Neler Yeni

Silverstone PF240 Alınır Mı?

bana beko derler

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Hocam Fuma2 yi biliyorum. Oldukça iyi performansı var ve 240mm'lik bir çok sıvı soğutmadan çok çok daha iyi soğutuyor. Fakat ben 1000 TL gibi bir fiyatlara çıkınca biraz daha ekleyip sıvı soğutma almak istiyorum, daha mantıklı geliyor. İleride bilgisayarı satacak olsam bile göz alıcı özelliği oluyor. Alıcıya sıvı soğutma daha çok cazip geliyor.
ben pf360 kullanıyorum, bir problem yaşamadım ancak yaşayan çok insan gördüm. Pompa arızası da her üründe olabiliyor ve bu üründe de bu problem kronik değil bildiğim kadarıyla. Yani alınmasında bir sakınca görmüyorum. Pompası kulaklık takılıyken duyulmaz ama kulaklık takmıyorsan duyarsın ama rahatsız olur musun, çok ses takıntılıysan evet; değilsen hayır.

ses takıntın varsa daha sessiz modellere yönelebilirsin ama hem görsellik hem performans hem de sıvı soğutma olsun dersen pf240 iyi bir tercih.

pompasında 1 adet 3pin 5v argb kablosu ve 1 adet 3 pin güç kablosu var. 3 pin güç kablosunu anakartında aio_pump veya pump_fan artık her neyse oraya takacaksın. sıvı soğutma fanları için de Y kablo çıkıyor. sıvı soğutmanın 2 kablosunu o y kabloya bağlayıp tekli ucunu da CPU_FAN portuna takıyorsun ve bitti gitti. Anakartında argb portu yoksa kutu içerisinden argb kontrolcü çıkıyor. ona takarsın. ama o kontrolcünün bir sorunu var, kumandası olmadığı için yalnızca kontrolcünün üstünden renk değişikliği yapabiliyorsun. yani renk değişikliği yapmak istediğinde kasanın kapağını sökmen gerekecek :D

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
O konuda haklısın çok daha güzel görünüyor ama kendin için düşünüyorsan benim gibi ses takın varsa ve Arctic liquid freezer II 240/280/360 alamıyorsan düşük seviye sıvı soğutma almak üzer gibi geliyor. Herkes sorun yaşamasa da çoğu kişi fan ya da pompa sesinden rahatsız. PF240 performans olarak güzel ama kendin de görmüşsün zaten yaşanan sorunları.
Hava soğutma çok daha sorunsuz böyle bir ürün alınca ömürlük oluyor zaten. 240 mm sıvı soğutmayı 3 sene geçtikten sonra 2. el satın almak istemem mesela ama hava soğutmada öyle bir sorun yok. Tabi sen bilirsin yine de.
Fuma 2 kadar sessiz çalışmasalar da RGB hava soğutmalara da bakabilirsin.

PF240 fiyatı çok iyi bu arada 1300tl ama ses konusundan dolayı risk alma derim.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Furkan saçaklı
ben pf360 kullanıyorum, bir problem yaşamadım ancak yaşayan çok insan gördüm. Pompa arızası da her üründe olabiliyor ve bu üründe de bu problem kronik değil bildiğim kadarıyla. Yani alınmasında bir sakınca görmüyorum. Pompası kulaklık takılıyken duyulmaz ama kulaklık takmıyorsan duyarsın ama rahatsız olur musun, çok ses takıntılıysan evet; değilsen hayır.

ses takıntın varsa daha sessiz modellere yönelebilirsin ama hem görsellik hem performans hem de sıvı soğutma olsun dersen pf240 iyi bir tercih.

