Neler Yeni

sistem toplama rehberi

cagari

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
cagari
Arkadaşlar merhaba öncelikle iyi forumlar. Forumda geziniyorken her gün illaki bilgisayar toplarken hata yapmış yada foruma sormasaymış hata yapacakmış kişileri görüyorum bu devirde fiyatlar bu kadar pahalıyken insanın cebinden yanlış şeylere para vermesi beni bile üzüyo o yüzden bu rehberi yazmaya karar verdim. İlk önce ekran kartı ve işlemcimizi seçelim

EKRAN KARTI VE İŞLEMCİ SEÇİMİ
ekran kartı ve işlemci uyumlu olmadığı takdirde darboğaz denilen bir durum ortaya çıkıyor ve bilgisayar performansını aşırı etkiliyor buda şöyle oluyor diyelimki çok güçlü bi ekran kartı aldınız yanınada kötü bi işlemci aldınız bu durumda işlemci ekran kartını besleyemez ve ekran kartı %100 performans ile çalışamaz. Ekran kartı ve işlemcinin uyumluluğunu kontrol etmek için en iyi yol Youtubeden almak istediğiniz ekran kartı ve işlemcinin testlerini izleyip, alt çekirdeklerin girdiği yüke ve ekran kartının kullanım oranına bakmak. Örneğin işlemcimiz i5 9400f olsun alt çekirdeklerin çoğunun yük altında olmasına rağmen ekran kartı kullanımı 90%'ın altına düşüyorsa darboğaz var demektir, ve işlemcinizi yükseltmeniz gerekir.

İŞLEMCİ, ANAKART VE RAM UYUMU
Arkadaşlar işlemci, anakart ve raminiz uyumlu olmazsa işlemciyi ve rami anakarta monte bile edemezsiniz bu yüzden en kritik nokta budur diyelimki işlemcimiz ryzen 5 5600 giriyosun amd nin kendi sitesine ryzen 5 5600 ün özelliklerine bakıyosun hangi soket olduğunu öğreniyosun ryzen 5 5600 am4 soket kullanıyor, yazıyosun hangi siteden anakart alacaksan am4 anakart diye (arkadaşlar anakarta önem vermeyip dandirik bi anakart almayın) am4 anakartlar çıktı karşınıza ama daha bitmedi filtreleme yerine giriyosun ryzen 5 5600 ün desteklediği maksimim ram hızı 3200 sitenin filtre ayarından bellek hızını 3200 mhz yapıyosun sonra işlemcinin desteklediği maksimum ram e bakıyosun oda 128 gb oraya maksimum belleğede 128 gb yazıyorsun işlemcinin desteklediği DDR değeri ddr4 bellek türü yerinede ddr4 yazıyosun olay tamamdır ordan beğendiğin bi anakartı alıyorsun sonra siteye ddr4 3200mhz (cl si en fazla 16 olursa tadından yenmez) ram yazıyorsun şimdi rami sizin kullanım şekline göre almanız lazım eğer ofisimde veya evde yada okula gidiyorum bi word falan açayım ödevimi yapayım diyosanız 4 gb ram size yeterlidir diyosanız ben oyun falan oynayacağım ama çok iyi oyunlarla işim yok lol valo tarzı takılacağım diyosanız 8 gb ram size göre eğer diyosanız yeni çıkan kaliteli oyunları oynayacağım cyberpunk, rust, god of war akıcam diyosanız en az 16 gb ram lazım size isterseniz 32 gb yapabilirsiniz eğer diyosanız profösyönelim işte video editliyorum render yapıyorum ağır işlerle uğraşıyorum 64 gb ram size uygundur

