Neler Yeni

Samsung Odyssey G3 kullanıcı deneyimi

Senerr

80+ Bronze
Evet bu monitörün gerek rtrings, gerek başka yerlerde detaylı incelemeleri mevcut kolaylıkla erişebilirsiniz. Ben burada daha çok kullanıcı deneyimimi paylaşacağım yani inceleme tadında bir içerik beklemeyin. İlk başta bu modelin bir sürü varyasyonu olduğunu unutmayın. S24AG30, LF24G35TF ve son olarak S24AG32 diye 3 adet varyasyona sahip. Diğerleri 27 ve 32 ekran olmak üzere ayrılıyor yani o şekilde seçenekleri mevcut örneğin S27AG30 modeli gibi ama sadece ekran boyutu değişiyor. Piksel yoğunluğu ve yazı netliği harici çokta fark olacağını sanmıyorum. Elimdeki model S24AG32 165 hz muhtemelen S24AG30 ile aynı panele sahip, ilk izlenim olarak çok iyi bir model olduğunu söyleyebilirim Samsung kalitesi biraz da olsa mevcut: gerek kasası, gerek malzeme kalitesi, gerek tasarımı, Samsung burada ben varım diyor ancak ilk izlenim için söylüyorum bunu, uzun kullanıma geçersek TFT panel bir monitörden geçtiğim için VA panellerin yaptığı smearing yani Türkçe'de gölgelenme probleminden bir haberdim hatta alırken VA panellerin ne olduğunu bilmediğimden sadece ürünün üzerinde yazan etikete ve rengine, kasası aldanıp aldım. Siz böyle yapmayın diye ben şuan bu konuyu açıyorum TN panelden İPS panele geçmek kesinlikle kullanıcı deneyimime göre daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Elbette monitör yaptığı gölgelenme ile bana hayatta daha hiç duymadığım ghosting ve namı değer ufo test gibi kavramlarını öğretti burası benden büyük bir eksi aldı tabii ips glow ve cw sorunlarıyla karşılaşmadığım için de buradan bir artısı var. Tekrar söylüyorum normalde rtrings nedir mprt nedir işte ms değeri nedir hiç bir bilgim yoktu her şeyi bu monitörle keşif ettim normalde laptop kullanıcısıydım ben sonra elimizde monitör arttı eski TN panel onu da kasama bağlayıp kullandım. Şuan hala TN panel veya ips panel kullanıyor olsaydım muhtemelen yazdıklarımı hala bilemeyecektim, şöyle bir durum var bu monitörün ciddi ciddi bir incelemesi yok, onun yerine daha uygun fiyatlı olduğu için S24AG30 modelinin incelemesi mevcut ancak S24AG32 geldiğimizde display specifications harici bir sitede detaylı incelemesini göremedim. Zaten Amazon'da S24AG30 modelinin fiyatı 149 dolar bandındayken elimdeki model 166 dolar arada az bir fark var. Şöyle ki S24AG30 modelinde 70 ms gibi yavaş ve ucube bir değer var sanırım ghosting'in sebebi bu yani piksellerin rengi yavaş değişiyor ancak yine de kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü S24AG32 varyasyonu bu bilgilerle uyuşmayabilir aşağıda resimde de bu yazıyor.