pompasında 1 adet 3pin 5v argb kablosu ve 1 adet 3 pin güç kablosu var. 3 pin güç kablosunu anakartında aio_pump veya pump_fan artık her neyse oraya takacaksın. sıvı soğutma fanları için de Y kablo çıkıyor. sıvı soğutmanın 2 kablosunu o y kabloya bağlayıp tekli ucunu da CPU_FAN portuna takıyorsun ve bitti gitti. Anakartında argb portu yoksa kutu içerisinden argb kontrolcü çıkıyor. ona takarsın. ama o kontrolcünün bir sorunu var, kumandası olmadığı için yalnızca kontrolcünün üstünden renk değişikliği yapabiliyorsun. yani renk değişikliği yapmak istediğinde kasanın kapağını sökmen gerekecek :D
Görsellik çok fazla önemli değil benim için. Önemli olan düşük ses, yüksek performans.

Kullandığım kasa ARGB. Kasanın arka kısmına montajlı ARGB bağlantısı var. Rgb bağlantısını oraya yaptığım zaman kasanın üstünde bulunan tuş ile renk değişimi yapabiliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O konuda haklısın çok daha güzel görünüyor ama kendin için düşünüyorsan benim gibi ses takın varsa ve Arctic liquid freezer 240/280/360 alamıyorsan düşük seviye sıvı soğutma almak üzer gibi geliyor. Herkes sorun yaşamasa da çoğu kişi fan ya da pompa sesinden rahatsız. PF240 performans olarak güzel ama kendin de görmüşsün zaten yaşanan sorunları.
Hava soğutma çok daha sorunsuz böyle bir ürün alınca ömürlük oluyor zaten. 240 mm sıvı soğutmayı 3 sene geçtikten sonra 2. el satın almak istemem mesela ama hava soğutmada öyle bir sorun yok. Tabi sen bilirsin yine de.
Fuma 2 kadar sessiz çalışmasalar da RGB hava soğutmalara da bakabilirsin.

PF240 fiyatı çok iyi bu arada 1300tl ama ses konusundan dolayı risk alma derim.
H100x'den biraz daha sessiz olduğu söyleniyor, H100x'i kuzenlerim kullanıyor. Hem onlar memnun hem de ben. Tek şey fazla geldi oyun oynarken 65 derece de 1200 rpm de fan sesi fazla geliyor. Sanki uçak kalkıyor gibiydi. Moderatör arkadaş pf240 H100x'den biraz daha sessiz olduğunu söyledi.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
H100x almayın bence eski zaten. Alacaksanız PF240 alın. Kendiniz sessiz çalışacak şekilde fanlarını ayarlarsınız eğer rahatsız ederse ki soğutucuda bir sorun olmadığı sürece ben de çok rahatsız edeceğini sanmıyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Furkan saçaklı
H100x almayın bence eski zaten. Alacaksanız PF240 alın. Kendiniz sessiz çalışacak şekilde fanlarını ayarlarsınız eğer rahatsız ederse ki soğutucuda bir sorun olmadığı sürece ben de çok rahatsız edeceğini sanmıyorum.
Kasa alt tarafta yer de duruyor çok uzak bir yerde değil. 40-50cm uzaklıkta.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dediğim gibi sıfır ses beklemeyin yüke binince ama bu çıkan ses sizi rahatsız eder mi bilemiyorum. Yukarıda arkadaş ses takıntınız varsa eder demiş mesela ama o 360mm olandan bahsediyor sanırım. Siz kendiniz fan eğrisi belirlerseniz belki bir nebze ses azalabilir ama işlemci max yükte çalışırken her zaman her üründe ses olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Furkan saçaklı
Dediğim gibi sıfır ses beklemeyin yüke binince ama bu çıkan ses sizi rahatsız eder mi bilemiyorum. Yukarıda arkadaş ses takıntınız varsa eder demiş mesela ama o 360mm olandan bahsediyor sanırım. Siz kendiniz fan eğrisi belirlerseniz belki bir nebze ses azalabilir ama işlemci max yükte çalışırken her zaman her üründe ses olur.
Ses haliyle olur. Stok fan da bile tam yükte o bile ses yapar.

Top Bottom