DEPOLAMA BİRİMİ:
arkadaşlar en hafife alınan ve önemsenmeyen donanımlardan bir taneside depolama birimleridir günümüzde kullanılan 3 tane birim var hdd, ssd, m2 sdd hdd aralarında hem en fazla veri kaydedebilen hemde en ucuz depolama birimidir ama hızı berbattır sadece büyük dosyalarınızı depolayacaksanız alın ssd ler ise hdd lerden katkat iyi ve ucuz depolama birimleridir m2 ssd ise aralarında en iyisidir fakat fiyatıda en pahalı olandır ben size kesinlikle en azından bi ssd tavsiye ederim eğer oyun oynayacaksanız oyun iyide olsa kötüde olsa ssd yada m2 ssd almalısınız

PSU SEÇİMİ:
psu lar sisteme gerekli elektriği sağlayan donanımlardır ve eğer dandik ani elektrik akımı değişimlerine karşı dayanıksızsa ve elektriği çok stabil olmayan biryerde yaşıyorsanız tüm sisteminizi bozabilir bu yüzden korumalı ve kaliteli bi psu almalısınız ayrıca sisteminize gerekli elektriği sağlayabilecek kadar güçlü olması lazım buna bakmak için seçtiğiniz ekran kartının özelliklerine kendi sitesinden bakıyoruz en az kaç w gerektiğine mesela rx 580 inki 500w size en az 500w bi psu gerekiyor demektir fakat siz 600w bi psu alıp garanti ederseniz sizin için daha iyi olabilir

KASA SEÇİMİ:
arkadaşlar yine dikkat edilmeyen konulardan bir taneside kasa seçimi hava akışı iyi olan ve anakartınız ekran kartınız vb. bileşenlerinizin kasanın içine sığan bir anakart olması lazım birsürü anakart türü var ben mini atx üzerinden gideceğim diyelimki anakartımız mini atx kasa alırken mini atx anakartların takılabildiğinden emin olduktan sonra ekran kartınız sığıyormu diye bakmalısınız bunu alacağınız kasanın özelliklerinden maksimum ekran kartı uzunluğuna ve genişliğine bakın sonrasında alacağınız ekran kartının uzunluğuna ve genişliğine bakın eğer ekran kartınız kasaya sığıyorsa o kasayı alabilirsiniz

SOĞUTUCU SEÇİMİ:
arkadaşlar en önemli konulardan biriside işlemci soğutucuları eğer işlemciniz çok ısınmayan düşük performanslı bir işlemciyse sizin için işlemciyle beraber gelen stok fanı kullanabilirsiniz yada kendiniz bi fan alabilirsiniz eğer işlemciniz çok yüksek performanslı ve çok ısınan bir işlemciyse bi sıvı soğutma almak sizin için en iyis olacaktır fakat yine alacağımız sıvı soğutucunun kasaya uyumluluğunu kontrol etmemiz gerek bunun için kasamızın özelliklerine bakıyoruz ordaki maksimum sıvı soğutma büyüklüğüne göre bir sıvı soğutucu alıyoruz eğer işlemcinizi soğutabilecek bir sıvı soğutucu kasanıza sığmıyosa farklı kasalara bakınız

TERMAL MACUN SEÇİMİ:
termal macun yine dikkat edilmeyen bileşenlerden birtanesi eğer ısı iletkenliği kötü dandik bi termal macun alırsanız işlemciniz soğumaz kaliteli ve araştırarak aldığınız bir termal macun sizin işinizi görecektir

arkadaşlar parçaların motajı hakkında ve ekipman seçimi hakkındada rehberlerde yazacağım takipte kalın

ayrıca ilk defa böyle uzun bir rehber hazırladım eksiklerimi söylemekten çekinmeyin ayriyeten eklemek istedğiniz birşeyler varsa bir sonraki rehberimde neleri konu alayım yazarsanız çok mutlu olurum ayriyeten tavsiye almak için bana özelden yazabilirsiniz

Son düzenleme:

ananas_suyu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
441
İsim
ada yalın
Çok yüzeysel olmuş ama hiç bilmeyen biri için iyi olur bu rehber.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,991
Üyeler
140,742
Son üye
ahmetsyhglu
Top Bottom