Neler Yeni

Ryzen 5 5600 + Sycthe Ninja 5 Soğutma Problemi

Okanesma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Okan Özcan
Arkadaşlar herkese iyi forumlar. Bende Ryzen 5 5600 işlemci + Sycthe Ninja 5 CPU Soğutma mevcut. OverClock yapan birisiyim ve yaklaşık 1 senedir OC ile 4.6Ghz - 1.2V değerlerinde stabil şekilde işlemcimi kullanıyordum. Geçen günlerde BIOS güncellemesi gelmişti, yaptım ve yine değerleri aynı şekilde ayarladım. Yaklaşık olarak 1 senedir termal macun yenilemesi yapmıyordum. Ben de bir temizlik yapayım ve tekrar stabil bir OC için kolları sıvayayım istedim. Ancak bazı belli başlı sorunlarla karşılaşmaktayım. Öncelikle Ninja 5 CPU soğutucuyla Ryzen 5 5600 işlemcimi SOĞUTAMIYORUM.
1701339068961.png

Cinebench R23 testinde stabil olarak 10-12 dakika arasında 77.8 derecelerde gezdi.
AMA Prime 95 testine geçtiğimizde ilk 5 dakika 79-80 derecelerde olan işlemci bir anda 90 dereceye fırladı. 80-82-83-84 diye 10 saniye içinde 90 dereceyi gördüm ve testi durdurdum. Çünkü 95 dereceye gelince otomatik olarak işlemci çok ısındı diyip sistem kendini korumak için kapatıyor.
Termal macunu taze değiştirdim. Thermal Grizzly Kryonaut kullandım ve macunu X şeklinde sıkıp montajı sağladım. Ürün orijinal.

Öncelikle sorularıma geçerken birinci sıraya koymak istediğim soru;
1) 4.5 GHZ 1.175V değerlerinde bu sıcaklıklar normal mi?
2) 4.6 GHZ 1.2V değerlerinde CR23 testleriyle stabil olup olmadığını kontrol ettiğim sistemimi 1 senedir yanlış şekilde mi kullanıyordum?
3) 4.6 GHZ 1.2V değerlerinde Prime 95 testi yaptığımda da işlemci çok ısınıp kapandı.
4) Kasam ThermalTake Core V71 devasa bir kasa. Acaba hava sirkülasyonu yetersiz mi geliyor? Fan eklemesi yapmalı mıyım? (Kasanın önünde 2 adet 200mm fan bulunmakta ve arkasında da 140mm egzoz fan bulunmakta. Normalde yukarıda da fan olması gerekiyor ancak maalesef yok.)
5) Sorun kasa içi havalandırma ile alakalıysa 80 dereceden 90 derecelere fırlamasını bu şekilde mi değerlendirmeliyiz?
6) 4.6 GHZ 1.2V değerinde CR23 Multi skorum 11.350 ile başlayıp 10 dakikanın sonunda 10.780 olmuştu / 4.5GHZ 1.175V ile şu anda yaptığım testte 11.222 Skor aldım ve skorlar 10 dakika boyunca hep yakın değerlerdi.(11.200 - 11240 civarında gezdi) Daha performanslı çalışması için 4.6GHZ de mi, yoksa 4.5GHZ de mi çalıştırmalıyım?
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum gerçekten aşırı derecede canımı sıkan bir durum oldu. Hem performans kaybı hem de aşırı derecede sıcak bir işlemciyle karşılaşınca başımdan kaynar sular döküldü resmen...
Mesaj otomatik birleştirildi:

@HacıSOFU Reis bu konunun bilgili abisiymişsin o yüzden etiket attım. Yardımın dokunur mu acaba? :D

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,372
İsim
Hacı
Termal macunu yenile.

Instagram: haci_sofu yaz bakalım sorunu neymiş beyfendinin :)

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
Normalde 1.2v 4.6ghz cinebench sıcaklığınız neydi? Çünkü bende de benzer soğutucu olan scythe mugen 5 var macun değişmem gerekmesine rağmen +200 pbo -10 curve de ortalama 69 derecelerde r23te.. Macun değişince 2-3 derece daha oynayacaktır tahminimce. Bu arada 5000 serisinde manuel voltaj çok saçma bence sizde pbo2 kullanın. Son olarak p95in bir sürü testi var hangisine girdiniz?

