Neler Yeni

Mavi Ekran Sorunu bulamadığım mavi ekran hatası

ch01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Heray Tüloğlu
Merhabalar,
bilgisayarımda anakart ve ram değişimi yapıldı ve ondan sonrasında saçma sapan donma, aniden kapanma, mavi ekran gibi sorunları olmaya başladı. Bunları windows 10da yaşadım ve windows hatası olarak düşündüğüm için format atarak yeni windows 10 kurdum ve yine aynı sıkıntıları yaşadım. Bundan sonrasında windows 11e geçme kararı aldım ve düzelceğini ümit ederek windows 11 kurdum lakin ondada aynı sorunları yaşadım. Daha sonrasında ekran kartımın fanlarının dönmediğini fark ettim ve bu sebepten dolayı ısınıp kapandığına vardım ve MSI Afterburner kurarak fanları oradan kontrol etmeye çalıştım ilk 2-3 gün gayet iyiydi ve bir hata almadım daha sonrasında ekran kartımı güncelleyerek kısmen çözülceğini sanmıştım fakat yine aynı sorunlar olmaya başladı ( Anakartımdada debug profile kısmındada VGA ışığı pc çakılırken yanıyor daha sonrasındada sönüyor ) Ben sebebini tam anlayamadım ama ekran kartının içindeki termal pad ve termal macun bittiği için mi böyle yapıyor yoksa başka bir şey mi? Yardımcı olursanız sevinirim <3

NOT (Sistem Özellikleri) : i5 7600K, 2x8 Corsair Vengeance Pro, MSI Z270 Pro Carbon 7gn ve beQuit 550W +80 psu. Ekstra olarakda youtubede gördüğüm tüm testleri yaptım ama yine bir çözüme ulaşamadım :(

ch01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Heray Tüloğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
az önce oyun oynarken birden bilgisayar dondu ve hiçbir şekilde yanıt vermedi. Bende psu düğmesinden kapat aç yaptım ve görüntü geldi ancak görüntünün gelmesiyle yine arkasız arkaya mavi ekranlar geldi, daha sonrasındada hiçbir görüntü gelmedi ve anakartımdaki vga ışığı yanmaya başladı… :(

YusufShn01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
636
İsim
Yusuf Emre Şahin
az önce oyun oynarken birden bilgisayar dondu ve hiçbir şekilde yanıt vermedi. Bende psu düğmesinden kapat aç yaptım ve görüntü geldi ancak görüntünün gelmesiyle yine arkasız arkaya mavi ekranlar geldi, daha sonrasındada hiçbir görüntü gelmedi ve anakartımdaki vga ışığı yanmaya başladı… :(
dostum ekran kartın maks kaç derece oluyordu ?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Kardeşim lütfen yediğin tüm mavi ekranların fotoğrafını çekip atabilirsen yardımcı olmaya çalışalım ya da ŞU rehberi bir uygulayıp minidump dosyalarını atın bakalım.

• Beğen
Reaksiyonlar: ch01

Vsermet

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
519
İsim
Volkan
Ben de mavi ekranla çok uğraştım en son bilgisayar bir daha açılmadı. Ssd kaynaklı sorundu bendeki aynı sendeki gibi oyun oynarken donmalar oluyordu bilgisayar az zorlansa mavi ekran veriyordu. Ssd değiştirdim sorun çözülmüştü. Ssd sağlık testi yap istersen bakmakta fayda var.

• Beğen
Reaksiyonlar: ch01

ch01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Heray Tüloğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kardeşim lütfen yediğin tüm mavi ekranların fotoğrafını çekip atabilirsen yardımcı olmaya çalışalım ya da ŞU rehberi bir uygulayıp minidump dosyalarını atın bakalım.
Bilgisayarım açılmıyor maalesef. VGA ışığı yanıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben de mavi ekranla çok uğraştım en son bilgisayar bir daha açılmadı. Ssd kaynaklı sorundu bendeki aynı sendeki gibi oyun oynarken donmalar oluyordu bilgisayar az zorlansa mavi ekran veriyordu. Ssd değiştirdim sorun çözülmüştü. Ssd sağlık testi yap istersen bakmakta fayda var.
Ssd sağlık testi yaptığımda 71-72% gibi bir sağlığı vardı. Şimdi ise vga ışığı yanıyor ve pc açılmıyor

ch01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Heray Tüloğlu
4855D4E6-7DAE-42D3-B9CC-9E7AB7DEFB24.jpeg

fotoğraftaki gibi 0%da kalıyor ve dolmuyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Hakkı Kılıç
Hocam anakart ve RAM mHz uyumu varmı? Bazı anakartlar RAM seçebiliyor buna dikkat etmelisin. Öncelikle RAM'ları değiştirerek bir test et eğer olmaz ise HDD'yi değiştirip test etmen gerekiyor. Muhtemelen RAM'lardaki mHz'den kaynaklı çıkacaktır. Dediğim gibi bazı anakartlar RAM seçiyor ondan kaynaklı olabilir. Sırasıyla test etmen gerekiyor.

ch01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Heray Tüloğlu
Bilgisayarı açmaya çalışıyorum. Açtığımda ilk olarak minidump dosyalarını arşivleyip atıcam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam anakart ve RAM mHz uyumu varmı? Bazı anakartlar RAM seçebiliyor buna dikkat etmelisin. Öncelikle RAM'ları değiştirerek bir test et eğer olmaz ise HDD'yi değiştirip test etmen gerekiyor. Muhtemelen RAM'lardaki mHz'den kaynaklı çıkacaktır. Dediğim gibi bazı anakartlar RAM seçiyor ondan kaynaklı olabilir. Sırasıyla test etmen gerekiyor.
Şu anda BIOSu manuel olarak sıfırlıyorum ondan sonra hiç dokunmadan standart ayarlarda bırakıcam. Normalde XMP açıkdı

Son düzenleme:
Top Bottom