AG32.png

Şimdi gölgelenme ve ghosting göreceli bir kavram olduğu için hayatında ilk defa monitör kullanacak biri alsa muhtemelen fark etmeyecektir eminim alanların çoğu daha bu yazdıklarımı bilmiyor ki ürüne 5 yıldız vermekten başka bir şey yapmıyorlar. Arkadaşlar S24AG30 modeli ucuz sayılabilir eyvallah alternatifi çok yok ondan önerebilirsiniz ama AG32 modeli dediğiniz zaman bütçeniz 4K+ ve üstüne çıktığından ki ben 3.740 TL paraya aldım 4 ay önce evet 144 hz ile aralarında 1K fiyata yakın fark var ve bu 144 hz modeli hakkında rtrings üstüne basa basa yavaş tepkime hızına sahip olduğunu ve bu yüzden standart response time ayarında blurr yaptığını söylüyor. S24AG32 modeli ise bunlara rağmen önerilir mi bunu da sizin yorumunuza bırakıyorum, bu blurr olayı kimi için mide bulandırırken kimi sorun olarak görmüyor. benim 3740 TL paraya aldığım aylarda alternatif olarak internette baya İPS panel alternatiflerinin olduğunu gördüm tabii sadece internette bu yüzden önerilmemesini haklı buluyorum. Vatan'dan alan biri olarak durumlar orada tamamen farklı, Vatan'da VA panel alma şansınız çok yüksek çünkü İPS panel hacmi gerçekten çok az, İPS olanlarında fiyatının bu bantlarda olduğunu sanmıyorum. Yaşadığım şehirdeki en büyük mağaza Vatan yani 30'a yakın monitör modeli vardı ancak dediğim gibi ips ürün hacmini beğenmedim. Alabileceğim 144 hz modeller de o zaman TN paneldi. (n)

Model hakkında dediğim gibi detaylı kullanıcı deneyimi ile ilgili konu olmadığı için aklımda hep konu açma fikri vardı, açmış oldum. Model hakkında m238hvn02.0 cell panel kullanıldığı söyleniyor ama söyleyen kaynaklar çok az sadece displayspecification söylüyor. Özetle internetten alışveriş yapmayacağım diyerek çıktığım bu yolda ölü piksel ve sorunla karşılaşmasam da bu sefer ghosting ile yüz yüze kalmış bulunmaktayım. Bu arada Vatan ile ilgili deneyimim güzel geçti çünkü size ürünü teslim etmeden önce ufo test harici testleri yapılıyor ölü piksel gibi. Yani ölü pikselle karşılaşma ihtimaliniz neredeyse yok.

Ben ilk olarak normal Ufo testi ve Beyaz çizgili yani border modu ile bir görsel paylaşacağım bunu yapmamın sebebi Ufo testlerindeki VA panellerin gölgelenme boyutunu anlamanız. Bu arada kameralar bu testlerde gerçekten aldatıcı olabiliyor hepsi kendi çektiğim videolardan alıntıdır, kameraların ne kadar aldatıcı olabileceğini unutmayın.

Response time en hızlı, UFO Normal:

Bruh.png

Response aynı, Göz koruma modu açık ve UFO normal (kamera odaklanmamış yani tuzak neredeyse ghosting yok gibi gözüküyor):

LUL g.png

Response yine aynı, göz koruma modu açık ancak Kamera odaklanmış versiyonu:

Ufooo.jpg

Bir de bahsettiğim Ufo'nun etrafına sınır eklenmiş hali, göz koruma modu kapalı response en hızlı:
Ekran görüntüsü 2023-05-06 161700.png

Kamera gördüğünüz gibi bazı durumlarda yanıltıcı olabiliyor tabii burada anlatmak istediğim şey bu monitörün sorunu ghosting'ten ziyade siyah bulaşma gibi duruyor ghosting var evet ama siyah bulaşma onu daha çok belirgin kılıyor gibi.

Son düzenleme:

Eranex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Semih Güzey
çok güzel inceleme yapmışsın ve kimsenin yanıt vermediğini gördüm. bunun için kayıt oldum. bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. entelektüel bir çalışma yapmışsın. emeğine sağlık.