Okanesma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Okan Özcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Normalde 1.2v 4.6ghz cinebench sıcaklığınız neydi? Çünkü bende de benzer soğutucu olan scythe mugen 5 var macun değişmem gerekmesine rağmen +200 pbo -10 curve de ortalama 69 derecelerde r23te.. Macun değişince 2-3 derece daha oynayacaktır tahminimce. Bu arada 5000 serisinde manuel voltaj çok saçma bence sizde pbo2 kullanın. Son olarak p95in bir sürü testi var hangisine girdiniz?
Hocam PBO kullanmayı istememe sebebim MHZ değerlerinin Valorant gibi oyunlarda stabil bir çizgide kalmaması. PBO sürekli ihtiyaç duyulduğunda yükseltip azalttığı için minimum 3.5GHZ de kalarak performans veriyor. O sebeple statik OC yapıyorum. İşlemciyi hep stabil kullanmak için yani. PBO güzel bir nimet özellikle voltaj düşürme yapabildiğimiz için, ancak ben onu da denedim birkaç kez maalesef sıcaklıklar benzerdi.
4.6Ghz 1.2V CB Sıcaklıgım 75-80 arasıydı. En yüksek gördüğüm sıcaklık macunu yenilemeden önce (1 sene geçtiği halde) 79-81 civarıydı.

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
Hocam PBO kullanmayı istememe sebebim MHZ değerlerinin Valorant gibi oyunlarda stabil bir çizgide kalmaması. PBO sürekli ihtiyaç duyulduğunda yükseltip azalttığı için minimum 3.5GHZ de kalarak performans veriyor. O sebeple statik OC yapıyorum. İşlemciyi hep stabil kullanmak için yani. PBO güzel bir nimet özellikle voltaj düşürme yapabildiğimiz için, ancak ben onu da denedim birkaç kez maalesef sıcaklıklar benzerdi.
4.6Ghz 1.2V CB Sıcaklıgım 75-80 arasıydı. En yüksek gördüğüm sıcaklık macunu yenilemeden önce (1 sene geçtiği halde) 79-81 civarıydı.
Kasa mesh mi? Kaç fan var toplam? Çünkü sıcaklıklar bana fazla geldi. Ayrıca bende valorant oynuyorum isterseniz kayıtta atabilirim pbo advanced +200 verip diğer limitlere dokunmadım zaten çok güç çekmiyor ve ısınmıyor diye valorantta hatta her oyunda, testlerde sabit 4650mhz alabiliyorum. Valorantta keşke benchmark vb bir yer olsaydı yapıp atardım fakat her oyun modunda fps çok değişken smoke, skiller vb. dolayı.

r23 puanınız kaç bu arada çoklu ve tekli olarak?

Okanesma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Okan Özcan
Kasa mesh mi? Kaç fan var toplam? Çünkü sıcaklıklar bana fazla geldi. Ayrıca bende valorant oynuyorum isterseniz kayıtta atabilirim pbo advanced +200 verip diğer limitlere dokunmadım zaten çok güç çekmiyor ve ısınmıyor diye valorantta hatta her oyunda, testlerde sabit 4650mhz alabiliyorum. Valorantta keşke benchmark vb bir yer olsaydı yapıp atardım fakat her oyun modunda fps çok değişken smoke, skiller vb. dolayı.

r23 puanınız kaç bu arada çoklu ve tekli olarak?
Hocam kasa Thermaltake Core V71 modeli. 200mm fan var ön tarafta 2 tane bir tane de egzoz fan var 140mm. Kasanın içi buz gibi. Termal macunu tekrar değiştirdim bu kez çok dikkat ederek sürdüm ve değerler yine aynı. Anladığım kadarıyla soğutucuya bir anda ısınan işlemcinin sıcaklığı iletilmiyor. Arada boşluk mu kalıyor falan diye düşündüm ve onu kontrol etmek için kaldırdım geri yerleştirdim. O da yok. Acaba fazla mı sıkıyorum diye şüphelenmeye başladım şimdi kasayı açıp hafiften gevşetsem mi vidaları diye düşünüyorum...
Tekli test yapmadım. Çokluda 4.5Ghz 1.175V 20 dakika önce yaptığım testte 11370 puan aldım.

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
Hocam kasa Thermaltake Core V71 modeli. 200mm fan var ön tarafta 2 tane bir tane de egzoz fan var 140mm. Kasanın içi buz gibi. Termal macunu tekrar değiştirdim bu kez çok dikkat ederek sürdüm ve değerler yine aynı. Anladığım kadarıyla soğutucuya bir anda ısınan işlemcinin sıcaklığı iletilmiyor. Arada boşluk mu kalıyor falan diye düşündüm ve onu kontrol etmek için kaldırdım geri yerleştirdim. O da yok. Acaba fazla mı sıkıyorum diye şüphelenmeye başladım şimdi kasayı açıp hafiften gevşetsem mi vidaları diye düşünüyorum...
Tekli test yapmadım. Çokluda 4.5Ghz 1.175V 20 dakika önce yaptığım testte 11370 puan aldım.
Nedenini bilmiyorum valla bende. Bende bu şekilde. Evden çıkmadan valorant gireyim dedim dmde breeze haritasında ortalama 450 500 fightta 350-400 civarında alıyorum ki 500ü sabitledim zaten 240hz diye.

