Neler Yeni

Sizce NASA Ay'a Gitti Mi?

NASA Ay'a Gitti Mi?

• Evet tabii ki Gitti

Oylar: 105 73.4%
  • Hayır Fotoşok

Oylar: 38 26.6%

• Oy kullanan toplam üye
    143
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,867
İsim
Emir Yusuf
Aya gitmek şu an yatırım, para kazandırıyor mu? O zamanlar merak ediliyordu ve daha keşfedilmemiş idi ve uzay çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar aya yönelikti. Günümüzde ayı keşfetmek tek uydumuza bakıyor. Uzay görevlerini ay için kullanmak gereksiz çaba, masraf ve zaman kaybıdır. Diğer gezegenlere gitmek varken neden ay? Hem Mars gibi gezegenler; Bilim İnsanlarına yaşam ve yasanabilirlik konusunda çok daha fazla umut veriyor.
Meraktan ziyade soğuk savaştaki Amerika'nın tek umuduydu. O güne kadar SSCB hep bir adım önündeydi Amerika'nın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uzay aracı gibi hafif olması gereken bir aletin ağır metaller ile yapılacağını düşünmüyorsunuzdur umarım, bu araçların hafif ve dayanıklı olması gerekiyor, MMK gibi üretim maliyeti daha düşük ve isterleri (ısıya dayanıklılık, esneklik vb). karşılayan malzemeler de kullanılıyor.

Tutup da uzay aracının kapısını bilmem nesi dökme çelik yapacak hali yok.
Uçaklarda da olabildiğince hafif ve dayanıklı malzemeler seçilir.
Alıntıyı görüntüle

Hayalet uçaklar radarlar ile tespit edilebilir hayalet uçakların hiçbir zaman ''bizi asla göremezsiniz'' gibi bir iddiası olmadı zaten.

Diğer uçakların aksine hayalet uçaklar çok düşük RCS değerine sahiptirler bu sayede radarda gördüğünüz şeyin bir kuş mu yoksa bir uçak mı olduğunu anlayamazsınız ve yakın bir mesafeye gelmeden de tespit etmeniz çok zordur.

Bu yüzden onlar hayalet uçaktır ve radarda tespit edilebilirler.
(bknz: 1999'da NATO'nun Yugoslavya bombardımanı sırasında S-125 tarafından düşürülen F-117)
Alıntıyı görüntüle

Ayrıca günümüz radar sistemleri gelişmiş sistemlerdir.
E-2 Hawkeye'da kullanılan AN/APS-145 radarı 300 KM'den uzaktaki hedefleri tespit edebiliyor ki bu sadece bir uçakta kullanılan bir radar.

F-35'in APG-81 AESA radarı ise 0.0001 m2 RCS değerine sahip bir cismi 16KM+'den tespit edebilir yukarıda bulunan resimden bakarak bu RCS değerinin nasıl bir şey olduğunu anlayabilirsiniz sinekten bile daha küçük :).
b21'i merak ettim. Acaba bu grafikte hangi yerde yer alırdı

Son düzenleme:

KTimur

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Meraktan ziyade soğuk savaştaki Amerika'nın tek umuduydu. O güne kadar SSCB hep bir adım önündeydi Amerika'nın.

b21'i merak ettim. Acaba bu grafikte hangi yerde yer alırdı
B-21 boyut olarakta B-2'den daha küçük bir uçak, daha hafif ve daha hızlı kısaca daha gelişmiş bir uçak. Kullanılacak yeni kompozit malzemeler, teknolojiler ile birlikte B-2'den daha düşük bir RCS değerine sahip olacaktır büyük ihtimalle.

Ahmet Sevinç

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,188
İsim
Ahmet Sevinç

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,549
İsim
Heath Ledger
Hala Düz Dünyacı Cahiller Var Birde Kesip Biçmek İsiyormuş :kekw::kekw::kekw::kekw:
Düz Dünyaya İnanan Bir Amipe Uzaya Gittik Açıklaması Yapmayı Gerek Bile Duymuyorum Ne Derseniz Diyin O Zaten Kafasında Bu İşi Bitirmiş Sabit Fikirli Sokaktaki Egonomi Çok Eyi Diyen Amcalardan Farksızlar.

Normalde Uzay İle İlgili Konuları Çok Severim Saatlerce Konuşurum Ama Tabikide Aklı Selim İnsanlarla Olur Bu Dialog.
Bi kişi yüzünden o güzel sohbetinden mahrum mu kalacağız? /:

nasa gitmedi astronotlar gitti o.O2:kedi:
Reis noktayı koymuş

The Batman

80+ Silver
50 yıldır aynı olayları bi köşeye bırakında eski kafalılar gibi adamlar marsa koloni kurmaya niyeti var biraz kendimizi geliştirelim uzay için çalışmalar yapalım.

