Neler Yeni

Yardım SSD TAM OLARAK NE İŞE YARIYOR

Celilkug

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Celil
Merhaba arkadaşlar öncellikle ssdm team mp33 pro 2400/2000 hızı var bu ssd tam olarak ne işe yarıyor mesela ben pc den flash belleğe dosya atarken 7/8 mb ile atıyor veya 3 4 gblık bi dosya indirsem internetten masa üstüne gene aynı şekilde yavaş atıyor bne öyletahmin etmemiştim ssd yi bu değerler normalmi 3 4 gblık dosyayı 10 15 saniyede atıyor ve eski pc de ssd bile yoktu aynı hızda atıyordu nerdeyse
Mesaj otomatik birleştirildi:

mesela 2000 yazma hızı varya 2gblık dosyayı 1 saniyede atıyor diye biliyordum ve öylede tahmin etmişitm .d

hatta şuan tekrar bişey denedim pc den flashbelleğe dosya atıyorum sonuç bu
1677536995434.png

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Umut tunç
Merhaba arkadaşlar öncellikle ssdm team mp33 pro 2400/2000 hızı var bu ssd tam olarak ne işe yarıyor mesela ben pc den flash belleğe dosya atarken 7/8 mb ile atıyor veya 3 4 gblık bi dosya indirsem internetten masa üstüne gene aynı şekilde yavaş atıyor bne öyletahmin etmemiştim ssd yi bu değerler normalmi 3 4 gblık dosyayı 10 15 saniyede atıyor ve eski pc de ssd bile yoktu aynı hızda atıyordu nerdeyse

mesela 2000 yazma hızı varya 2gblık dosyayı 1 saniyede atıyor diye biliyordum ve öylede tahmin etmişitm .d

Alıntıyı görüntüle
okuma yazma hızı pc açılırken falan sanıyeler için de acılmasına yarıyor

louis bloom

80+ Silver
kanka sence insanlar sirf pc hizli acilsin diye mi hdd almak yerine nvme m2 ssd lere para basar :D

1. olarak tamamen hız farki var, programlarin acilis hizi, dosyalari okuma ve yazma hizi, oyunlarin acilma, oyunlarin yukleme ekraninin hizi dosyalar arasinda gezerkenki hiz, nvme m2 tamamen hizdir ve on numaradir sata ssdden nvme m2 ye gecince ferahlama yasadim

(corsair mp600 pro 1tb kullaniyorum)

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,368
İsim
Hamza Ziya Üstün
Flash belleğin okuma hızından kaynaklı. Eğer flash bellek de 2gb okumaya sahip olsaydı teoride 2gb bir saniyede giderdi

Celilkug

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Celil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
pc 6-7 saniyede açılıuyor ona eyv ama dosya atarken yüklerken çok yavaş vermesi gereken hızı hiç vermiyor 2000mb vermesi gerekmiyormu ?

Flash belleğin okuma hızından kaynaklı. Eğer flash bellek de 2gb okumaya sahip olsaydı teoride 2gb bir saniyede giderdi
kral hadi ona eyv da internetten herhangi bi dosya indiriyorum mesela onu masa üstüne atıyorum gene aynı en fazla 8mb hızı aldım normalde 2000mb almam gerekmiyormu hiç böyle hayal etmemişitm veya dahamı kaliteli bi ssdye geçmemiz gerekiyor

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
756
İsim
Emrullah YAZICI

Alıntıyı görüntüle
Güzel mantık ama eksik. A yolundan b yoluna dosya atıyorsunuz. B yolu(SSD) saatte 200km yapıyor. Ama a yolu(USB) saatte 20km yapıyor. Öyle düşünün :)

Celilkug

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Celil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güzel mantık ama eksik. A yolundan b yoluna dosya atıyorsunuz. B yolu(SSD) saatte 200km yapıyor. Ama a yolu(USB) saatte 20km yapıyor. Öyle düşünün :)
peki 2000mb de dosya aktarımı yapıyormu yapmıyormu felan onu nasıl anlarız hocam nasıl test ederiz ssd yi

Hail Zimbabwe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
363
İsim
George
Kanka okuma ve yazma diye iki kavram var tamam mı. Hard diski düşün. Şahin motoru takmışsın 74 serçeye. İtiş gücü randımanlı ne kadar olur sen hesap et. Ha işini görür bir yerden bir yere gidersin. SSD demek bu işin mekanik değilde devreli transistörlü modeli. Yani ne demek istedim. BMW araç kullanmak gibi düşün yaptığın her işte hız kazanırsın. Bilgisayarın açılma süresinden tut. Oyunların açılma hızlarına yüklenme hızlarına masaüstü deneyiminden tut aldığın renderda bile büyük bir hıza kavuşmuş oluyorsun. hepsi de başta söylediğim okuma yazma muhabbetinden geliyor. Olay bu