Ekler

• r23 pbo +200 .png
    r23 pbo +200 .png
    1.7 MB · Hit: 34

Okanesma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Okan Özcan
Nedenini bilmiyorum valla bende. Bende bu şekilde. Evden çıkmadan valorant gireyim dedim dmde breeze haritasında ortalama 450 500 fightta 350-400 civarında alıyorum ki 500ü sabitledim zaten 240hz diye.
Garip... Hangi ayarları yaptınız acaba? Detaylı gönderme şansınız var mı? Takozun da takozu geldi galiba bana işlemci olarak :D

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
Garip... Hangi ayarları yaptınız acaba? Detaylı gönderme şansınız var mı? Takozun da takozu geldi galiba bana işlemci olarak :D
Anakartım msi olduğu için bu resim üzerinden anlatıcam farklıysa yazanları uygularsınız. Her işlemci aynı değil ama denemekten zarar gelmez -10 all core curve çoğu işlemci kaldırır. Sstekilere gelecek olursak
pbo limits bende auto (dediğim gibi benim sıcaklık sorunum yok ve autoda gayet az voltaj çekiyor ondan dokunmadım)
pbo scalar auto
cpu boost override pozitif yapıp +200 giriyorsunuz
throttle limitte 95 yapabilirsiniz

Altta curve optimizer yazan yere girip all core negative -10 veriyorsunuz bu kadar. Bendeki silikon fena olmadığı için çokta kurcalamıyorum. Etiketlediğiniz arkadaş muhtemelen pbo önericektir size o detaylıca anlatır ben ısınmadığı için voltaj limiti koymadım dediğim gibi. Ayrıca ram oc de mevcut bende valoranta etki ediyor olabilir 3800mhz cl14 şeklinde.

Ekler

• MSI_SnapShot1_00.png.3c0345d18f749526250fdcafee605c60.png
    MSI_SnapShot1_00.png.3c0345d18f749526250fdcafee605c60.png
    99.2 KB · Hit: 32

Okanesma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Okan Özcan
Anakartım msi olduğu için bu resim üzerinden anlatıcam farklıysa yazanları uygularsınız. Her işlemci aynı değil ama denemekten zarar gelmez -10 all core curve çoğu işlemci kaldırır. Sstekilere gelecek olursak
pbo limits bende auto (dediğim gibi benim sıcaklık sorunum yok ve autoda gayet az voltaj çekiyor ondan dokunmadım)
pbo scalar auto

Altta curve optimizer yazan yere girip all core negative -10 veriyorsunuz bu kadar. Bendeki silikon fena olmadığı için çokta kurcalamıyorum. Etiketlediğiniz arkadaş muhtemelen pbo önericektir size o detaylıca anlatır ben ısınmadığı için voltaj limiti koymadım dediğim gibi. Ayrıca ram oc de mevcut bende valoranta etki ediyor olabilir 3800mhz cl14 şeklinde.
Hocam hiç sormayın PBO yapıp -15 verdim. Çoğu şey otomatikte ve +300 verdiğim halde yine de +200 yükseltti zaten. CR23 soktuğumda ise karşılaştığım tablo canımı sıktı direkt geri düzelttim mevcut ayarlara :D . Bende ram 3200Mhz CL16. CR23 de 10098 puan alınca moralim daha da çok bozuldu. Ahahahaha kahkaha atıyorum bir yandan sinirlendiğim için.

pbo scalar auto

Bende autoda 1.25V çekiyor hocam direkt olarak.

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
Hocam hiç sormayın PBO yapıp -15 verdim. Çoğu şey otomatikte ve +300 verdiğim halde yine de +200 yükseltti zaten. CR23 soktuğumda ise karşılaştığım tablo canımı sıktı direkt geri düzelttim mevcut ayarlara :D . Bende ram 3200Mhz CL16. CR23 de 10098 puan alınca moralim daha da çok bozuldu. Ahahahaha kahkaha atıyorum bir yandan sinirlendiğim için.

Bende autoda 1.25V çekiyor hocam direkt olarak.
Hem soğutucu işlevini görmüyor hemde size gelen silikon kötü sanırım. +200 -10 all core curve de 1.18 felan çekiyor bende hatırladığım kadarıyla. Umarım yazan arkadaş sorununuzu çözer.

Okanesma

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Okan Özcan
Hem soğutucu işlevini görmüyor hemde size gelen silikon kötü sanırım. +200 -10 all core curve de 1.18 felan çekiyor bende hatırladığım kadarıyla. Umarım yazan arkadaş sorununuzu çözer.
Aşırı fazla Voltaj çektiğine göre işlemci takoz hocam. Pek çözülebilecek gibi değil sanırım... İşlemci haddinden fazla ısınıyor muhtemelen. Şimdi ayarları düzeltip R23 testi yaptım 76.9 dereceyi gördü maksimum ve 75 derece anlık sıcaklığıydı test boyunca. Aldığı puan ise 11.108.

Bu halde bırakacağım gibi duruyor. Canımı sıkıyor artık moralimi de bozması cabası. boştayken sistem mesela şu anda size yazarken vs 44-45 derecelerde.

Top Bottom