G4M3RLAV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
g4m3r lav
emeğine sağlık
Evet bu monitörün gerek rtrings, gerek başka yerlerde detaylı incelemeleri mevcut kolaylıkla erişebilirsiniz.Ben burada daha çok kullanıcı deneyimimi paylaşacağım yani inceleme tadında bir içerik beklemeyin.İlk başta bu modelin bir sürü varyasyonu olduğunu unutmayın.S24AG30, LF24G35TF ve son olarak S24AG32 diye 3 adet varyasyona sahip diğerleri 27 ve 32 ekran olmak üzere seçenekleri mevcut örneğin S27AG30 modeli gibi ama piksel yoğunluğu ve yazı netliği harici çokta fark olacağını sanmıyorum.Elimdeki model S24AG32 165 hz muhtemelen S24AG30 ile aynı panele sahip, ilk izlenim olarak çok iyi bir model olduğunu söyleyebilirim Samsung kalitesi biraz da olsa mevcut: gerek kasası, gerek malzeme kalitesi, gerek tasarımı, Samsung burada ben varım diyor ancak ilk izlenim için söylüyorum bunu, uzun kullanıma geçersek TFT panel bir monitörden geçtiğim için VA panellerin yaptığı smearing yani Türkçe'de gölgelenme probleminden bir haberdim hatta alırken VA panellerin ne olduğunu bilmediğimden sadece ürünün üzerinde yazan etikete ve rengine, kasası aldanıp aldım. Siz böyle yapmayın diye ben şuan bu konuyu açıyorum TN panelden İPS panele geçmek kesinlikle kullanıcı deneyimime göre daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Elbette monitör yaptığı gölgelenme ile bana hayatta daha hiç duymadığım ghosting ve namı değer ufo test gibi kavramlarını öğretti burası benden büyük bir eksi aldı tabii ips glow ve cw sorunlarıyla karşılaşmadığım için de buradan bir artısı var. Tekrar söylüyorum normalde rtrings nedir mprt nedir işte ms değeri nedir hiç bir bilgim yoktu her şeyi bu monitörle keşif ettim normalde laptop kullanıcısıydım ben sonra elimizde monitör arttı eski TN panel onu da kasama bağlayıp kullandım. Şuan hala TN panel veya ips panel kullanıyor olsaydım muhtemelen yazdıklarımı hala bilemeyecektim, şöyle bir durum var bu monitörün ciddi ciddi bir incelemesi yok, onun yerine daha uygun fiyatlı olduğu için S24AG30 modelinin incelemesi mevcut ancak S24AG32 geldiğimizde display specifications harici bir sitede detaylı incelemesini göremedim .Zaten Amazon'da S24AG30 modelinin fiyatı 149 dolar bandındayken elimdeki model 166 dolar arada az bir fark var. Şöyle ki S24AG30 modelinde 70 ms gibi yavaş ve ucube bir değer var sanırım ghosting'in sebebi bu yani piksellerin rengi yavaş değişiyor ancak yine de kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü S24AG32 varyasyonu bu bilgilerle uyuşmayabilir aşağıda resim de de bu yazıyor.

Alıntıyı görüntüle

Şimdi gölgelenme ve ghosting göreceli bir kavram olduğu için hayatında ilk defa monitör kullanacak biri alsa muhtemelen fark etmeyecektir eminim alanların çoğu daha bu yazdıklarımı bilmiyor ki ürüne 5 yıldız vermekten başka bir şey yapmıyorlar. Arkadaşlar S24AG30 modeli ucuz sayılabilir eyvallah alternatifi çok yok ondan önerebilirsiniz ama AG32 modeli dediğiniz zaman bütçeniz 4K+ ve üstüne çıktığından ki ben 3.740 TL paraya aldım 4 ay önce evet 144 hz ile aralarında 1K fiyata yakın fark var ve bu 144 hz modeli hakkında rtrings üstüne basa basa yavaş tepkime hızına sahip olduğunu ve bu yüzden standart response time ayarında blurr yaptığını söylüyor. S24AG32 modeli ise bunlara rağmen önerilir mi bunu da sizin yorumunuza bırakıyorum, bu blurr olayı kimi için mide bulandırırken kimi sorun olarak görmüyor. benim 3740 TL paraya aldığım aylarda alternatif olarak internette baya İPS panel alternatiflerinin olduğunu gördüm tabii sadece internette bu yüzden önerilmemesini haklı buluyorum. Vatan'dan alan biri olarak durumlar orada tamamen farklı, Vatan'da VA panel alma şansınız çok yüksek çünkü İPS panel hacmi gerçekten çok az, İPS olanlarında fiyatının bu bantlarda olduğunu sanmıyorum. Yaşadığım şehirdeki en büyük mağaza Vatan yani 30'a yakın monitör modeli vardı ancak dediğim gibi ips ürün hacmini beğenmedim. Alabileceğim 144 hz modeller de o zaman TN paneldi. (n)

