Neler Yeni

Sorunum FPS sabitleyici mi yoksa RAM mi?

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
Arkadaşlar oyunlarda genelde FPS'imi sabitliyordum fakat yeni yeni çıkan bir sorunum var. Corsair Vangaence Cl16 3000mhz 8x2 ramlerini kullanıyorum, oyun esnasında max 7.1-8.5 arasında ram kullanımı oluyor. Neden bilgisayarım Ram'i düzgün bir şekilde kullanmıyor, ihtiyaç mı duymuyor yoksa Ramlerimde sorun mu var? Tüm oyunları ultra ayarlarda oynuyorum, bazen FPS drop yiyorum. Ekran kartım, MSI 2070 super Gaming X(Dual olanı), işlemcim AMD Ryzen 5 3600X ve Sıcaklık değerlerim genelde ekran kartı 35-45 derece arası, işlemci sıcaklığım 45-50 derece civarı oluyor ama hiç 8.5 gb'ın üstünde bir ram kullanımı görmedim bilgisayarımda. Sıcaklık testleri 1 saatlik bir oyun oynama esnasında edindiğim sıcaklıklar, malum final dönemim çok fazla oyun oynayamadım ama nadiren de olsa FPS droplar yemeye başladım birkaç saniyeliğine, FPS kilidi kullanıyordum FPS'im sabit olsun diye, oyunların içinde sabitleyiciler olur ya üstünü göstermez. Onu kaldırdığım vakit bu sorunu çözdüm fakat forumda da gezdiğimde ramlerimin biraz kötü olduğunu farkettim sizce FPS sabitleyici ile alakası var mıdır? Ramlerimi değiştireceğim, ne önerirsiniz?

Reverse Flash

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
944
İsim
Enes
Arkadaşlar oyunlarda genelde FPS'imi sabitliyordum fakat yeni yeni çıkan bir sorunum var. Corsair Vangaence Cl16 3000mhz 8x2 ramlerini kullanıyorum, oyun esnasında max 7.1-8.5 arasında ram kullanımı oluyor. Neden bilgisayarım Ram'i düzgün bir şekilde kullanmıyor, ihtiyaç mı duymuyor yoksa Ramlerimde sorun mu var? Tüm oyunları ultra ayarlarda oynuyorum, bazen FPS drop yiyorum. Ekran kartım, MSI 2070 super Gaming X(Dual olanı), işlemcim AMD Ryzen 5 3600X ve Sıcaklık değerlerim genelde ekran kartı 35-45 derece arası, işlemci sıcaklığım 45-50 derece civarı oluyor ama hiç 8.5 gb'ın üstünde bir ram kullanımı görmedim bilgisayarımda. Sıcaklık testleri 1 saatlik bir oyun oynama esnasında edindiğim sıcaklıklar, malum final dönemim çok fazla oyun oynayamadım ama nadiren de olsa FPS droplar yemeye başladım birkaç saniyeliğine, FPS kilidi kullanıyordum FPS'im sabit olsun diye, oyunların içinde sabitleyiciler olur ya üstünü göstermez. Onu kaldırdığım vakit bu sorunu çözdüm fakat forumda da gezdiğimde ramlerimin biraz kötü olduğunu farkettim sizce FPS sabitleyici ile alakası var mıdır? Ramlerimi değiştireceğim, ne önerirsiniz?
Ram kullanımın bilgisayar ne kadar ihtiyaç varsa o kadarını kullanır. 16 gb ram ile drop yemezsin. Oyunda aynı şekilde ihtiyacı neyse onu kullanır. SSD veya HDD de sorun olabilir.

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ram kullanımın bilgisayar ne kadar ihtiyaç varsa o kadarını kullanır. 16 gb ram ile drop yemezsin. Oyunda aynı şekilde ihtiyacı neyse onu kullanır. SSD veya HDD de sorun olabilir.
Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk ST2000DM008
Corsair MP510 240GB 3100MB/sn-1050MB/sn NVMe PCIe M.2 SSD (CSSD-F240GBMP510)

Testlerimi ekledim.

Ekler

• ssd.png
    ssd.png
    17.5 KB · Hit: 49
  • hdd.png
    hdd.png
    17 KB · Hit: 57

Yagiz20

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
256
İsim
YağızEfe
Kanki 16 gb ram'in var ramlerle alakalı bir şey değil bilgisayar ayarlar ne kadar kullanacağını yani bende fortnite tarzı bir oyun oynaınca 7500 kullanıyor ama 8 gb ramim var ramlerle alakası yok kısacası ama darboğaz olma şansı var gibi pcu'un nedir acaba
Mesaj otomatik birleştirildi:

Testlerimi ekledim.
SDD'nin yazması aşırı düşük bu arada haberin olsun

Reverse Flash

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
944
İsim
Enes

Testlerimi ekledim.
hdd değerlerin çok düşük onun ile alakalı büyük ihtimalle.

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
Kanki 16 gb ram'in var ramlerle alakalı bir şey değil bilgisayar ayarlar ne kadar kullanacağını yani bende fortnite tarzı bir oyun oynaınca 7500 kullanıyor ama 8 gb ramim var ramlerle alakası yok kısacası ama darboğaz olma şansı var gibi pcu'un nedir acaba

SDD'nin yazması aşırı düşük bu arada haberin olsun
Foruma yazdığımda normal olduğunu söylediler.

hdd değerlerin çok düşük onun ile alakalı büyük ihtimalle.
Peki napabilirim?

Yagiz20

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
256
İsim
YağızEfe
Foruma yazdığımda normal olduğunu söylediler.

Peki napabilirim?
ne yazık ki onu bilmiyorum ama test bittiğine eminmisiniz

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
Son düzenleme:

gbaleft

80+ Platinum
En İyi Cevap
7

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
Oyun SSD'de kuruluysa çok kötü, droplar bundan dolayı olabilir.
Oyun HDD'ye kurulu fakat yazma hızım düşük okuma hızım değil. Oyunlarda okuma hızını kullanır, render veya kodlama tarzı şeylerde yazım hızı kullanılıyor diye biliyorum. Ayriyetten WD Blue 1TB 7200RPM Hız testi sonucunu buldum, ona da bakılırsa HDD'de bir problem yok galiba.
ssd-vs-hdd.jpg

Reverse Flash

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
944
İsim
Enes
Oyun HDD'ye kurulu fakat yazma hızım düşük okuma hızım değil. Oyunlarda okuma hızını kullanır, render veya kodlama tarzı şeylerde yazım hızı kullanılıyor diye biliyorum. Ayriyetten WD Blue 1TB 7200RPM Hız testi sonucunu buldum, ona da bakılırsa HDD'de bir problem yok galiba. Alıntıyı görüntüle
Senin problem depolamada. Bu okuma yazma hızları normal değil.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
972,754
Üyeler
153,754
Son üye
Katze
Top Bottom