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
756
İsim
Emrullah YAZICI
peki 2000mb de dosya aktarımı yapıyormu yapmıyormu felan onu nasıl anlarız hocam nasıl test ederiz ssd yi
Hocam mesela masaüstünde iki ayrı klasör oluşturun. A klasöründen b klasörüne dosya taşıyın. USB deki gibi bir yavaşlık göremeyeceksiniz. Çünkü SSDnin kendi içinde transfer yapıyorsunuz.

Ama siz illa ben tatmin olayım, dosya hızını görmek istiyorum derseniz o zaman indirdiğiniz 5 Gblık rar dosyasından çıkartma yaparken bakın. Okuma yazma hızını öyle daha iyi anlarsınız

louis bloom

80+ Silver
Kanka okuma ve yazma diye iki kavram var tamam mı. Hard diski düşün. Şahin motoru takmışsın 74 serçeye. İtiş gücü randımanlı ne kadar olur sen hesap et. Ha işini görür bir yerden bir yere gidersin. SSD demek bu işin mekanik değilde devreli transistörlü modeli. Yani ne demek istedim. BMW araç kullanmak gibi düşün yaptığın her işte hız kazanırsın. Bilgisayarın açılma süresinden tut. Oyunların açılma hızlarına yüklenme hızlarına masaüstü deneyiminden tut aldığın renderda bile büyük bir hıza kavuşmuş oluyorsun. hepsi de başta söylediğim okuma yazma muhabbetinden geliyor. Olay bu
reis su anlatimdan sonra daha sorgulamaman lazim ya :D 👏👏

Celilkug

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Celil
hocam eyvda mesela oyunların açılış hızında felan hiç bi sıkıntı yok eski pcye göre çok seri açılıyor pc zaten 6 7 saniyede tak diye açılıyor ama benım sorun dosya aktarımı tam hızını alamıyorum sanki böyle tahmin etmemiştim en basitinden bi flash belleğe bile değil yani internetten oyun indiriyorum 3 4gblık dosyalarını masa üstüne atıyorum uzun sürüyor tak diye atması lazım değilmi mesela 5gblık oyunu 2 3 saniyede atması lazım diye düşünüyorum

Hocam mesela masaüstünde iki ayrı klasör oluşturun. A klasöründen b klasörüne dosya taşıyın. USB deki gibi bir yavaşlık göremeyeceksiniz. Çünkü SSDnin kendi içinde transfer yapıyorsunuz.

Ama siz illa ben tatmin olayım, dosya hızını görmek istiyorum derseniz o zaman indirdiğiniz 5 Gblık rar dosyasından çıkartma yaparken bakın. Okuma yazma hızını öyle daha iyi anlarsınız
hemen deneyelim kral

1677538238619.png

bide test sonucu bu

dediğin gibi oldu valla salise bile sürmedi tak tak attı hemen demekki sıkıntı flashbellekte kral

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
756
İsim
Emrullah YAZICI
hocam eyvda mesela oyunların açılış hızında felan hiç bi sıkıntı yok eski pcye göre çok seri açılıyor pc zaten 6 7 saniyede tak diye açılıyor ama benım sorun dosya aktarımı tam hızını alamıyorum sanki böyle tahmin etmemiştim en basitinden bi flash belleğe bile değil yani internetten oyun indiriyorum 3 4gblık dosyalarını masa üstüne atıyorum uzun sürüyor tak diye atması lazım değilmi mesela 5gblık oyunu 2 3 saniyede atması lazım diye düşünüyorum

hemen deneyelim kral

Alıntıyı görüntüle
bide test sonucu bu

dediğin gibi oldu valla salise bile sürmedi tak tak attı hemen demekki sıkıntı flashbellekte kral
Aslında sıkıntı değil hocam. Usbnin yazma hızı 100mb diyelim. SSDnin okuma hızı 1000 MB bile olsa 100mb/sn transfer olur. Bunun sebebi usbden bir dosyayı sisteminize taşıdığınız için. Eğer usbnin okuma yazma hızı M2 SSD ile aynı olursa o zaman 1 sn sürecektir

Celilkug

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Celil
anladım reis eyv

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular