Neler Yeni

Ryzen 7 5800X 32 GB RAM'li sistemde USB veya RAM hatası

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mehmet
Merhabalar.

Kasadaki USB 3.2 gen1 portuna, Samsung 128 GB 3.1 fit Plus USB belleği takıp SSD diskime 70 GB'lık bir dosya aktarımı gerçekleştirirken aktarma hızı 350Mb/s'de başlayıp bir süre sonra 0'a düşüyor ve birkaç saniye bekledikten sonra "bu işlemi tamamlamak için yeterli bellek yok." hatası veriyor. Hatayı verir vermez USB portları resmen iptal oluyor ve USB'yi çıkarıp tekrar taksanızda görmüyor. Bilgisayarı yeniden başlatmak istediğinizde ise "yeniden başlıyor..." da öylece takılı kalıyor, mecburen kasadan yeniden başlatmak gerekiyor. Kasadaki aynı porta normal eski bir harici hard disk bağlayıp aynı 70 GB'lık dosyayı SSD diskime sorunsuz bir şekilde aktardım (100-150Mb/s). Hiçbir hata vermedi. USB belleğin format biçimini hem exFAT hem NTFS olarak denedik. Hem SSD'ye hem HDD'ye aktarmayı denedik. Laptopumda veya başka bir masaüstü sistemde sorunsuz çalışıyor ve aynı dosyayı tek seferde sorunsuz aktarıyor. Yalnızca benim sistemimde böyle bir hata veriyor.

O hatayı verdiği dakikalarda olay görüntüleyicisindeki hatalar şunlar;

Sayfalama işlemi sırasında \DR5 aygıtında bir hata algılandı.
Sayfalama işlemi sırasında \DR2 aygıtında bir hata algılandı.
Sayfalama işlemi sırasında \Device\Harddisk2\DR2 aygıtında bir hata algılandı.

vb.

Bir seferde USB takılı değilken görev yöneticisine girdiğimde mavi ekran hatası aldım ve ekranın altında şu hata yazıyordu;

DRIVER_POWER_STATE_FAILURE

Denemediğimiz yöntem kalmadı.
Acaba RAM'ler mi sorunlu? Harddisklerden olduğunu düşünmüyoruz çünkü iki defa temiz Windows 10 ve Windows 11 kurulum, bir sürü program yükleme ve defalarca harici diskten aktarma yaptık. Sorunsuz gerçekleşti.
Sizce neden olabilir?
Bilgisayarcı arkadaşımla beraber kafayı yemek üzereyiz, yardımcı olabilirseniz müteşekkir oluruz.

Sistem.

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X.
Anakart: MSI MAG B550M
Ekran kartı: Palit RTX3060 Dual 12 GB 192 bit
Bellek: Kingston Fury Beast 2x16 GB 3600-CL18
M.2 SSD: Samsung 970 evoplus 1 TB
HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM
Sıvı soğutucu: Cooler m. Masterliquid 240 RGB
Kasa: DLX-21 mesh - 650W 80+ bronz tempered
Monitör: HP Omen 27i 165 Hz - 1 ms - IPS

Top Bottom