Neler Yeni

İnceleme Sınıfın Sessiz Çocuğu | Amd Athlon 3000g İşlemci İncelemesi!

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,259
İsim
Murat Orhan
Bildiğiniz üzere ülkemizde ki ekran kartı kıtlığı yüzünden APU diye tabir ettiğimiz sistemler Türkiye için özellikle oyuncular için adeta ilaç niteliğinde olmuştur. Fakat APU Sistem denildiğinde genelde aklımıza AMD Ryzen 3,5'in 2200g,2400g,3200g gibi işlemciler gelmektedir. Bu gün size aynı ryzenler gibi APU işlemciye sahip olup ülkemizde neredeyse hiç rağbet görmemiş,sevilmemiş,dışlanmış o işlemciyi tanıtacağım.
AMD ATHLON 3000G

1632685803762.png

Amd Athlon 3000g, Intel Pentium G5400 serisine karşı AMD'den bir hamle olarak tanıtılan, iGpu performansı ile beraber rakibi G5400'e çoğu zaman 2 kat fark atarak adeta ''Ben buradayım'' demiş bir işlemcidir.7 Kasım 2019 tarihinde duyurulduktan yaklaşık 13 gün sonra, yani 20 Kasım 2019 tarihinde satışa çıkmıştır.

İşlemcimiz 2 Çekirdek 4 Thread'e sahip olup 3 Çekirdekli ''Radeon Vega 3'' Serisi bir dahili grafik birimi ile gelmekte.3.5GHz olmasıyla beraber kendisini diğer tüm Athlon serilerinden farklı kılacak büyük bir özelliği de beraberinde getirmişti
''Açık Çarpan Kilidi''

Bu işlemci, diğer tüm athlon serilerinden farklı olarak Açık çarpan kilidi ile gelmekte, böylece kullanıcıya hız aşırtma tabiri caizse Overclock imkanı sunmaktaydı.Küçük bir overclock işlemi ile güncel FPS değerinize direkt olarak +15 +16 FPS ekleyebiliyorsunuz.Ayrıca işlemcinin TDP'si sadece 35w'cık olduğu içinde ısınma gibi sorunları dert etmenize gerek kalmıyor,stok fan ile bile gayet stabil ısı değerlerine ulaşabiliyorsunuz.

Temel Özellikler
İşlemci Çekirdek Sayısı: 2 Çekirdek 4 Thread
İşlemci Hızı:3.5Ghz Stok
Stok TDP Değeri: 35W
CPU Soket tipi: AM4 (Ryzenler ile aynı)
İşlemci:14nm Ekran Kartı:12nm

Oyun Performansı:

Oyun performanslarından aldığım sonuçla şunu söyleyebilirim, Ekran kartımız stok olarak R7 240a yakın bir performans göstermekte.Bu da dahili grafik kartımız olmadan gerçekten iyi performans almamızı sağlamakta.GPU'muza MSI Afterburner üzerinden de overclock yapılabilmektedir.

Valorant:
CSGO:
League Of Legends:

Fiyat
İşlemcinin şuan ki SIFIR fiyatı tam 500 TL 2. elleri ise biraz zor bulumasına karşın 300 TL Civarında. Sıfır takıntısı olanlar veya uyguna sistem toplamak isteyenler alıp sonuna kadar faydalanabilirler.Şahsen giriş seviyesi için çok çok uygun bir fiyat.

Benim Yorumum/Kullanıcı yorumu
Gerçekten ama gerçekten bütçesi olmayan arkadaşlar için çok kolay toplanabilecek bir sistem. 2. el toplamaya kalktığınızda işlemciyi sıfır alsanız bile 1000 TL'ye kadar toplayabiliyorsunuz.Ben kendi sistemimi işlemciyi sıfır almama rağmen 900 TL Civarına mal ettim. Oyun performansında da hiç üzmedi beni gerçekten. Valorant ve genshin impacti aktif olarak oynuyorum. Yine olsa yine aynı sistemi alırım.