Model hakkında dediğim gibi detaylı kullanıcı deneyimi ile ilgili konu olmadığı için aklımda hep konu açma fikri vardı, açmış oldum.Model hakkında m238hvn02.0 cell panel kullanıldığı söyleniyor ama söyleyen kaynaklar güvenilir değil örneğin displayspecification. Özetle internetten alışveriş yapmayacağım diyerek çıktığım bu yolda ölü piksel ve sorunla karşılaşmasam da bu sefer ghosting ile yüz yüze kalmış bulunmaktayım. Bu arada Vatan ile ilgili deneyimim güzel geçti çünkü size ürünü teslim etmeden önce ufo test harici testleri yapılıyor ölü piksel gibi.Y ani ölü pikselle karşılaşma ihtimaliniz neredeyse yok.

Ben ilk olarak normal Ufo testi ve Beyaz çizgili yani border modu ile bir görsel paylaşacağım bunu yapmamın sebebi Ufo testlerindeki VA panellerin gölgelenme boyutunu anlamanız.Bu arada kameralar bu testlerde gerçekten aldatıcı olabiliyor hepsi kendi çektiğim videolardan alıntıdır, kameraların ne kadar aldatıcı olabileceğini unutmayın.

Response time en hızlı, UFO Normal:

Alıntıyı görüntüle

Response aynı, Göz koruma modu açık ve UFO normal (kamera odaklanmamış yani tuzak neredeyse ghosting yok gibi gözüküyor):

Alıntıyı görüntüle

Response yine aynı, göz koruma modu açık ancak Kamera odaklanmış versiyonu:

Alıntıyı görüntüle

Bir de bahsettiğim Ufo'nun etrafına sınır eklenmiş hali, göz koruma modu kapalı response en hızlı:
Alıntıyı görüntüle

Kamera gördüğünüz gibi bazı durumlarda yanıltıcı olabiliyor tabii burada anlatmak istediğim şey bu monitörün sorunu ghosting'ten ziyade siyah bulaşma gibi duruyor ghosting var evet ama siyah bulaşma onu daha çok belirgin kılıyor gibi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
93
İsim
Hasan
Samsung CRG5 lc24rg50fzrxuf modeli nasıl
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnternetten dolayı 2 tane yollamısım

Senerr

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
çok güzel inceleme yapmışsın ve kimsenin yanıt vermediğini gördüm. bunun için kayıt oldum. bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. entelektüel bir çalışma yapmışsın. emeğine sağlık.
Konu sayesinde foruma üye kazandırdığıma inanamıyorum gerçekten. :)
Amacım Odyssey G3 ile başıma gelenleri anlatmaktı aslında, incelemeden ziyade. Tabii siz memnun olduysanız ne mutlu.
emeğine sağlık
Teşekkür ederim.

İnternetten dolayı 2 tane yollamısım
İnternetten alışveriş yapacaksan tavsiye etmem ama benim gibi Vatan gibi bir şubeden almak zorundaysan olabilir. İnternette çok daha güzel modeller var. Olabilir deme sebebim monitörün ghostingsiz olması değil elbette, sadece ucuz ve eski monitörlerin yerine ne alırsan al güzel oluyor yeni monitörler.

Eğer Odyssey G3'üm olmasa ve ihtiyacım olsa kesin bu 100 hz modeli alırdım veya ViewSonic VX2428 gibi bir şey alırdım.

Bu attığım ürünü alamayacaksan elindeki bütçe ile başka 144 hz veya 100 hz monitör seçeneği göremedim IPS tarafında. 144 hz şart değilse yani fps oyunu oynamıyorsan 75 hz IPS alabilirsin.

Top Bottom