Hocam benim psikolojim bozuk açıkça söyleyeyim. Şuanda tek kıvamım birisi bana sataşsın onu çok beter döveyim çok kan çıkarayım istiyorum. Bunaldım her şeyden. Ama sana açıklama gereği duyuyorum çünkü sen dinliyorsun diğerleri gibi dalga geçmiyorsun. Dünyanın en çok para kazanan firması nasa kazanma sebeni tişört vs. Hani diyorlar ya çok pahalı araçları var 60 70 milyon milyar dolar falan hepsi alüminyum folyo. Kendi yaptıkları eğitim videoları var suyun içine girip suları siliyorlar montaj ile tamir eğitimi yapıyorlar. Astronotlar uzaya çıkma hayali ile gidiyorlar ama üzülerek devam ediyorlar bazıları parayı sevdiği için gülüyor tabii. Nasanın merkezine girerken bile tabelada yazıyor. Araştırmalara dünyanın dönüşü karıştırmayınız diye. Eğer sorarsan düz olursa nolacak küre olursa nolacak diye. En azından ateizm çökecektir. İnsanları yobazlığa iten kötü düşünceleri yapmak yerine Allah'tan veya deist olup bir yaratıcıdan korkacaktır. Ama küre dünyada sallamasyon olarak dönüyor ay her zaman aynı yerde görüyoruz 0 hareket sadece ileri geri yapıp 8 çiziyor. Küre olduğunu dünyaya kanıtladıkları için adamlar dünyanın en güçlü ülkesi kabul ediliyorlar. Daha hayalet uçağı tespit edebilen hava savunma sistemi yok ama uzaya çıktığını iddia ediyorlar.yerim böyle yalanı :)
Şaka, hakaret herhangi bir art niyetim yok ama senle ölümüne dövüşmek isterdim kelimesi kelimesine ciddiyim herhangi bir fikiri savunmak içinde yapmıyorum bunu

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,549
İsim
Heath Ledger
Şaka, hakaret herhangi bir art niyetim yok ama senle ölümüne dövüşmek isterdim kelimesi kelimesine ciddiyim herhangi bir fikiri savunmak içinde yapmıyorum bunu
Hocam burası kavga yeri değil. Ya özelden atışın ya da konu hakkında konuşursak sevinirim

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,228
İsim
Berk Atmaca
Hayır adam psikolojim bozuk diyor. Senin soruyu sorma tarzından adamın üstüne gideceğini düşündüğüm için yazdım
Üstüne gidecektim zaten. Ne bu korumacı tavırlar? Biri sataşsın döveyim tarzı yaklaşımda bulunan, düz dünyacı ve yarım akıllı olduğunu düşündüğüm birinin üstüne yürümek istedim. Psikolojisi bozuksa gitsin tıbbi destek alsın. İlgi arıyor açıkça. Bir kaç konuda yazdıklarını gördüm aşırı kıllandım münakaşaya girmek istedim. Antarktika taraflarında buz dağları varmış ve gök kubbenin üstü suymuş... Ha birde hayalet uçak mevzusu var. Valla iyi güldüm ona yalan olmasın. Azcık merakı olan birisinin hiçbir uçağın tam görünmezlik gibi bir özelliğinin bulunmadığını bilir.
Uzay aracı gibi hafif olması gereken bir aletin ağır metaller ile yapılacağını düşünmüyorsunuzdur umarım, bu araçların hafif ve dayanıklı olması gerekiyor, MMK gibi üretim maliyeti daha düşük ve isterleri (ısıya dayanıklılık, esneklik vb). karşılayan malzemeler de kullanılıyor.

Tutup da uzay aracının kapısını bilmem nesi dökme çelik yapacak hali yok.
Uçaklarda da olabildiğince hafif ve dayanıklı malzemeler seçilir.
Alıntıyı görüntüle

Hayalet uçaklar radarlar ile tespit edilebilir hayalet uçakların hiçbir zaman ''bizi asla göremezsiniz'' gibi bir iddiası olmadı zaten.

Diğer uçakların aksine hayalet uçaklar çok düşük RCS değerine sahiptirler bu sayede radarda gördüğünüz şeyin bir kuş mu yoksa bir uçak mı olduğunu anlayamazsınız ve yakın bir mesafeye gelmeden de tespit etmeniz çok zordur.

Bu yüzden onlar hayalet uçaktır ve radarda tespit edilebilirler.
(bknz: 1999'da NATO'nun Yugoslavya bombardımanı sırasında S-125 tarafından düşürülen F-117)
Alıntıyı görüntüle

Ayrıca günümüz radar sistemleri gelişmiş sistemlerdir.
E-2 Hawkeye'da kullanılan AN/APS-145 radarı 300 KM'den uzaktaki hedefleri tespit edebiliyor ki bu sadece bir uçakta kullanılan bir radar.

F-35'in APG-81 AESA radarı ise 0.0001 m2 RCS değerine sahip bir cismi 16KM+'den tespit edebilir yukarıda bulunan resimden bakarak bu RCS değerinin nasıl bir şey olduğunu anlayabilirsiniz sinekten bile daha küçük :).
Bak ne güzel anlatmış arkadaş. Cidden emek edip anlayabilmemiz için detaylı bir fotoğrafta bırakmış yazısına.
Konuya gelirsek, ben evet gidildi diyorum. Tersi kanıtlanana kadar bunu düşünmeye devam edeceğim. Bu tür şeyler youtube üzerinden 2-3 video izleyerek konuşulacak şeyler değil.

Hala Düz Dünyacı Cahiller Var Birde Kesip Biçmek İsiyormuş :kekw::kekw::kekw::kekw:
Düz Dünyaya İnanan Bir Amipe Uzaya Gittik Açıklaması Yapmayı Gerek Bile Duymuyorum Ne Derseniz Diyin O Zaten Kafasında Bu İşi Bitirmiş Sabit Fikirli Sokaktaki Egonomi Çok Eyi Diyen Amcalardan Farksızlar.

Normalde Uzay İle İlgili Konuları Çok Severim Saatlerce Konuşurum Ama Tabikide Aklı Selim İnsanlarla Olur Bu Dialog.
Hata ediyoruz aslında bunları okuyup cevap vererek. %100 katılıyorum size bu arada.

atachu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,180
İsim
ata erdem

Besim Tibuk

80+ Gold
sovyetlere karşı girdikleri uzay savaşını kazanmak için gittiler bi şey var diye gitmediler. tarih bilginiz olmadan sallamayın
E tamam işte?
Ne var ki gitsin tekrar aya?

Top Bottom