Merak ettiklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Bildiğiniz üzere ülkemizde ki ekran kartı kıtlığı yüzünden APU diye tabir ettiğimiz sistemler Türkiye için özellikle oyuncular için adeta ilaç niteliğinde olmuştur. Fakat APU Sistem denildiğinde genelde aklımıza AMD Ryzen 3,5'in 2200g,2400g,3200g gibi işlemciler gelmektedir. Bu gün size aynı ryzenler gibi APU işlemciye sahip olup ülkemizde neredeyse hiç rağbet görmemiş,sevilmemiş,dışlanmış o işlemciyi tanıtacağım.
AMD ATHLON 3000G

Alıntıyı görüntüle

Amd Athlon 3000g, Intel Pentium G5400 serisine karşı AMD'den bir hamle olarak tanıtılan, iGpu performansı ile beraber rakibi G5400'e çoğu zaman 2 kat fark atarak adeta ''Ben buradayım'' demiş bir işlemcidir.7 Kasım 2019 tarihinde duyurulduktan yaklaşık 13 gün sonra, yani 20 Kasım 2019 tarihinde satışa çıkmıştır.

İşlemcimiz 2 Çekirdek 4 Thread'e sahip olup 3 Çekirdekli ''Radeon Vega 3'' Serisi bir dahili grafik birimi ile gelmekte.3.5GHz olmasıyla beraber kendisini diğer tüm Athlon serilerinden farklı kılacak büyük bir özelliği de beraberinde getirmişti
''Açık Çarpan Kilidi''

Bu işlemci, diğer tüm athlon serilerinden farklı olarak Açık çarpan kilidi ile gelmekte, böylece kullanıcıya hız aşırtma tabiri caizse Overclock imkanı sunmaktaydı.Küçük bir overclock işlemi ile güncel FPS değerinize direkt olarak +15 +16 FPS ekleyebiliyorsunuz.Ayrıca işlemcinin TDP'si sadece 35w'cık olduğu içinde ısınma gibi sorunları dert etmenize gerek kalmıyor,stok fan ile bile gayet stabil ısı değerlerine ulaşabiliyorsunuz.

Temel Özellikler
İşlemci Çekirdek Sayısı: 2 Çekirdek 4 Thread
İşlemci Hızı:3.5Ghz Stok
Stok TDP Değeri: 35W
CPU Soket tipi: AM4 (Ryzenler ile aynı)
İşlemci:14nm Ekran Kartı:12nm

Oyun Performansı:

Oyun performanslarından aldığım sonuçla şunu söyleyebilirim, Ekran kartımız stok olarak R7 240a yakın bir performans göstermekte.Bu da dahili grafik kartımız olmadan gerçekten iyi performans almamızı sağlamakta.GPU'muza MSI Afterburner üzerinden de overclock yapılabilmektedir.

Valorant:
CSGO:
League Of Legends:

Fiyat
İşlemcinin şuan ki SIFIR fiyatı tam 500 TL 2. elleri ise biraz zor bulumasına karşın 300 TL Civarında. Sıfır takıntısı olanlar veya uyguna sistem toplamak isteyenler alıp sonuna kadar faydalanabilirler.Şahsen giriş seviyesi için çok çok uygun bir fiyat.

Benim Yorumum/Kullanıcı yorumu
Gerçekten ama gerçekten bütçesi olmayan arkadaşlar için çok kolay toplanabilecek bir sistem. 2. el toplamaya kalktığınızda işlemciyi sıfır alsanız bile 1000 TL'ye kadar toplayabiliyorsunuz.Ben kendi sistemimi işlemciyi sıfır almama rağmen 900 TL Civarına mal ettim. Oyun performansında da hiç üzmedi beni gerçekten. Valorant ve genshin impacti aktif olarak oynuyorum. Yine olsa yine aynı sistemi alırım.

