve ıd cooling SE-224 XTS ısınma sorunu

tlgnnkk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Tolga
Merhaba Ryzen 5 5600 işlemci ile ID-Cooling SE-224 XTS kule tipi fan termal macunu yenileyerek taktım. Kasam Zalman N5 MF model önde 3x120 fan arkada yine bir adet 120 mm egzoz fanı var. Üst tarafta 3 adet fan takacağım yer de var. İşlemci 70 derecelerde sabit ekran kartı da 55-60 arası geziyor. Ama anakartın takılı olduğu yerin arkasındaki kapak ısınmaya başladı. Sıcak havayı mı tahliye etmiyor. Üst tarafa 3 tane fan taksam sorun çözülür mü?

Godric1461

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
Godric
İşlemci 70 çok fazla.Perfan 120-h ile ben 60°C'yi geçemedim henüz.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,131
İsim
Hacı
Merhaba Ryzen 5 5600 işlemci ile ID-Cooling SE-224 XTS kule tipi fan termal macunu yenileyerek taktım. Kasam Zalman N5 MF model önde 3x120 fan arkada yine bir adet 120 mm egzoz fanı var. Üst tarafta 3 adet fan takacağım yer de var. İşlemci 70 derecelerde sabit ekran kartı da 55-60 arası geziyor. Ama anakartın takılı olduğu yerin arkasındaki kapak ısınmaya başladı. Sıcak havayı mı tahliye etmiyor. Üst tarafa 3 tane fan taksam sorun çözülür mü?
Soğutucu montajı veya kasa fanlarının montajında bir sorun olmalı bu değerler çok fazla.
Soğutucu koruma jelatinini çıkardınız mı? İşlemciye temas eden yerindeki.

tlgnnkk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Tolga
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemci 70 çok fazla.Perfan 120-h ile ben 60°C'yi geçemedim henüz.
Soğutucu montajı veya kasa fanlarının montajında bir sorun olmalı bu değerler çok fazla.
Soğutucu koruma jelatinini çıkardınız mı? İşlemciye temas eden yerindeki.
Çıkarttım. 70de sabit değil. 60-70 arası oynuyor. Full grafik ayarlarda warzone oynarken 5 saatin sonunda ki en yüksek değer. Kasanın içi biraz ısındı. 70 derece de toplam 5 dk felan kalmıştır. Genelde 65 de çalışmış raporu okuduğumda o şekilde çıkıyor. Ama kasa içinde çok fazla sıcak hava var tek egzoz fanı yetmiyor gibi bu bir sebep olabilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

70 derece normal bir sıcaklık.
Hayır boşta değil warzone oynarken full ayarlarda en üste çıktığı nokta. Genelde 60-70 arası dolanıyor. 5 saatlik sürenin içinde. Ortalama da 65 felan kalıyor.

Godric1461

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
Godric
Çıkarttım. 70de sabit değil. 60-70 arası oynuyor. Full grafik ayarlarda warzone oynarken 5 saatin sonunda ki en yüksek değer. Kasanın içi biraz ısındı. 70 derece de toplam 5 dk felan kalmıştır. Genelde 65 de çalışmış raporu okuduğumda o şekilde çıkıyor. Ama kasa içinde çok fazla sıcak hava var tek egzoz fanı yetmiyor gibi bu bir sebep olabilir mi?

Hayır boşta değil warzone oynarken full ayarlarda en üste çıktığı nokta. Genelde 60-70 arası dolanıyor. 5 saatlik sürenin içinde. Ortalama da 65 felan kalıyor.
Üst tarafa egzoz fan takarak deneyebilirsiniz o zaman.Arctic gibi sessiz kaliteli fanlar olsun ama.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Boşta 70 derece görüyorsan montaj kısmında bir hata yapmışsındır

tlgnnkk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Tolga
Üst tarafa egzoz fan takarak deneyebilirsiniz o zaman.Arctic gibi sessiz kaliteli fanlar olsun ama.
Artic aerocool felan almayı düşünüyorum. İşlemciyi sabitledim 65 civarına ama kasanın sağ tarafı ısınıyor. Bu içeride sıcak havanın çok kaldığı anlamına geliyor sanırım. Egzoz yetmiyor diyebilir miyiz?

Boşta 70 derece görüyorsan montaj kısmında bir hata yapmışsındır
Boşta değil yukarıda belirttim. Warzone 5 saatin sonunda en üst nokta sistemin ölçtüğü ortalama 65 derece

85 dereceye kadar normaldir, sorunsuz çalışır. Kasa sıcak diyorsan yan kapaklarını açık bırakabilirsin. Sıcak hava oradan dışarı atılır.
Üstte 3*120 mm fan için yer var alıp taksam etki eder mi?

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Artic aerocool felan almayı düşünüyorum. İşlemciyi sabitledim 65 civarına ama kasanın sağ tarafı ısınıyor. Bu içeride sıcak havanın çok kaldığı anlamına geliyor sanırım. Egzoz yetmiyor diyebilir miyiz?

Boşta değil yukarıda belirttim. Warzone 5 saatin sonunda en üst nokta sistemin ölçtüğü ortalama 65 derece

O zaman o sıcaklık gayet normal

Godric1461

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
Godric

Sağ tarafta anakart var.İşlemci sıcaklığı yansıyodur doğal olarak.

tlgnnkk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Tolga
O zaman o sıcaklık gayet normal
Tamam en yüksek 70 görmüş inmiş ortalama 65 yaptı. Soğutucu işe yaradı ama kasanın açmadığım sol kapağı ısındı. Egzoz fanı taksam üç adet düzelir mi soru bu aslında. 😃

Sağ tarafta anakart var.İşlemci sıcaklığı yansıyodur doğal olarak.
Ryzen 3 3200g de olmuyordu. Kasa büyük ihtimalle sıcak havayı dışarı atıyordu. Ama kule tipi soğutucu sürekli içeride sıcak hava çeviriyor diyebilir miyiz?

Top Bottom