Merak ettiklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.
E-Spor PC'si toplayanlar için nimet gerçekten. Bu işlemci nerelere kadar besliyor ?

CarEnthusiast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
377
İsim
Akın Serhan Toğrul
İyi rehber teşekkürler emek için

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,167
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
2 çekirdekli Ryzen 2200G. Ryzen 1000 serisinden tek farkı isminde athlon yazması.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,259
İsim
Murat Orhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
E-Spor PC'si toplayanlar için nimet gerçekten. Bu işlemci nerelere kadar besliyor ?
GTX 1050ti,RX570 gibi ekran kartlarını besleyebiliyor hatta rx580i zorlar diye düşünüyorum

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,167
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
GTX 1050ti,RX570 gibi ekran kartlarını besleyebiliyor hatta rx580i zorlar diye düşünüyorum
1 core olarak bakarsak dediğiniz doğru lakin çoğu oyunda tıkanacağından dolayı en fazla RX 570' e yeter o da zor belki. Hele BF5 gibi oyunlarda düşünmek bile istemem. 2 core işlemci.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,259
İsim
Murat Orhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2 çekirdekli Ryzen 2200G. Ryzen 1000 serisinden tek farkı isminde athlon yazması.
Vega 3 her ne kadar vega 8e yetişemese de intel UHD'nin tüm serisini parçalamaya yetiyor :D, Ryzen 1000 serisi apu olarak piyasaya sunulabilirdi ama zen mimarisi nedeni ile athlon olarak sunmayı doğru gördüler sanırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

RX 570 besliyorsa ne gerek var 1200 AF'ye ?
Mimari çekirdek ve nm olarak 1200af daha avantajlı sanırım ondan

1 core olarak bakarsak dediğiniz doğru lakin çoğu oyunda tıkanacağından dolayı en fazla RX 570' e yeter o da zor belki. Hele BF5 gibi oyunlarda düşünmek bile istemem. 2 core işlemci.
Doğru 2 çekirdek olması burada biraz zora sokuyor kendisini tabii ki BF5te low setting 720pde 30 35 fps akıcı oynatabiliyor şaşırtıcı olarak.

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,874
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
Sistemin diğer parçalarınıda yazsan daha ii olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,259
İsim
Murat Orhan
Ek olarak bu işlemcinin rağbet görmemesi cidden beni üzüyor ya. 1500 TL'ye parça olarak alındığında sıfır sistem dahi toplanabiliyor bu şekilde ama rağbet görmediği için kimsenin haberi olmuyor

Sistemin diğer parçalarınıda yazsan daha ii olabilir.
Sistemim: Amd Athlon 3000G
ASUS Prime A320M-K
8 GB DDR4 2666 MHz ram
Patriot P210 240 GB SSD
Gigabyte 420W PSU

Banxtre

80+ Gold
En İyi Cevap
21
Dahası  
Reaksiyon skoru
18,045
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
E-Ticaret
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,259
İsim
Murat Orhan
Ek olarak bu işlemcinin rağbet görmemesi cidden beni üzüyor ya. 1500 TL'ye parça olarak alındığında sıfır sistem dahi toplanabiliyor bu şekilde ama rağbet görmediği için kimsenin haberi olmuyor

Sistemim: Amd Athlon 3000G
ASUS Prime A320M-K
8 GB DDR4 2666 MHz ram
Patriot P210 240 GB SSD
Gigabyte 420W PSU
Düşüğün de düşüğü bir sistem değil işin güzel kısmı bu. Anakart A320 olmasına karşın M2 SSD girişi mevcut,Ramim Kingston Çipi kullanıyor vs vs

2200G bile 580'i beslemiyor diye biliyorum ama bir hatam mı var acaba
Hatan yok ben 580 derken abarttım bu işlemcinin hakkı rx570 maksimum

İşlemci performansı olarak pentium gold G5400'den çok daha iyi ondan eminim ama

Mertpk

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,804